SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Miért ne együnk csokit?

Családinet [cikkei] - 2007-02-26
A csokoládé, vagy kakaó allergia valójában ritka. A tünetek legtöbbször a csokoládé összetevőire adott táplálékintolerancia, vagy allergia eredményeként jelentkeznek. A finomságok ugyanis számtalan adalékanyag felhasználásával készülnek.
Miért ne együnk csokit?

A csokoládét először a Közép-Amerika vidékén élő bennszülöttek készítették és fogyasztották. A ma kapható termékek mintegy 200 éves kísérletezés végtermékei.

 

A kakaóbabból készült kakaó három formában található meg a csokoládéban. Folyékony állapotban, a kakaóvaj és kakaó por keverékeként a kakaómassza, illetve létezik külön kakaóvaj és por formában is. Az adott termékek kakaó tartalma, az előírásoknak megfelelően országonként változik.

 

Az igazán jó minőségű csokoládét kizárólag a fenti három összetevő alkotja, illetve cukor és néha vanília. A tömegtermeléssel előállított csokoládé jóval kisebb mennyiségű kakaót, viszont annál több cukrot, tejet, szóját, lecithint, kukoricaszirupot, ízesítő anyagokat és színezéket tartalmaz. A csokoládé allergia is nagy valószínűség szerint ezen kiegészítők rovására írható, mintsem a kakaó elfogyasztásának következménye.

 

A tünetek fejfájás, gyomorégés, viszketés, kiütések, csalánkiütés, hányás, hasmenés és légszomj lehetnek. Súlyos esetekben kialakulhat akár anafilaxiás sokk is. Amennyiben a fenti tünetek előfordulását észleljük, érdemes allergológus szakorvost felkeresnünk. Egyszerű bőrteszt és vérvizsgálat segítségével az okok könnyen feltárhatók.

 

A kiváltó okok tehát a csokoládéban található egyéb, gyakori allergének elfogyasztása következtében jelentkezhetnek. Az ételallergiáktól szenvedők számára különösen fontos, hogy a csokoládéban összetevőként egyaránt előfordulhat tej, mogyoró, glutén, szójabab, vagy szójalecithin és kukorica, vagy kukoricaszirup is.

 

A fenti gyakori allergéneken kívül allergiás reakciót okozhatnak még a különböző adalékanyagok is. Ezek jelen lehetnek tartósítószer formájában, vagy ízesítő, színezőanyagként. A tatrazin sárga ételszínezék szintén allergiát okozhat. A nikkel egyaránt megtalálható a csokoládéban, a mogyoróban, teában, sörben, kávéban és sárgabarackban. Az érzékeny egyéneknél kontakt dermatitiszt válthat ki.

 

A csokoládéban számos vegyi anyag is megtalálható. Az édességek elfogyasztásának tulajdonított fejfájás is valójában ezek mellékhatásaként jelentkezik, illetve okozhatnak allergiás tüneteket is. A koffein és a theobromin megvonása, illetve a tyramin egyaránt okozhatnak fejfájást. A theobromin egyébként mérgező a kutyákra és egyéb állatokra. A  phenylethylamin hatása megegyezik az amphetaminnel. Hangulati ingadozásokat és fejfájást produkál.

 

A cikkel kapcsolatban érdeklődjön bővebben a Budai Allergiaközpontban.
web: www.allergiakozpont.hu
email: info@allergiakozpont.hu
tel: 06 30 6319309

A hír alapjául a „Chocolate Allergies” cikk szolgált.

www.orvostkeresek.hu

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.
A szerkesztő ajánlja