SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

9 újévi fogadalom az egészséges szemért

Családinet [cikkei] - 2022-01-06
Egészségesebben táplálkozunk, többet mozgunk, leszokunk a dohányzásról. Alighanem legtöbben ilyen célkitűzést fogalmazunk meg magunkban az év első napjaiban. Viszont kevesen hozunk olyan elhatározásokat, amelyek segítenek megőrizni a szemünk egészségét. Pedig a látószervünk az egyik legféltettebb kincsünk, igyekezzünk hát ennek megfelelően gondoskodni róla! A Budai Szemészeti Központ szemész szakorvosa, Dr. Lendvai Zsanett összeszedett néhány egyszerű dolgot annak érdekében, hogy szemünk jó formában legyen. Íme, kilenc újévi fogadalom az egészséges szemekért.
9 újévi fogadalom az egészséges szemért

1. Digitális méregtelenítés

Ha a múlt évben kimaradt a digitális méregtelenítést, idén okvetlenül érdemes beiktatni a mindennapjainkba. Mivel a koronavírus-járvány miatt legtöbbünk megnövelte a képernyő előtt töltött időt, felszabadítóan képes hatni, ha több napra telefon-stopot kényszerítünk magunkra. Ezzel nemcsak rengeteg időt hagyunk arra, hogy más céljainkra összpontosítsunk, de még a szemünkkel is csodát tehetünk. A digitális detox csökkenti a szemszárazságot és felfrissíti a fáradt szemeket.
A képernyő előtt töltött időt az alábbiakkal minimalizálhatjuk:
 
Ne nyomkodjuk a telefonunkat az étkezőasztalnál: Az információéhség annyira begyűrűzött a mindennapjainkba, hogy sokan még a családi vacsora közben is a telefonunkat böngésszük, vagy épp az aktuális kedvenc sorozatunkat nézzük a televízióban. Ha ezek helyett inkább beszélgetnénk a szeretteinkkel, nem csupán minőségi időt tölthetnénk együtt, de még a szemünk egészségéért is sokat tehetnénk. Fél óra a kütyük bámulása nélkül máris sokat jelent a látószervünknek.

Lefekvés előtt olvassunk könyvet: Köztudott tény, hogy az okostelefonok által kibocsátott kék fény csökkentheti a melatonin szintet, és megszakíthatja az alvási ciklust. Lefekvés előtt ne a telefonunkat böngésszük, olvassunk inkább könyvet! Ez segíthet abban, hogy könnyebben aludjunk el és a szemünket sem terheli meg.

Iktassunk be rendszeresen szünetet, ha képernyő előtt dolgozunk: Ha a munkánk során órákat töltünk a számítógép monitorja előtt, szemünk tehermentesítése érdekében érdemes a 20-20-5 szabályt bevetni. Vagyis 20 percenként, kb. 20 másodpercig fókuszáljunk olyan tárgyra, ami legalább 5 méter távolságra található.

 

2. Étkezzünk egészségesen

Az ünnepi édesség-dömping után ideje egészségesebb falatokra váltani. A szemünk egészségének megőrzése érdekében fogyasszunk több gyümölcsöt és zöldséget. A béta-karotinban, luteinben, zeaxantinban, cinkben és omega-3 zsírsavakban gazdag étrend megelőzheti a szembetegségekből eredő látásvesztést, beleértve az időskori makuladegenerációt. Növeljük a zöldségek, olajos halak és diófélék fogyasztását, egészítsük ki étrendünket a következő ételekkel:

  • Zöldségek: zöld leveles zöldségek, mint a kelkáposzta, a spenót, mángold; narancs és más citrusfélék; sárgarépa, édesburgonya
  • Olajos halak: lazac, makréla, szardella, tonhal, szardínia, pisztráng, hering
  • Diófélék: mandula, dió, mogyoró, kesudió

egészséges ételek

 

3. Védjük a szemünket a napfénytől

Legyen szó nyárról vagy télről, fordítsunk kellő figyelmet arra, hogy megvédjük szemünket és a szemkörnyéki bőrt a káros UV-sugárzástól. Jó, ha tudjuk, hogy még a hóról és jégről visszaverődő napfény is képes károkat okozni például a szaruhártyán.

 

4. Igyunk sok vizet

A kevés folyadékbevitel károsíthatja egészségünket, és hatással lehet a szemünk egészségére is. Ha naponta 1,5-2 liter vizet megiszunk, megelőzhetjük a szaruhártya kiszáradását. Ez különösen azok számára fontos, akik kontaktlencsét viselnek. A szemszárazságot jó minőségű, tartósítószer-mentes műkönny használatával is megelőzhetjük.

 

5. Csökkentsük a stresszt

A stressz csökkentésével is – amire bevethetjük akár a meditációt, akár a jógát – sokat tehetünk a szemünk egészségéért. Az éjszakai nyugodt, pihentető alvás ugyanilyen fontos, szintén remekül regenerálja a szervezetet.  

 

6. Ügyeljünk a kontaktlencse megfelelő használatára

A kontaktlencsék megfelelő tisztítása és tárolása segít megőrizni az egészséges látást. A lencsék hatékony tisztításának és tárolásának elmulasztása számos szemproblémát okozhat.

 

7. Fogyasszunk kevesebb koffeint

A napi egy-két csésze kávé fogyasztása nem jár komoly egészségügyi kockázattal, azonban ha túlzásba esünk, és egymás után öntjük magunkba a feketét, akkor ez negatívan hathat a szemünkre. A túl sok koffein növelheti a szemnyomást, csökkentheti a könnytermelést, és szemszárazsághoz vezethet. Ha nagy kávéfogyasztók vagyunk, iktassunk be koffeinmentes kávét, vagy próbáljunk néhány csészényit teával kiváltani.

 

8. Szokjunk le a dohányzásról

Mindannyian tudjuk, hogy a dohányzás káros az egészségünkre. Nemcsak olyan súlyos betegségeket okozhat, mint a tüdőrák és a szívbetegség, de súlyosan károsítja a látást is. A dohányzás számos látásprobléma kockázatát növeli, beleértve a szürkehályogot, makuladegenerációt és a szemszárazságot. Ha dohányzunk, az új év remek lehetőség arra, hogy megpróbáljunk megszabadulni a káros szenvedélyünktől.

 

9. Menjünk el szemvizsgálatra

És végül, de nem utolsó sorban, ha nem emlékszünk mikor ellenőriztettük utoljára a szemünket, érdemes bejelentkezni egy átfogó szemészeti szűrővizsgálatra. Egy szemvizsgálat segít azonosítani azokat a problémákat, amelyek a jövőben veszélyeztethetik a látásunkat, és egyéb egészségügyi problémákra is felhívhatja a figyelmet, mint például a magas vérnyomás, vagy a cukorbetegség.
 

Forrás: Budai Szemészeti Központ, purecom
Kép: Budai Szemészeti Központ

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.
A szerkesztő ajánlja