SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Nyáron gyakoribb a kontaktlencse miatti fertőzés

Családinet [cikkei] - 2024-07-16
Jóval többen keresik fel a szemorvosukat nyáron a kontaktlencse túlhordása, valamint a nem megfelelő tisztítása és tárolása miatt kialakult betegségek kapcsán, mint a téli hónapokban. Leggyakrabban bakteriális fertőzés és szaruhártya-gyulladás tüneteivel fordulnak orvoshoz ilyenkor a páciensek, de ha ehhez szemfelszíni sérülés is párosul, akkor akár végleges látásromlás is előfordulhat, amely az esetek egy-három százalékát teszi ki - mondta dr. Nagy Zoltán Zsolt, a Semmelweis Egyetem Szemészeti Klinika igazgatója. A nyári melegben a baktériumok könnyebben szaporodnak, így a fertőzésveszély is magasabb.
Nyáron gyakoribb a kontaktlencse miatti fertőzés

A túl hosszú ideig – 10-12 órán túl – hordott kontaktlencse csökkenti a szaruhártya oxigénellátását, amely nagyban hozzájárul a fertőzések kialakulásához, ezért minden alkalommal időben el kell távolítani a lencsét, abban aludni pedig szigorúan tilos. Ilyenkor a szemünk felszínét borító könnyfilm réteg nem tud megújulni, hiszen nem pislogunk, így a szem öntisztító folyamata leáll. Abban az esetben is komoly szemkárosodás alakulhat ki, ha a lencse meggyűrődik, vagy megsérti a szemfelszínt, mert a szaruhártya felszínén ilyenkor hámsérülés keletkezik.

„A baktériumok elszaporodása gyulladást okoz, következtében úgynevezett tartós homály (homályos látás) is kialakulhat, amely maradandó károsodást eredményezhet” – mondta az igazgató. Hozzátette: ha nem sikerül megállítani a folyamatot, a gyulladás a szaruhártya mélyebb rétegeit is érinteni fogja és a legvastagabb, úgynevezett stróma részen hegek alakulnak ki, ami befolyásolja a látást, amely csak műtéti úton, esetenként szaruhártya átültetéssel gyógyítható.

dr. Nagy Zoltán Zsolt

A kontaktlencse viselők általában később veszik észre a panaszokat, azonban, ha égő fájdalom, pirosság, viszketés, könnyezés, szemfájdalom, látásélesség-csökkenés alakul ki, a lencsét nem szabad visszatenni, a tünetek jelentkezésekor pedig minél hamarabb orvoshoz kell fordulni. „Kezdeti stádiumban a betegek nagy részénél elegendő az antibiotikum kezelés szemcseppel kiegészítve, azonban a teljes gyógyulás így is több hétig eltarthat” – emelte ki a szakember.  Megjegyezte: a higiéniás szabályok betartásával és a lencsék elővigyázatos be-, kihelyezésével elkerülhetők a komolyabb problémák.

8-10 óránál tovább ne viseljünk kontaktlencsét!
Az előírásoknak megfelelő módon tisztítsuk a lencsét és a tároló dobozt!
Minden esetben kontaktlencse-ápoló folyadékot és ne csapvizet használjunk a lencse tárolásához!
Mindig mossunk kezet a használata előtt!
Csak ép, sérülésmentes lencsét viseljünk!
Inkább napi és ne tartós lencsét használjunk!
Ne aludjunk a kontaktlencsével!
Már enyhe panaszokkal is forduljunk orvoshoz!
Úszáshoz hordjunk dioptriás úszószemüveget kontaktlencse helyett. Ne tegyük be a fejünket a vízbe annak érdekében, hogy a szembe ne kerülhessen víz!

Fotó: Kovács Attila – Semmelweis Egyetem ; illusztráció: iStock

Kérjük, támogasd munkánkat!

Ha szeretsz minket olvasni, ha csaltunk már mosolyt az arcodra, ha segített már neked valamelyik szakértõnk, vagy ha egyszerûen Te is fontosnak tartod, amit csinálunk, kérjük, támogasd munkánkat!

Banki átutalással:
Magnet Bank 16200106-11697987
Kedvezményezett: Családi Háló Közhasznú Alapítvány
Közlemény: Média támogatás

Vagy bankkártyás fizetés Simplepay-el az alábbi gombra kattintva:

 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

24 éve hiába várták haza szülei - megtalálták a 2000-ben eltűnt kisfiú, Till Tamás holttestét

24 éve hiába várták haza szülei - megtalálták a 2000-ben eltűnt kisfiú, Till Tamás holttestét

A cikk a nyugalom megzavarására alkalmas, csak erős idegzetűek olvassanak tovább. Till Tamás 11 éves volt, amikor 2000-ben egy vadasparkba indult - de már sosem ért haza. Szüleinek 24 évet kellett várniuk arra, hogy kiderüljön, mi történt gyermekükkel. Holttestét most megtalálták, és ezzel sokkoló történetre derült fény.
Megjavítják a Bethesda Gyermekkórház klímáját, sőt - annyi segítséget kaptak, amennyit nem is reméltek

Megjavítják a Bethesda Gyermekkórház klímáját, sőt - annyi segítséget kaptak, amennyit nem is reméltek

Jó hírről tájékoztatott a Bethesda Gyermekkórház, miután tegnap gyűjtést kezdeményeztek.
"Gyere ki kisöreg, csapjunk egy jó napot!" - egy blogger üzent a kalandparkban bántalmazott kisfiúnak, akiről most az egész ország beszél

"Gyere ki kisöreg, csapjunk egy jó napot!" - egy blogger üzent a kalandparkban bántalmazott kisfiúnak, akiről most az egész ország beszél

Fagyizni, kirándulni invitálta Sanyii a 7 és fél éves Rolit, akit a szolnoki kalandparkban bántalmazott az edzője.
Súlyosbodó visszérhelyzet nyáron? Így előzhetjük meg

Súlyosbodó visszérhelyzet nyáron? Így előzhetjük meg

Minél magasabb a hőmérséklet nyáron, annál kevesebb ruhát hordunk. A lenge öltözet vagy fürdőruha viselete azonban nem mindenki számára felszabadító érzés. Sokan küzdenek ugyanis visszerekkel, amelyek a melegben még feltűnőbbé válnak és gyakran fájdalmasak. A Budai Egészségközpont érsebész főorvosa, dr. Barta László összefoglalja a visszérrel kapcsolatos tüneteket, a leghatékonyabb megelőzési módszereket és a kialakult betegség kezelési lehetőségeit.
Elromlott a klíma a Bethesda Gyermekkórház műtőjében, azonnali gyűjtést indítottak

Elromlott a klíma a Bethesda Gyermekkórház műtőjében, azonnali gyűjtést indítottak

"Fül-orr gégészeti műtőnk speciális klímaberendezése megadta magát, ami miatt műtéteink tervezhetősége bizonytalanná vált" - írják. 10 millió forintra lenne szükségük összesen.
A szerkesztő ajánlja