SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

A sportolás veszélyei

Családinet [cikkei] - 2006-12-07
A szennyezett levegő belélegzésének káros hatásairól mindannyian hallottunk már. Fokozott figyelmet érdemelnek azonban ez esetben a légzőszervi betegségektől szenvedő egyének, akiknél a magas légszennyezettségi érték akár életveszélyes is lehet.
A sportolás veszélyei

A Hong Kong Maraton szervezői sem jártak el elég körültekintően, amikor egy szmog riadó közeli légszennyezettségi értéket mutató napon rendezték meg a futóversenyt. Történt ugyanis, hogy egy 53 éves asztmás beteg férfi a verseny alatt összeesett, majd életét vesztette, mivel megerőltető testmozgást végzett a szennyezett levegőn.

Természetesen senkinek sem, így a légzőszervi betegségektől küzdő egyéneknek sem kell lemondania a szabad levegőn végzett mozgás öröméről. Hiszen, mint ahogyan azt az American College of Sports Medicine elnöke is állítja, bármely mértékű szmogveszély minimálisnak tekinthető a futás, s a rendszeres testmozgás egészségvédő szerepéhez, jótékony hatásához képest.

Nem a mozgásról kell tehát lemondanunk, azonban biztonságunk érdekében nem árt a következő óvintázkedéseknek eleget tennünk. A légzőszervi betegségtől, különösen asztmától szenvedők számára tanácsos még a szabadba indulás előtt informálódni a légszennyezettség helyzetéről. Amennyiben a mért értékek kedveznek a mozgáshoz, edzéshez válasszuk a kora reggeli, 7 óra előtti időszakot, vagy a késő esti órákat - 8 óra után, a légszennyezettség ugyanis ezekben az időszakokban a legalacsonyabb.

Lehetőleg kerüljük a forgalmas főutak közelében való testmozgás, válasszunk inkább csendes, parkos környezetet futáshoz.

Amennyiben mozgás közben köhögés, fulladás, nehéz légzés lépne fel, úgy mindenképpen álljunk félre, s tartsunk egy kis pihenőt. Ne erőltessük meg magunkat.

A betegség súlyosságától függően asztma és légzőszervi megbetegedések esetén fontoljuk meg a zárt térben való mozgást, s különösen a magas szennyezettségi adatokat mutató napokon futás helyett válasszuk inkább az edzőtermet, uszodát.

www.orvostkeresek.hu

 

 

 

 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.
A szerkesztő ajánlja