SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

A menedzserbetegség létezik? Valóban látásromlást okoz?

Családinet [cikkei] - 2023-12-13
Kimerültség, alvászavar, heves szívdobogás, gyomorideg, étvágytalanság, libidó-változás. Csak néhány tünet azok közül, amit egy-egy stresszes időszak tud kiváltani a szervezetünkből. A tünetek egyikét, vagy talán mindegyikét a legtöbben biztosan megtapasztaltuk már az életünk során. Tudta azonban, hogy a stressz a szemre is hatással lehet? Egy túlhajszolt, vagy érzelmileg terhelt időszak lenyomata nem csupán a testünket és a lelkünket tépázhatja meg, a szemünk is ugyanúgy megfizetheti a stressz árát.
A menedzserbetegség létezik? Valóban látásromlást okoz?

A stressz a mindennapi élet követelményeire adott általános válaszreakció, és a mindennapi élet normális része – amely lehet fizikai, érzelmi, mentális, vizuális vagy ezek kombinációja –, de ha túlzott mértékűvé vagy krónikussá válik, komoly egészségügyi problémákhoz vezethet, és ez alól a szemünk sem kivétel.

Stressz és látás

"Amikor súlyosan stresszesek és depressziósak vagyunk, a szervezetünk erősen érzékennyé válik. Ennek hatására a szervezetben lévő magas adrenalin szint nyomást gyakorolhat a szemre, ami homályos látást eredményezhet. A tartósan szorongó emberek ezért a nap folyamán rendszeresen szenvedhetnek a szem megerőltetésétől. Amikor a szervezet stresszben van, a pupillák kitágulnak, több fényt engednek be azért, hogy könnyebben érzékelhessük a potenciális veszélyeket. Ugyanakkor a kortizol szint emelkedése további nyomást gyakorolhat a szemre. Különösen a stresszes munkát végzők körében (felsővezetők, menedzserek, cégtulajdonosok) gyakori, hogy a retina rétegei alatt jelentős mennyiségű folyadék alakul ki (ún. centrális serosus chorioretinopathia, CSCR), mely változó mértékű látásromláshoz, látás diszkomforthoz vezethet. Ilyen esetben a terápia része kell hogy legyen az életmódváltás, a stressz csökkentése" – mondja Dr. Cserháti Zoltán, a Budai Szemészeti Központ szemész szakorvosa.

Kutatók megállapították, hogy a mentális stressz a látásromlás tüneteihez vezethet. A tünetek érinthetik az egyik vagy mindkét szemet, állandóan jelen lehetnek, vagy időszakosan jelentkezhetnek.

Stressz okozta szemproblémák

A stresszel összefüggő látásprobléma többnyire átmeneti, és gyakran magától elmúlik, ha enyhül a mentális nyomás. Egy-egy nehezebb, terheltebb időszakunkban az alábbi tüneteket tapasztalhatjuk a látásunkban:

  • Fény- és mozgásérzékenység: A fény bánthatja a szemünket, vagy megnehezítheti a koncentrációt és a fókuszálást.
  • "Alagútlátás": Elveszíthetjük a perifériás látás egy részét, és úgy érezhetjük, hogy csak egyenesen, csőszerűen, magunk előtt látunk. Ez általában átmeneti állapot.
  • Szemhéjrángatózás: Az egyik vagy mindkét szemhéjunk véletlenszerűen, ismétlődően görcsbe rándulhat.
  • Rendkívül száraz vagy extrém módon könnyező szemek: Bár ezek ellentétes tünetek, bármelyiket okozhatja a stressz. Minden attól függ, hogyan reagál a testünk egy nehéz helyzetre.
  • Homályos látás: Ha stressz okozza, a homályos látás inkább enyhe, mint súlyos. Azonban azoknál, akiknél kardiovaszkuláris betegség is fennáll nagyobb a rizikó valamilyen érelzáródásra, mely akár súlyos látásromlást is okozhat.
  • A szem megerőltetése: Bár általában a szem hosszan tartó intenzív igénybevétele, például a számítógép képernyőjének hosszú ideig tartó használata miatt alakul ki, a szem megerőltetését okozhatja stressz is. A leírtak miatt akár csökkenhet a pislogási inger, ill. pislogás szám, így kialakul egy ördögi kör.
  • Úszkáló homályok: Ezek olyan, a szemgolyó belsejében lévő apró homályok, amelyeket a szemünk előtt megjelenő úszkáló foltokként érzékelhetünk. Ezen panaszokat fényfelvillanások is kísérhetik.
  • Kettős látás: A stressz miatt a kétszemes együttlátás "szétcsúszhat" rövidebb-hosszabb ideig, a koncentráció hiánya következtében is kialakulhat.
  • Torzlátás

Ha meglévő, állandó szemészeti problémánk van, akkor egy újabb látással összefüggő tünet észlelése sokkal inkább a már meglévő probléma következménye lehet, és valószínűleg nincs összefüggésben az aktuális stressz-szintünkkel. Látásunk romlásával összefüggésben megjelenő tünetek esetén mindenképp keressük fel szemész orvosunkat.

A gyakori stressz felgyorsíthatja a szem öregedését

A Kaliforniai Egyetem (Irvine) új kutatásában egy egér modell segítségével, azt vizsgálják, hogy a stressz által okozott ingadozó intraokuláris nyomás hogyan gyorsíthatja fel a retina bizonyos sejtjeinek (ganglionsejtek) természetes öregedését. A tanulmány kimutatja, hogy mindezen folyamatok szorosan összefügghetnek a zöldhályog korai megjelenésével, ill. hozzájárulhatnak a retina szövet gyorsabb öregedéséhez.

A stressz okozta látásproblémák kezelési lehetőségei

Tüneteink enyhítése érdekében törekednünk kell a mindennapi stressz mérséklésére. Apró életmódbeli változtatások, például elegendő pihenés, rendszeres sport, meditáció, vagy bármilyen stresszoldó gyakorlat elvégzése segíthet a kikapcsolódásban. Néhány perces tudatos lazítás kiválóan képes támogatni a szervezet lenyugtatását. „A legtöbb stressz okozta szemtünet átmeneti. Azonban, ha bármilyen szemproblémája van, különösen a fent felsorolt szimptómák esetén, tanácsos felkeresni egy szemorvost. Minél hamarabb diagnosztizálnak egy betegséget, annál nagyobb eséllyel őrizhető meg a hosszú távú jó látás. Napjainkban egyre több cég teszi elérhetővé a munkavállalóinak a különböző szintű egészségügyi szűrőcsomagokat, melyek fontos része lehet a szemészeti vizsgálat is. Ha a látásprobléma egyik kiváltó oka a stressz, akkor a kezelést minden esetben életmódváltással szükséges kezdeni" – mondja Dr. Cserháti Zoltán.

Forrás: Budai Szemészeti Központ, purecom, https://scitechdaily.com/
Kép: Budai Szemészeti Központ

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.
A szerkesztő ajánlja