SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Rheumatoid artritisz is okozhat reggeli ízületi merevséget

Családinet [cikkei] - 2014-12-04
A mozgásszervi megbetegedések közül a legtöbb és legnagyobb kellemetlenséget a rheumatoid artritisz okozza, mely szinte az egész életre komoly hatással van. A probléma tüneteiről és terápiájáról dr. Váradi Éva főorvosnőt, a Fájdalomközpont aktív fájdalomcsillapítás specialistáját kérdeztük.
Rheumatoid artritisz is okozhat reggeli ízületi merevséget

A kis és a nagyízületeket is érinti

A reumatoid artritisz egy krónikus sokízületi gyulladás, ami az autoimmun betegségek csoportjába sorolható, mely elsősorban az ízületeket és a lágyrészeket támadja. Bár kialakulásának pontos oka nem ismert, a szakemberek szerint az immunreakcióért felelős fehérvérsejtek az ízületek felszínére vándorolnak, ahol különböző, citokinnek nevezett fehérjék gyulladásba hozzák az ízületi felszín sejtjeit. A krónikus gyulladás károsítja a porcokat, szalagokat, később a csontos képleteket is, végül komoly deformációkat okozva.

A betegség általában lassan és alattomosan alakul ki, időszakos fellángolásokkal, de nem ritka a folyamatos aktív forma sem. Kezdetben a tünetek nem súlyosak, ám a betegnél idővel egyre gyakrabban alakulhat ki ízületi merevség, fájdalom, valamint reumás csomók jelenhetnek meg. A mielőbbi kezelés fontos szerepet játszik az állapot romlásának megakadályozásában, ugyanis ennek hiányában a gyulladás mellett ízület alakjának megváltozása, sőt akár pusztulása is felléphet - mondja dr. Váradi Éva főorvosnő, a Fájdalomközpont aktív fájdalomcsillapítás specialistája.

A reumatoid artritisz tünetei

  • szimmetrikus ízületi fájdalom, duzzanat
  • általában a kéz és láb kisízületei érintettek  
  • reggeli ízületi merevség, mely 1 óránál tovább tart
  • reumás csomók
  • a tünetek hol fellángolnak, hol megszűnnek
  • általános tünetek – fáradékonyság, hőemelkedés, vérszegénység 
  • ízületek deformálódása

A reumatoid artritiszt sajnos könnyű más, kevésbé súlyos betegségekkel összekeverni (pl. artrózissal), különösen az állapot kezdeti stádiumában. Azonban az már egy komoly figyelmeztető jel, ha egyszerre több ízület is érintetté válik, és már nem csupán a kéz és a lábfej, hanem a térdek, a vállak és a test egyéb részei is fájdalmassá válnak. A diagnózishoz elengedhetetlen a fizikális vizsgálatokon túl a vérvétel, ahol a gyulladás és az esetleges antitestek jelenlétét vizsgálják. Ráadásul friss ajánlások szerint már a gyanú esetén is érdemes ultrahang, esetleg MRI vizsgálatot is elvégezni, mivel így már korai stádiumban fény derülhet a problémára,.

Gyulladáscsökkentés a fájdalommentes életért

A betegség kezelésének középpontjában a gyulladáscsökkentés, az aktivitás megszüntetése áll. Fontos a korai ún. bázisterápia alkalmazása, valamint annak hatástalansága esetén mielőbb a biológiai terápia bevezetése, mellyel a betegség későbbi, visszafordíthatatlan deformitással járó formájának kialakulása előzhető meg.

Alkalomszerűen egy–egy ízület injekciós kezelése, fizioterápia, gyógytorna is fontos szerepet játszik a kezelés menetében. 

Az életminőség romlásának elkerülése érdekében nagy jelentőséggel bír a betegség gyanújakor a korai diagnózis felállítása, a mielőbbi hatásos kezelés megkezdése, valamint szükség esetén a betegek továbbirányítása speciális arthritis ambulanciára.

Forrás: Fájdalomközpont
Fotó: sixninepixels/FreeDigitalPhotos.net

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.
A szerkesztő ajánlja