SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Diabétesz kezelés-szúrás nélkül

Családinet [cikkei] - 2007-02-26
A cukorbetegség kezeléséhez szükséges inzulin adagolása a gyakorlatban injekció segítségével történik. Ennek eredményeképpen a betegek állapotuktól függően napi 2-5 szúráson esnek át. Számukra jelenthet könnyebbséget a szájon át adagolható inzulin.
Diabétesz kezelés-szúrás nélkül

A Biomacromolecules folyóiratban megjelent kutatásban tajvani orvosok sikerekről számolnak be a szájon át adagolható inzulin vizsgálata kapcsán. A diabéteszes patkányokon végzett kísérletek a szer használhatóságát igazolják.

Jelenleg az inzulin adagolásának legelterjedtebb formája injekciós tűvel végzett szúrás által történik. Létezik inhaláció útján, orrspray segítségével, illetve kísérletek folynak inzulintapasz alkalmazásával történő bevitel megoldására is.

A különböző megoldási lehetőségek kidolgozásán világszerte számos kiváló kutatóorvos dolgozik. Érthető, hiszen a betegség kezelésének legegyszerűbb és egyben legkényelmesebb módja a szájon át bevehető inzulin készítmény kidolgozása lenne.

Az injekció által az inzulin közvetlenül a véráramba vihető. Azonban szájon át történő alkalmazása esetén a bevitt inzulin már a gyomorban lebomlik, s így nem jut el rendeltetési helyére, a vérbe.



Ennek érdekében a kutatók az inzulint a rákok, a homár páncéljából, s a kagylók héjából kivont chitosan nevű anyaggal vonták be. Az ily módon keletkezett nanorészecskék ezután szájon át bevehető oldatba kerültek, majd hím diabéteszes patkányokon tesztelték.

A vizsgálatok igazolták, hogy az így készült inzulin elérte a kísérleti állatok véráramát, s a vércukorszinjük csökkent. A szer eredményeinek igazolásához további, embereken végzett vizsgálatok is szükségesek.

A hír alapjául az “Oral Insulin Works in Tests on Rats" cikk szolgált.

www.orvostkeresek.hu

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

A szamárköhögés (pertussis) egy rendkívül fertőző, bakteriális eredetű betegség, amelyet a Bordetella pertussis nevű baktérium okoz. Legfőképpen a légutakat érinti, és minden korosztályt veszélyeztet, de különösen a csecsemőkre jelent nagy kockázatot. Az elmúlt évekhez képest Magyarországon drámaian nőtt az esetek száma, így fontos, hogy minden szülő tisztában legyen a tünetekkel, a megelőzéssel és a kezelési lehetőségekkel.
A szerkesztő ajánlja