SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

15 tipp, hogyan építsd a lelked

Csapocska Mónika [cikkei] - 2023-02-23
Mindannyiunk életében adódnak nehéz, olykor válságos időszakok. Elveszítünk családtagot, barátot, netán kedvenc állatunkat, lezárul egy kapcsolat, elbocsátanak a munkahelyről, folyamatosan nagy a stressz, kiégtünk, nem látjuk a kiutat a helyzetből, súlyosabb betegség támad meg minket, vagy szerettünket.
15 tipp, hogyan építsd a lelked

Van helye a fájdalomnak, gyásznak, szomorúságnak, rosszkedvnek, a mélypontoknak, a sírásnak, a haragnak, a tehetetlenség érzésének. Ezeket nem kell és nem is tanácsos figyelmem kívül hagyni, mert az elpalástolt, meg nem élt érzelmek a mélyben tovább munkálkodnak, és később okoznak majd problémát.

A világ folyása azonban nem áll meg. A változás állandó, ha túl akarunk élni, előbb-utóbb lépnünk kell az új felé. Ennek az idejét mindenki maga érzi, nem érdemes erőszakkal kezelni.

A kihívásokat jelentő helyzetekben, a nagy megterhelések idején különösen fontos ügyelnünk arra, hogy óvjuk és fejlesszük testi-, és lelki jóllétünket, aktiváljuk külső-, és belső erőforrásainkat. Ezek által megerősödve sikeresen tudunk majd beleállni a folyamatokba.

Mit nevezünk erőforrásnak? Bármit, amiről úgy érezzük, támogatja felépülésünket. Külső erőforrás lehet a párunk, egy barát, a szomszéd, a körülvevő tárgyak, a környezet, belső pedig a képességeink, kreativitásunk, tudásunk.

Íme, néhány ötlet, mit tehetünk önmagunkért:

  1. Ha hajlamosak vagyunk arra, hogy belesüppedjünk a negatívba, vagy egyszerűen csak gyengének érezzük magunkat az egyedüli munkához, keressünk általunk hitelesnek ítélt szakembert, pszichológust, coachot, természetgyógyászt, esetleg olyan családtagot, ismerőst, akire feltételek nélkül számíthatunk. Már az is sokat segíthet, ha csak kibeszéljünk magunkból a fájdalmainkat, gondjainkat.
  2. Írjuk fel, kik azok a személyek, akikre mindig számíthatunk. Például: „a férjem türelmes és segít a házimunkában”, „a barátnőmet bármikor felhívhatom”, „a szomszéd nénihez át tudok kopogni, ha rosszul vagyok”, „a háziorvosom remek szakember, valóban a gyógyulásomat akarja”, „a boltban a hentes a legszebb húsokat választja nekem”. Bárki ide kerülhet, akitől valami jó származik.
  3. Készítsünk listát a körülöttünk lévő tárgyi támogatókról. Például: „az ágyam puha és kényelmes, ezért szolgálja a pihenésem”, „a konyhám jól felszerelt, finom ételeket tudok főzni”, „van elég ruhám, ezért sohasem fázom”. A legapróbb tárgy is megfelelő, indokoljuk is meg, miért, hogyan segít.
  4. Aztán jöhet az a felsorolás, amiben a lelkünknek hasznos dolgokat szedjük össze. Például: „Az internet a barátom, mert bárkit elérhetek általa és ráadásul meg tudom nézni a kedvenc filmem is ahányszor csak akarom”, „a könyveim segítenek, hogy jó kedvre derüljek”, „a madarak a ház előtt felvidítnak”. Bármi besorolható ide, ami szívmelengető érzéssel tölt el.
  5. Ha testi problémákkal, fájdalmakkal küzdünk, keressük meg azokat a testrészeinket, amelyek a betegség ellenére is jól működnek. Például: „a kislábujjammal minden rendben van”, „a fülcimpám pont jó hely a fülbevalómnak”, „a hajam fényes és egészséges, szépen omlik a vállamra”. Sokkal hosszabb lesz a sor, mint gondolnánk, rengeteg pici, tökéletes részlet van mindenkin.
  6. Idézzünk fel korábban általunk megélt válságot, amin sikeresen túljutottunk, szemezgessük ki belőle az akkori megoldási stratégiának azon elemeit, amik most is jól jöhetnek. Vegyük észre, milyen ügyesek, erősek, sikeresek voltunk.
  7. Fedezzük fel újra a jó tulajdonságainkat, írjuk le ezeket! Például : „jószívű vagyok, mert a csokimat mindig megosztom a párommal”, „udvarias vagyok, mert az időseket magam elé engedem a boltban, a sorban”, „kedves vagyok, mert viszek sütit a kollégáimnak”. Érdemes újra és újra átgondolni, és bővíteni a listát.
  8. Csatlakozzunk olyan segítő csoportokhoz, ahol hasonló problémával küzdő emberek a tagok. Vigaszt nyújthat, hogy mások is tapasztalják ugyanezt, és ötleteket, tanácsokat is kaphatunk a továbbhaladáshoz.
  9. Hívjunk fel olyan barátot, akire valóban kíváncsiak vagyunk, és rég nem láttuk. Maradjunk csendben, csak rá figyeljünk, hallgassuk meg, ne zúdítsuk rá a gondjainkat.
  10. Csináljunk valami kreatívat! Egészen apró dolog is lehet. Színezés, rajzolás, festés, kötés, horgolás, új étel kitalálása. Kezdetnek az is elég, ha a reggeli kávét másképp készítjük, mint eddig. Aztán majd beindul a fantázia.
  11. Rendezzük át, újítsuk fel a lakást, a szobát! Ha ez túl nagy munka, vagy nem lehet megvalósítani, akkor csak vegyünk néhány kiegészítőt, egy szép párnát, vagy egy cserép virágot. Esetleg ültessük át a már meglévőket. A lényeg, hogy olyan változtatásokat tegyünk, amikre ha ránézünk, örömet érzünk.
  12. Kezdjünk el mozogni! Iktassunk be bármilyen tevékenységet, ami a vérkeringésünknek, izmainknak, ízületeinknek jó. Első lépésként elég lehet a ház körüli séta.
  13. Ha tehetjük, vegyünk ki szabadságot, utazzunk, szerezzünk új élményeket. Ha anyagilag ez megterhelő, vagy állapotunk még nem engedi, a közeli erdőre, mezőre is kimehetünk. A fák, növények, a föld, a természet energiája mindenkire pozitív hatással van.
  14. Írjunk hálanaplót. Azaz este vegyük végig, mik voltak azok a dolgok, történések a napban, amikre szívesen emlékszünk. Pihentetőbb lesz így az alvás.
  15. Tegyünk fel kérdéseket. Az agy számára sokkal izgalmasabb feladat valamire választ keresni, mint folyton ugyanazt ismételni. Reggel indíthatunk hasonlóval: Mi kellene ahhoz, hogy örömteli napom legyen? Milyen csodák történhetnek ma velem?

Millió és millió ötlet, terv születhet. Elővehetünk rég halogatott, elfeledett, megvalósításra váró álmokat, de kitalálhatunk egészen újakat is. A fontos, hogy semmi se legyen kényszer. Próbáljunk ki valamit, ha nem működik, engedjük el, és csináljunk mást.

Támogassuk magunkat és vegyük észre, hogy a világ is támogat!

Nyitókép: depositphotos

Csapocska Mónika


Csapocska Mónika
szociálpedagógus, life coach

Elérhetőségeim:
E-mail: csapocska.monika@freemail.hu
Honlap: http://csapocskamonika.hu

Kérjük, támogasd munkánkat!

Ha szeretsz minket olvasni, ha csaltunk már mosolyt az arcodra, ha segített már neked valamelyik szakértõnk, vagy ha egyszerûen Te is fontosnak tartod, amit csinálunk, kérjük, támogasd munkánkat!

Banki átutalással:
Magnet Bank 16200106-11697987
Kedvezményezett: Családi Háló Közhasznú Alapítvány
Közlemény: Média támogatás

Vagy bankkártyás fizetés Simplepay-el az alábbi gombra kattintva:

 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Életét vesztette Sallai Nóra ötéves kisfia az autóbaleset következtében

Életét vesztette Sallai Nóra ötéves kisfia az autóbaleset következtében

Szeptember 27-én történt a súlyos karambol, melyben Sallai Nóra színésznő és kisfia életveszélyes sérüléseket szenvedett - azóta kórházban ápolták őket. A szörnyű baleset mára azonban felfoghatatlan tragédiává változott.
"A halloween a sátánisták ünnepe!" - egy szigetszentmiklósi óvoda hosszan írt arról, miért nem szabad részt venni benne

"A halloween a sátánisták ünnepe!" - egy szigetszentmiklósi óvoda hosszan írt arról, miért nem szabad részt venni benne

"Hallooween nagyon veszélyes mindenkire nézve. Nem kell átvegyünk semmilyen idegen néptől pogány ünnepeket, szokásokat! Ennek a megemlékezése az méltó a keresztyén emberekhez" - írták egy hosszú posztjuk végén.
Megtanulhat-e szeretni az, akit kiskorában elhanyagoltak a szülei?

Megtanulhat-e szeretni az, akit kiskorában elhanyagoltak a szülei?

Gyakran hallani, hogy az a gyermek válhat szeretetteljes és érzelmileg stabil felnőtté, akit megtanítottak szeretni, vagyis aki biztonságos kötődést és szeretetet tapasztalt gyerekkorában. De mi történik azokkal, akik ilyen élményeket nem kaptak? Vajon képesek-e szeretni és egészséges kapcsolatokat kialakítani felnőttkorukban? A pszichológiai kutatások azt sugallják, hogy igen, bár az út gyakran nehezebb és kihívásokkal teli lehet.
Nagymama került veszélybe 4 unokájával az M0-son - egy kamionos védte őket (videó)

Nagymama került veszélybe 4 unokájával az M0-son - egy kamionos védte őket (videó)

A kamion sofőrje nem hajtott tovább - azonnal reagált, amint észrevette, hogy baj van.
Október 2024-ben is a látás hónapja

Október 2024-ben is a látás hónapja

A látás hónapját minden évben megrendezik világszerte, így Magyarországon is. A látás hónapjának kezdetben elsősorban az optikai látásjavítás (szemüveg- és kontaktlencse-viselés) volt a fő témája. Az évek során azonban a látás, elsősorban a látásélesség megőrzésének és javításának figyelemfelhívó hónapja lett. Professzor Dr. Holló Gáborral, a Szemészeti Központ vezetőjével, glaukóma specialistájával a mai alkalommal a 2024. évben is aktuális látásmegőrzéséről és az éleslátást leginkább veszélyeztető betegségekről, valamint ezek korai felismeréséről beszélgettünk.
A szerkesztő ajánlja