SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

A pszicho-spirituális kóklerségről

Simon Szilvia Zsófia [cikkei] - 2020-12-16
Önismereti szempontból átdolgozatlan személyiségű pszichológusok? Nárcisztikus szellemi vezetők? Önjelölt spirituális tanítók? A lelki egyensúlyhoz és a kiteljesedéshez vezető úton sokféle "mesterrel" és sajnos instant megoldásokat kínáló kóklerekkel is találkozhatunk. Honnan tudhatjuk, hogy ki tud nekünk valódi támogatást nyújtani egy nehéz élethelyzetben?
A pszicho-spirituális kóklerségről

Manapság sokan olvasnak önismereti témájú, önfejlesztő és spirituális könyveket. Gyakran járunk továbbképzésekre, valamint populáris pszichológiát oktató előadásokra. Azonban mindez sok esetben csak intellektuális értelemben és fejben formál minket. Úgy gondolom, hogy valódi önismereti, vagy spirituális fejlődés csupán elkötelezett érzelmi átdolgozás (egyéni, páros és csoportos terápiák), illetőleg életszagú gyakorlati tapasztalatok, hiteles megoldások mentén érhető el.

Persze előfordul, hogy valamit elég fejben helyre tennünk s máris megfelelő sínre kerül az életünk adott szelete. Hatékony és forradalmi hatást érhet el nálunk egy-egy családállítás, vagy akár néhány fontos, aktuális mondat meghallgatása. Általában véve mégis komoly alázatra, elmélyült belső munkára és rendszeres önvizsgálatra van szükség ahhoz, hogy tényleges haladást, finomodást észleljünk a hétköznapok szintjén.

Természetesen nem hiszem, hogy minden ember számára ez a befelé vezető út lenne a fő feladat, hiszen maga az ÉLET is nagy karmester, tehát óhatatlanul testre szabott kihívásokkal kínál meg mindenkit. Ugyanakkor felmerülhetnek olyan sorshelyzetek, amikor elkerülhetetlenné válik a lelki értelemben vett kapcsolódás önmagunkkal s ilyenkor jól jöhet egy segítő kéz.

A címben feltüntetett szavakkal pedig arra szeretnék figyelmeztetni minden olvasót, hogy sajnos az utóbbi évtizedekben nem ritka azon „mesterek” megjelenése, önreklámozása a „piacon”, akik valójában emberileg, vagy kommunikációs szinten nem közelítik meg mindazt a tartalmat, amit hirdetnek. Például tanácsadás közben gőgösen úgy fogalmaznak, hogy bűntudatot keltenek benned, amiért bele mertél kerülni egy nehéz szituációba és téged okolnak mindenért (félreértelmezve a karma törvényét). Vagy családállítóként Istent játszanak és tévedhetetlennek hiszik magukat. Asztrológusként determinálnak. Esetleg nem viselik el, ha ki mersz állni önmagadért. Coachként feltételezik rólad, hogy minden területen többet tudnak nálad, illetve ahelyett, hogy kérdeznének a tapasztalataidról, megmondják, hogy mit csinálj. Megpróbálnak elbizonytalanítani, mindenáron védve a fensőbb tudásuk képzetét. Le akarnak nyomni gyermeki pozícióba a kedvességbe csomagolt gesztusaik révén… Sorolhatnám a hasonló megnyilvánulásokat, amelyek a pszichológiai önismeret súlyos hiányára utalnak, ugyanakkor spirituális fél-tudással társítva (vagy önmagában tálalva is) meglehetősen nagy károkat okozhatnak a kiszolgáltatott ügyfél lelkivilágában.

Törekednünk kell tehát a józanságra, s előnyös, ha alaposan tájékozódunk, amikor segítséget kérünk, ugyanakkor nem árt használni az intuitív érzékelésünket sem annak érdekében, hogy hatékonyan kiszűrhessük a lélek-kóklerek káros harácsolását. Mindezt nem könnyíti meg azon tény, hogy általában akkor fordulunk szakemberhez, amikor össze vagyunk zavarodva, illetőleg elvesztettük a stabil támpontokat magunk körül. Ennek ellenére megfontolandó tanács lehet, hogy olyan embert válasszunk segítőként, akiben ösztönösen meg tudunk bízni és akinek a társaságában jól érezzük magunkat zsigeri szinten. Ha nem az ellenérzések dominálnak bennünk egy szituációban, akkor vélhetően jó nyomon vagyunk, bár nem könnyű általános érvényű igazságot körvonalazni ez ügyben, hiszen előfordulhat az is, hogy a bennünk kavargó negatív érzések pusztán átmenetileg vannak jelen a segítővel kapcsolatban és belülről fakadnak, nem pedig kívülről...

Kép: press 👍 and ⭐ képe a Pixabay -en.

Simon Szilvia Zsófia


Simon Szilvia Zsófia
család- és párterápia, coaching

mediáció, asztropszichológia

Elérhetőségeim:
Honlap: astrobalance.hu
Email: aranyhoroszkop@gmail.com
Telefon: 06 70 285 9638
Facebook: Simon Szilvia Asztro-Coach
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.
A szerkesztő ajánlja