SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Szuperérzékenység - hátráltat vagy segít?

Andrási Betty [cikkei] - 2023-03-20
A szuperérzékenység az egyik kedvenc témám lett a pszichológián belül. A pszichológia rengeteg tipológiát alkalmaz, amelyek nagy segítségünkre lehetnek a személyiségünk megismerésében. Alkalmazásukkal megérthetjük, hogy kik vagyunk vagy éppen mi jellemző ránk.
Szuperérzékenység - hátráltat vagy segít?

Az érzékenység egyenlő a gyengeséggel?

A szuperérzékenységnél azonban már az elnevezés is félrevezető lehet egy kicsit, hiszen az emberek többsége egyből arra asszociál, hogy az egyén érzelmileg túlérzékeny vagy szimplán csak „hisztis” azonban ez töredékében sem fedi le a valóságot.

A mai rohanó világunkban sokaknak egyenlő lehet a gyengeséggel az érzékenység, azonban fontos kiemelni, hogy az emberek 15-20%-a szuperérzékeny idegrendszerrel születik. Érdekes, hogy az állatvilágban is ugyanez az arány a jellemző, viszont az állatok között nagyon nagy jelentőséggel bírnak az érzékeny egyedek, ugyanis ők az őrzők és az ő felelősségük, hogy időben jelezzék a többiek felé a veszélyt. Ez a személyiségvonás tehát evolúciós szintre visszavezethető, a túlélés egyfajta kulcselemeként tekinthetünk rá.

A szuperérzékenyek sokkal részletesebben élik meg az életüket

A szuperérzékenyek születésüktől kezdve rendelkeznek ezzel a jellemvonással, hiszen más az idegrendszerük. Minden ingert sokkal több részletre kiterjedően, mélyebben dolgoznak fel, így akár előfordulhat, hogy hangosabbnak hallanak hangokat vagy finnyásabbak, hiszen sokkal több ízt vagy illatot éreznek.

Konkrétan miben nyilvánulhat meg a szuperérzékenység?

  • állandó részletes elemzés, hiszen tudatalatt mindig a veszélyt keresik
  • nehezen viselik a változásokat
  • nem csak a saját érzéseiket élik meg mélyebben, de gyakran átvehetik mások érzelmeit, ezért hangulatingadozásra is hajlamosabbak
  • a folyamatos elemzés miatt gyakran felismerik mások hátsó szándékát
  • mivel még gyerekcipőben jár a fogalom hazánkban, a szuperérzékeny személyeknél gyakran megfigyelhető, hogy egyfajta álarcot vesznek fel, hogy jobban elfogadja őket a környezetük, ám ez a saját lelki állapotukra nagyon rossz hatással van
  • a részletes ingerfeldolgozás miatt hamarabb elfáradhat az idegrendszerük, amire ha nem figyelnek oda erőteljes tünetekben is megnyilvánulhat

A hozzám fordulók kb. 95%-ánál kiderül, hogy szuperérzékeny, de ahogy elkezdünk együtt dolgozni és az egyén megérti a működését, jellemzően a tünetei elkezdenek csökkenni. Sok esetben a lelki problémának hitt problémáról kiderül, hogy nem lelki okokban gyökereztethető, hanem egy figyelmen kívül hagyott szuperérzékenység áll a háttérben, tehát inkább alkati kérdés. Azonban, ha sikerül ezt valakinek önmagában letisztáznia és elfogadni, hogy ő mindig is egy kicsit szorongóbb típus lesz, így érdemes odafigyelnie önmagára, akkor könnyebben tudja majd venni az élet által elé gördített akadályokat. Ha ezt mellőzi, akkor a szorongásszintje nagyon hamar meg fog emelkedni és ki fog törni, akár előfordulhat, hogy pánikrohamok formájában.

Az önismeret fontossága

Pszichológusként ezért is tartom rendkívül fontosnak az önismeretet. Hiszen, ha ismerjük és el tudjuk fogadni, hogy mi milyenek vagyunk, akkor egyúttal tudni fogjuk azt is, hogy mire van szükségünk és hogyan célszerű élnünk annak érdekében, hogy jól érezzük magunkat.

Ez a személyiségvonás nem betegség és nem is mentális zavar, csak egy tulajdonság, amelynek megvannak az előnyei és hátrányai, mint a többi jellemvonásunknak. Ha sikerül elfogadni és megérteni, segítségével még teljesebben kihasználhatod a benned rejlő energiákat.

Nyitókép: Nguyễn Thanh Ngọc képe a pexels.com-ról

Andrási Betty


Andrási Betty
Holisztikus pszichológus

Elérhetőségeim:
Email: info@andrasibetty.com
Weboldal: https://andrasibetty.com
https://stoppanik.hu
Telefon: 06703309685
Facebook oldal: https://www.facebook.com/andrasibettypszichologus
Facebook csoport: https://www.facebook.com/groups/659371985383885/
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.
A szerkesztő ajánlja