SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Agyhártyagyulladás miatt zártak be iskolákat és óvodákat Nagybányán

Családinet [cikkei] - 2024-12-02
Nagybányán december 2-án a közoktatási intézményekben fertőtlenítés miatt felfüggesztették az oktatást, miután két diáknál agyhártyagyulladást állapítottak meg.
Agyhártyagyulladás miatt zártak be iskolákat és óvodákat Nagybányán

Agyhártyagyulladás miatt iskolákat zártak be Nagybányán

Az érintett időszakban (december 2–4.) az iskolák és rövid programos óvodák online tartják a tanórákat, míg a hosszú programos óvodák nyitva maradnak. A döntést a Máramaros Megyei Közegészségügyi Igazgatóság hozta meg, mivel a fertőzési riasztási küszöböt elérték: két meningococcusos esetet regisztráltak ugyanazon közösségben egy hét alatt​ - írja a Maszol.ro.
 

Mi az agyhártyagyulladás?

Az agyhártyagyulladás az agyat és a gerincvelőt körülvevő hártyák gyulladása, amelyet bakteriális, vírusos vagy ritkábban gombás fertőzések okozhatnak. A leggyakoribb kórokozók közé tartozik a meningococcus baktérium, amely cseppfertőzéssel terjed. Bár a lakosság egy része tünetmentes hordozó, a betegség kialakulása ritka, de gyorsan súlyossá válhat​.
 

Az agyhártyagyulladás tünetei

A betegség tünetei életkortól függően eltérhetnek, de az alábbi általános jelek figyelmeztethetnek:
 

  • Magas láz, levertség
  • Erős fejfájás, hányinger, hányás
  • Tarkókötöttség (nyaki izommerevség)
  • Zavartság, aluszékonyság, ingerlékenység
  • Bőrkiütések, amelyek nyomásra nem tűnnek el
  • Súlyos esetekben görcsök, bénulások​


Megelőzési lehetőségek

Az agyhártyagyulladás elleni védőoltások jelentős szerepet játszanak a betegség megelőzésében. Hazánkban több meningococcus-törzs ellen elérhető oltóanyag, amely különösen gyermekek és fiatal felnőttek számára ajánlott. Emellett a fertőzés megelőzésében kiemelkedő fontosságú a megfelelő higiénia, például a gyakori kézmosás és a zsúfolt helyek elkerülése járványos időszakokban​.


Az agyhártyagyulladás kezelése

Az agyhártyagyulladás kezelését a kiváltó ok határozza meg. Bakteriális fertőzés esetén azonnali antibiotikum-terápia szükséges, míg a vírusos formák gyakran enyhébb lefolyásúak, és tüneti kezelést igényelnek. A korai diagnózis és kezelés kulcsfontosságú a súlyos szövődmények, például agyödéma vagy idegrendszeri károsodás elkerülésében​.
 

Az oktatás és a közösség szerepe

Az érintett nagybányai intézkedések jól mutatják, hogy egy fertőző betegség járványügyi megelőzése gyors és összehangolt lépéseket igényel. A közösségi tájékoztatás és a higiéniás szabályok betartása a legjobb eszközök az ilyen helyzetek kezelésére.

A nagybányai helyzet figyelmeztetés mindannyiunk számára: a megelőzés és az oltások elengedhetetlenek a súlyos fertőző betegségek ellen.

A cikk tájékoztató jellegű, nem helyettesíti az orvosi tanácsadást! 

Indexkép: Depositphotos.com

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.
A szerkesztő ajánlja