SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Az asztma már csecsemőkorban kimutatható

Családinet [cikkei] - 2007-02-14
Az asztma kialakulásában egyaránt szerepet játszanak örökletes és környezeti tényezők. Azt azonban senki sem tudhatja biztosan, gyermekénél jelentkeznek-e majd asztmás tünetek, vagy sem. Egy új vizsgálat eredményei alapján azonban ez könnyen megállapítható.
Az asztma már csecsemőkorban kimutatható

Az újszülött lélegzetvételének minősége alapján egyértelműen meghatározható, hogy a gyermeknél 10 éves koráig számítanunk kell-e az asztma megjelenésére, vagy sem.

Norvég kutatók egészséges, normál terhességből, időre született csecsemők lélegzetvételét vizsgálták, majd követték nyomon 10 éves korukig. A tüdő funkció méréséhez az újszülöttek apró maszkokat viseltek. A vizsgálati eljárás ugyan nem újszerű, azonban a születés utáni pillanatokban elvégzése nem megszokott.

A kutatás kezdetekor egyik újszülöttnél sem észleltek légzési problémát, azonban egyes csecsemők eredményei jobbak, másoké kicsit gyengébbek lettek.

A vizsgálatot a gyermekek 10 éves korában ismét elvégezték. A 802 résztvevőből 616 jelent meg ekkor. A légzési teszten kívül készült vér, vizelet és bőrteszt-allergiavizsgálat is.



A szülők beszámolói és a kapott eredmények alapján elmondható, hogy azon gyermekeknél jelentkezett 10 éves korukig asztma, akiknél már a születésük utáni napokban is gyengébb tüdő funkció volt mérhető.

Az eredményeket nem befolyásolták a családban korábban előforduló asztmás megbetegedések adatai, sem pedig az anya terhesség alatti dohányzása sem.

A hír alapjául a "Baby's Breaths May Hold Asthma Clues" cikk szolgált.

www.orvostkeresek.hu

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

A szamárköhögés (pertussis) egy rendkívül fertőző, bakteriális eredetű betegség, amelyet a Bordetella pertussis nevű baktérium okoz. Legfőképpen a légutakat érinti, és minden korosztályt veszélyeztet, de különösen a csecsemőkre jelent nagy kockázatot. Az elmúlt évekhez képest Magyarországon drámaian nőtt az esetek száma, így fontos, hogy minden szülő tisztában legyen a tünetekkel, a megelőzéssel és a kezelési lehetőségekkel.
A szerkesztő ajánlja