SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

A napfény enyhíti az asztmás tüneteket

Családinet [cikkei] - 2006-12-07
A napfény, illetve az UV-sugarak egyéb fajtái csökkentik az asztma kellemetlen tüneteit, egy friss tanulmány közlése szerint.

A napfény enyhíti az asztmás tüneteket

Asztmás betegség során az egyén légúti szöveteinek gyulladásos állapota jön létre. A tünetek emberek millióinak életét keserítik meg világszerte. A páciensek mindennapjaik során légzési nehézségről, mellkasi szorító érzésről, köhögésről, zihálásról számolnak be.

A fenti tünetek az asztmás rohamok során fokozottan jelentkeznek. Rohamra valamely allergénnel, vagy más, a felső légutakat izgató anyaggal történő találkozás alkalmával számíthatnak a betegek. Ilyenkor a tünetek fokozódnak, s a tüdőben bent rekedt levegő kilégzése akadályozottá válik.

Napjainkban az asztma kezelésére szolgáló gyógyszerek számtalan típusa ismert. Ezek a szerek többnyire a gyulladási folyamat megelőzését és csökkentését hivatottak kezelni, illetve fontos szerepet játszanak a légutakat körülölelő simaizom ellazításában. Ausztrál kutatók azonban állítják, az asztma kezelésében az UV-sugárzás is jótékony hatású lehet.

A kutatók egereken végzett laboratóriumi kísérlet során vizsgálták a sugarak légúti- és tüdőgyulladásokra és más asztma-szerű tünetekre gyakorolt hatását. Az eredmények szerint amennyiben az allergénnek való kitételt megelőzte egy 15-30 perces UV-sugárzás, a páciensnél sokkal kisebb mértékben jelentkezett asztmás roham.


A tanulmány továbbá azt is bizonyította, hogy a sugárzás elősegíti olyan sejtek kialakulását, melyek segítenek bizonyos asztma-szerű tünetek kialakulásának megakadályozásában.

A kutatás tehát egyértelműen bizonyítja az UV-sugarak jótékony hatását, melyet az asztmás tünetek gátlásának terén töltenek be. Úgy tűnik a napfény valóban képes elnyomni a szervezet bizonyos természetes immunválaszait, melyek elfojtásával és működési mechanizmusának pontos feltárásával forradalmian új kezelési módszereket vezethetnek be a krónikus betegség kezelésében.

Természetesen további vizsgálatok szükségeltetnek a pontos kezelési mód összeállításához. Fontos az UV-sugarak hatásainak alapos feltárása, hiszen jól tudjuk, bizonyos elemei a bőrrák kialakulásának kockázatát is magukban hordozzák.

A hír alapjául a "Sunlight eases asthma symptoms in mice" cikk szolgált.

Forrás: www.orvostkeresek.hu

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.
A szerkesztő ajánlja