SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Így teszi tönkre az ereit a stressz

Családinet [cikkei] - 2014-02-18
Már régóta ismert tény, miszerint lelkiállapotunk nagy hatással van vérnyomásunkra. Igenám, de a stressz a mindennapok szerves része, így nem meglepő, hogy néha kiugró értéket produkálunk.
Így teszi tönkre az ereit a stressz

Mégis mikor kell ezzel orvoshoz fordulni, arról dr. Kapocsi Judit tanárnő, a Trombózisközpont magas vérnyomás specialistája beszélt.

A stressz és a magas vérnyomás együtt jár?

Számos kutatás bebizonyította már, hogy a stressz megemeli a vérnyomást. Ezért van az, hogy azok, akiknek munkájuk feszített tempóban zajlik, többször küszködnek vérnyomás problémákkal, csakúgy, mint akiknek nincs kiegyensúlyozott, rendezett családi hátterük. Egy japán tanulmányban ezt meg is erősítették, ugyanis az elvált és a megözvegyült embereknél jóval többször állapítottak meg hipertóniát, mint a boldog házasságban élőknél.

Illetve ha 24 órás vérnyomás monitorozáson venne részt, akkor nagy valószínűséggel megállapítaná, hogy egy fontos megbeszélés, vagy egy kollégával való konfliktus során is megemelkedik az értéke.  Ez egy terjesen természetes folyamat, azonban ha napjában többször is „felmegy önben a pumpa”, akkor nagy eséllyel hipertóniássá válik.

Így hat a stressz az erekre

Stresszhelyzetekben a szív automatikusan gyorsabban és erősebben pumpál, az adrenalin és a noradlenalin miatt az erek összehúzódnak, a légzés szaporábbá válik, az izmok megfeszülnek. Amennyiben ez nem fordul elő túl gyakran, akkor semmi problémát nem okoz, de más esetben a megemelkedett vérnyomás miatt az erek fala tartósan megfeszül, és emiatt elveszíti rugalmasságát.

„A tartós vérnyomás emelkedés az ér belső felszínén eleinte csak mikroszkóppal látható sérülést eredményez. Ez egy idő után oda vezet, hogy fokozódik az ér-összehúzódást eredményező anyagok termelődése, az ér belső felszínén egyenetlenség jön létre, emiatt kis vérrögök képződhetnek, illetve az érfalban meszesedés következik be.”- mondja dr. Kapocsi Judit, a Trombózisközpont magas vérnyomás specialistája.

A gyógyszeres kezelés nem elég

A magas vérnyomás kezeléséhez a gyógyszeres kezelés elengedhetetlen, azonban ha nem változtat az életmódján, akkor tartós javulás nem érhető el, ráadásul az is lehet, hogy még a megfelelő terápia ellenére sem sikerül beállítani az értékét. Viszont tudni kell, ez fordítva igaz, ugyanis ha csökkenti az életében a stresszt, akkor könnyen lehet, hogy kisebb dózisú gyógyszerekkel is kordában tarthatja a vérnyomását.

Forrás: Trombózisközpont
Fotó:
David Castillo Dominici - FreeDigitalPhotos.net

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.
A szerkesztő ajánlja