SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

A latex-allergia

Családinet [cikkei] - 2007-02-26
A latex allergia a természetes gumi anyagokra adott allergiás reakció. Kiváltó oka leggyakoribb esetben a gumikesztyű. A latex felhasználási köre igen széles, így a tünetek egészen váratlanul is jelentkezhetnek.
A latex-allergia

A latex, vagy gumi az Afrika és Délkelet-Ázsia területein található gumifa tejes nedvéből készül. Az allergiás reakció kialakulásának pontos oka nem ismert, azonban feltételezhető, hogy a gyakori és ismétlődő kontaktus növeli a tünetek megjelenésének kockázatát. Jellemző, hogy az egészségügyi dolgozók 5-10 százaléka szenved latex allergiától.

Rajtuk kívül a betegség kockázatának fokozottan kitett csoportok a csontvelő betegségben, húgyúti rendellenességben szenvedők, a több műtéten átesett személyek. A tüneteket előidézheti gumiból készült katéter is. Ezen kívül hajlamosítanak rá a különböző allergiás - különösen a banán, kivi, avokádó és gesztenye -, az asztmás megbetegedések és az ekcéma is. A gumigyárakban, felhasználó üzemekben dolgozók fokozott veszélyben vannak a betegség kialakulása szempontjából, illetve a tünetek jelentkezhetnek óvszer használat hatására is.

A tünetek kialakulhatnak testi, vagy nyálkahártya kontaktus, belélegzés, vagy véren keresztül -bizonyos orvosi eszközök felhasználása során. Ismétlődő kontaktus, különösen a gumikesztyű viselésének hatására jelentkezhetnek kontakt dermatitisz formájában. Ilyenkor a bőr szárazzá válik, égő, viszkető érzés alakul ki.

Allergiás kontakt dermatitisz esetén a tüneteket szintén az allergénnel való kontakus okozza. Az allergiás reakció nem azonnal, késleltetve jelentkezik. A tünetek megegyeznek a kontakt dermatitisszel, azonban ez esetben jóval intenzívebb, súlyosabb formában jelentkeznek, s hosszabb ideig állnak fenn.


Fokozott érzékenység esetén azonnali reakció jelentkezik, mely a tünetek legsúlyosabb formája. A jelenséget szénanátha szerű tünetek, kötőhártya gyulladás, viszketés, kiütések kisérik. Ritkább esetekben bekövetkezhet szívritmus emelkedés, remegés, mellkasi fájdalom, légzési nehézség, anafilaxiás sokk, s végzetes esetben halál. A tünetek jelentkezésekor éppen ezért minden esetben forduljunk orvoshoz.

A latex allergia kezelése egyaránt elvégezhető a tünetek jelentkezése után, vagy megelőzés céljából végzett, pozitív vérvizsgálat, vagy bőrteszt eredmény kapcsán. A terápia minden esetben az allergénnel való kontaktus megszüntetésével, s a tünetek gyógyszeres kezelésével történik.

A tünetek megelőzése céljából számos óvintézkedést tehetünk, latex allergia esetén. A latexből készült eszközök alternatíváiról érdeklődjünk allergológus kezelőorvosunknál.

Allergiás betegségeknél mindig gondolnunk kell a keresztallergiák jelentkezésére. Ennek elkerülésére érdekében latex allergia esetén kerülendő a banán, szőlő, kivi, papaya, nektarin, dinnye, cseresznye, eper, szilva, ananász, füge, barack, zeller, paradicsom, avokádó, burgonya, rozs, búza, mogyoró és gesztenye fogyasztása.

www.orvostkeresek.hu

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.
A szerkesztő ajánlja