SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Mozgás és étkezés

Családinet [cikkei] - 2006-12-07
Bizonyára sokakban felmerül a kérdés, hogy a hűvösebb őszi napokon milyen testmozgást válasszon. Mert mozogni ugyebár kell.
Mozgás és étkezés

A szakemberek véleménye szerint a fejlődésben levő fiatal szervezetnek legkevesebb napi 1 órányi, a felnőtteknek hetente legalább három alkalommal 30-45 percnyi mozgásra van szüksége. Nyáron ez többnyire nem okoz problémát, hiszen egy kiadós séta, kerékpározás vagy éppen a tánc is eleget tesz a szervezet mozgásigényének, de ősszel és télen nem biztos, hogy van kedvünk egy hosszabb gyalogláshoz.

Nagyon fontos, hogy - évszaktól függően - mindenki olyan mozgást válasszon, amihez kedvet érez, és ami inkább szórakozás, mintsem megerőltető fizikai tevékenység a számára. A rendszeres testmozgás nemcsak a fizikai erőnlétet, de a lelki kiegyensúlyozottságot is növeli.

 

A másik gyakran előforduló kérdés: mit együnk, ha sportolunk?

A rendszeres, napi testmozgás nem igényel semmiféle különleges étkezést, ugyanúgy, mint ahogy az egészséges táplálkozásban, nincsenek tiltott táplálékok, csak kerülendő mennyiségek. Fontos, hogy a szervezetbe vitt energia a felhasznált kalóriával legyen egyensúlyban, ebben az esetben nincs hízás sem fogyás.

"Sokan esnek abba a hibába, hogy egy-egy edzés után felfalják a hűtőszekrény tartalmát - mondván, hogy most úgyis mozogtam. Ilyenkor nem ártana utánaszámolni, hogy a leadott és bevitt energia között micsoda különbségek lehetnek. Azt, hogy egy meghatározott idő alatt ki, mennyi kalóriát éget el, függ a testedzés erősségétől és a testsúlytól is. A lenti táblázatban utánanézhet mennyi kalóriát égetett el! " - hívja fel a figyelmet Fekete Krisztina dietetikus.  Ráadásul az étel elfogyasztása után kb. 20 perccel jelentkezik a jóllakottság érzése, így testmozgás után is a lassú étkezés ajánlott.

 

Aki rendszeresen sportol, érdemes kitapasztalni, milyen ételfajtát és milyen mennyiségben kell fogyasztani, hogy a leadott energiát pótolja, ne érezzen éhséget, de ne is vigye túlzásba az energiabevitelt. Fontos, hogy az elveszített tápanyagok közül a szénhidrátok visszapótlása megtörténjen, amelyre itt vannak például a tésztaféleségek. Nemcsak ízletesek, hanem jelentős szénhidrát tartalmuk miatt nagyon laktatóak is, így egy-egy kiadós mozgás után garantáltan elmúlik az éhségérzet kisebb adag tésztaételtől is. A tojásos tészták pedig "sajátos" összetételüknek köszönhetően egyéb kedvező hatást is gyakorolnak a szervezetre.

És még egy előny: a gyorsaság. Ki nem volt már olyan helyzetben, amikor az esti edzés után farkaséhesen tért haza, és 15 perc alatt egy kész tésztasalátát vagy tésztamártás dobott össze. És ilyenkor még az sem gond, ha vendégeket is várunk...

Energiatáblázat

 

Energiafelhasználás egy óra alatti tevékenységhez, testtömeg kilogrammonként (kcal) Az élelmiszer kalória értékek 100 grammra vonatkoznak kivéve, ha más a feltüntetett egység (kcal)
alvás 0,93 uborka 10
fekvés 1,10 paradicsom 20
ülés 1,43 alma 30
szellemi munka 1,45 tojás (1db) 70
számítógépes munka 1,53 tejeskávé cukorral (2 dl) 80
állás 1,58 sör (2 dl) 80
gépkocsivezetés 1,60 Coca Cola (2 dl) 80
séta (3 km/óra) 2,75 banán 100
járás (4 km/óra) 2,86 csirkehús 110
streching (nyújtás) 3,00 kefír (egy pohár) 114 
háztartási munka 3,43 tej (2 dl) 120
kerékpározás (9 km/h) 3,57 marhahús (sovány) 120
evezés (3 km/h) 3,66 sertéshús (sovány) 150
sietés (6 km/óra) 3,70 fagylalt (2 gombóc) 150
lovaglás (trapp) 4,20 zsemle (1 db) 150
mellúszás (1,2 km/óra) 4,40 sonka 160
asztalitenisz 4,50 bor (asztali) (2 dl) 160
korcsolyázás (12 km/óra) 5,01 pizza 220
teniszezés 5,14 sült krumpli (olajban) 220
tánc (tangó, keringő) 5,14 fehér kenyér 260
kerékpározás (15 km/óra) 5,38 sajt (Óvári) 290
lovaglás (galopp) 6,70 hamburger (sajtos)(1 db) 310
gimnasztika 6,71 sertéshús (kövér) 400
úszás (intenzív) 6,90 torta (csoki) 440
kenuzás (7,6 km/óra) 8,10 libamáj 450
kerékpározás (21 km/óra) 8,71 kolbász 460
vívás 8,75 téliszalámi 520
sífutás (9 km/óra) 9,00 pálinka (2 dl) 520
evezés (6 km/óra) 9,30 csokoládé 560
futás (9 km/óra) 9,50 mogyoró 610
korcsolyázás (21 km/óra) 9,91 tökmag 640
futás (12 km/óra) 10,07 likőr (2 dl) 700
kerékpározás (30 km/óra) 12,00 szalonna (füstölt) 700
futás (15 km/óra) 12,10 tepertő 800
(Grate, Jakovlev, Minh szerint) (Dr. Tarján, Dr. Linder szerint)

                         

 

Például, ha egy 60 kg-os hölgy lassan futva egy óra alatt megtesz 9 km-t, az 60x9,50 azaz 570 kcal, épp egy 10 dkg-os tábla csokoládé. Ha egy 70 kg-os hölgy mellúszásban egy óra hosszáig úszik faltól falig az uszodában, s megtesz 1200 métert, az 70x4,40 azaz 308 kcal, épp egy sajtos hamburger!

 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.
A szerkesztő ajánlja