SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Dohányzó fiatalokból asztmás felnőttek

Családinet [cikkei] - 2007-01-23
Az első lépések, az első szavak, az első nap az iskolában, az első buli, majd az első szál cigi. A fiatalok igen nagy százaléka élete során, ha nem is válik függővé, de ha többször nem is, egyszer biztosan rágyújt. A rendszeresen dohányzó serdülők körében azonban jóval magasabb az asztma kialakulásának kockázata, mint füstmentes életet élő társaiknál.
Dohányzó fiatalokból asztmás felnőttek

Az asztma, a légutak gyulladásos megbetegedése, melynek megjelenésében fontos szerepet játszik a dohányfüst, mely nagyban elősegíti a betegség kialakulását. Az összefüggést kutató eddigi vizsgálatok főként a felnőtt korcsoport tagjaira irányultak. Az ő esetükben azonban sokszor nehéz elkülöníteni a hosszú évek dohányzása okozta tüdőtágulat, vagy épp krónikus bronchitis tüneteit az asztma kórképétől.

A University of Southern California kutatóorvosai éppen ezért 2.609, 8 és 15 év közötti, asztmás tünetektől mentes gyermek részvételével végezték el vizsgálatukat. Az eredmények egyértelműen mutatják, hogy a korosztály rendszeresen dohányzó tagjainál négyszeresére nőtt annak esélye, hogy 8 éven belül asztmás megbetegedés alakuljon ki náluk.

Azon gyermekek különösen fogékonyak a betegség megjelenésére, akik méhen belüli életük során is ki voltak téve a dohányzás egészségkárosító hatásának. Az ő esetükben az asztma kockázata -szemben a korábbi négyszeres mértékkel- már kilencszeresére nőtt. E szerint az anya terhesség alatti dohányzása a magzat tüdejét egyértelműen sérülékenyebbé teszi, így pedig a gyermek későbbi dohányzása nagyobb károsító hatással bír.



A kutatók különösen fontosnak tartják felhívni a fiatalok, kezelőorvosok, szakemberek figyelmét a fiatalok dohányzása és az asztma közti összefüggésre. A dohányfüst károsító hatása a tüdő daganatos megbetegedése, szív,- és érrendszeri problémák - rendszerint hosszú idő eltete után jelentkezik.

A hír alapjául a "Smoking may boost teens' asthma risk" cikk szolgált.

www.orvostkeresek.hu

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.
A szerkesztő ajánlja