SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

A lisztérzékenység növeli a diabétesz kockázatát

Családinet [cikkei] - 2007-01-17
A lisztérzékeny gyermekek körében fokozottan nő az 1-es típusú cukorbetegség kialakulásának kockázata, állítják svéd kutatóorvosok.
A lisztérzékenység növeli a diabétesz kockázatát

A lisztérzékenység, vagy másnéven cöliákia a főként a búzában található gluténnal szembeni túlérzékenység miatt kialakuló betegség. Tünetei közt szerepel hasi-, bélgörcsök, fájdalmak jelentkezése, hányás, hasmenés és testsúlyvesztés.

A két kórkép közti kapcsolat feltárására több vizsgálat is készült. Az első során megállapították, hogy az 1-es típusú cukorbetegséggel diagnosztizált gyermekek egy része valójában már jó ideje szenvedett a lisztérzékenység lappangó tüneteitől is. Betegségére azonban csak a diabétesz kivizsgálása és megállapítása után került sor.

A Diabetes Care folyóiratban publikált másik vizsgálatban dán kutatók pedig egyértelműen felfedték az összefüggést az 1-es típusú cukorbetegség, illetve a cöliákia közt.

Kutatásaik során 1964-től 2003-ig terjedően vizsgálták meg 9243, 20 év alatti lisztérzékeny beteg adatait. A lisztérzékeny gyermekek körében megfigyeléseik alapján 2.4-szeres volt az 1-es típusú diabétesz megjelenésének kockázata, még a 20. születésnapjuk előtt.


Egyes magyarázatok szerint a két kórkép közti összefüggés bizonyos autoantitestek miatt következhet be, melyek a glutén tartalmú ételek túl korai étrendbe történő bevezetése kapcsán jelennek meg a szervezetben. Más álláspont szerint azonban mindez az illető genetikai hajlamának függvénye.

A kutatást végző orvosok ezáltal külön felhívják a figyelmet a lisztérzékeny páciensek lehetséges 1-es típusú diabéteszének kivizsgálására. Mindenképpen fontos a betegeket vér-, illetve vizeletvizsgálatra irányítaniuk az esetleges rendellenességek kiszűrése érdekében.

Szintén elengedhetetlen az 1-es típusú cukorbetegség tüneteinek ismertetése. Ezek lehetnek fokozott szomjúság érzet, gyakori vizeletürítés, súlyvesztés és fáradtság.

A hír alapjául a "Celiac disease triples risk of diabetes" cikk szolgált.

www.orvostkeresek.hu

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.
A szerkesztő ajánlja