SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Mivel mossunk kezet?

Családinet [cikkei] - 2007-02-14
A napjainkban közkedvelt antibakteriális kézmosók helyett a hagyományos szappannal végzett kézmosás is elegendő a fertőzések elkerüléséhez és kezünk tisztán tartásához, egy frissen közölt kutatás eredményei szerint.

Mivel mossunk kezet?

Az Egyesült Államok beli kutatók által végzett felmérések alapján elmondható, hogy mindössze 15 másodperces szappanos kézmosás segít a baktáriumok 90 százalékának eltávolításában.

Napjainkban a különböző testápolási termékeket gyártó cégek jóvoltából a folyékony kézmosók és antibakteriális szappanok igen széles skálájáról válogathatunk. A termékeken olvasható feliratok szerint mindegyik cikk a teljes higiéniát biztosítja számunkra, hiszen hatóanyagaik kiválóan alkalmasak a baktériumok eltávolítására.

A probléma valójában nem a termékek összetételében keresendő, sokkal inkább a felhasználókban. Ritka ugyanis, hogy bárki 15 másodpercig mosna kezet, s ennél rövidebb idő alatt a legkiválóbb termékek sem képesek kifejteni hatásukat.

Egy telefonos kutatás során a megkérdezett amerikai lakosok 90 százaléka állította, hogy rendszeresen kezet mos a nyilvános vécén tett látogatása után. Azonban a vizsgálatot végzők megfigyelései szerint a nőknek valóban 90 százaléka tett így, a férfiaknál ez az arány azonban csak 75 százalék.



Az alapos kézmosás tehát 15 másodpercnél tovább tart, kellő gyakorisággal történik és utána alapos kézszárítás szükséges. Fontos, hogy megfelelő mennyiségű tisztítószert használjunk, s kezünk minden apró részletét érintsük vele. Gyakori eset, hogy az ujjak közti rész, illetve a kézhát mosásáról megfeledkezünk.

A hír alapjául a "Soap and water as good as sanitizers to clean hands" cikk szolgált.

www.orvostkeresek.hu
Fotó: www.flickr.com

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

A szamárköhögés (pertussis) egy rendkívül fertőző, bakteriális eredetű betegség, amelyet a Bordetella pertussis nevű baktérium okoz. Legfőképpen a légutakat érinti, és minden korosztályt veszélyeztet, de különösen a csecsemőkre jelent nagy kockázatot. Az elmúlt évekhez képest Magyarországon drámaian nőtt az esetek száma, így fontos, hogy minden szülő tisztában legyen a tünetekkel, a megelőzéssel és a kezelési lehetőségekkel.
A szerkesztő ajánlja