SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Időjárási hatások és asztmás tünetek

Családinet [cikkei] - 2007-03-06
Az időjárás asztmás tünetekre gyakorolt hatásának pontos okait nem ismerjük, azonban a kettő közti kapcsolat létezéséhez nem férhet kétség. Számos kutatásban találunk adatokat arról, hogyan emelkedett a sürgősségi ellátást igénylő betegek száma bizonyos légköri változások hatására.
Időjárási hatások és asztmás tünetek

Előfordulhat, hogy egyesek az év bizonyos időszakában érzik rosszabbul magukat. Másoknál egy-egy hevesebb vihar, vagy hirtelen időjárás változás okozhatja tüneteik súlyosbodását.

A száraz, hideg levegő gyakran idéz elő asztmás rohamot. A mozgás hatására fokozódó asztmás tünetek is rendszerint a téli sportok űzésének következménye képpen jelentkeznek intenzívebben.

Bizonyos egyéneknél a meleg, nedves levegő okoz problémát. Meghatározott területeken a meleg, a napfény és a környezeti szennyeződések együttes hatása jelent veszélyt az asztmás betegek számára.

A nedves időjárási viszonyok kedveznek a penészgombák növekedésének.

Száraz, szeles időben a pollen és a penészgombák spórái könnyen a levegőbe kerülnek. Számos friss kutatás számol be arról, hogy a viharok idején átlagosan 15 százalékkal nő a sürgősségi ellátást igénylő asztmás betegek száma. Ennek oka feltehetően a zivatarok idején a levegőben lévő gomba spórák számának megduplázódása. A növekedést nem az eső, sokkal inkább a felerősödő szél okozza. A légnyomás mértékének váltakozásai szintén rohamokat idézhetnek elő, azonban az összefüggés okai eddig ismeretlenek.

Amennyiben tehát feltételezzük, hogy saját, vagy gyermekünk állapotára az időjárás változásai hatást gyakorolnak, érdemes feljegyeznünk a tüneteket, s kezelőorvosunkkal konzultálnunk.

Érdemes nyomon követnünk az időjárás jelentést, megfigyelnünk a pollenkoncentrációról szóló adatokat. Különösen magas pollenkoncentrációt mutató napokon, főként a reggeli órákban kerüljük a szabadban való tartózkodást. Az ablakokat tartsuk zárva, s pollenek elkerülése érdekében használjunk inkább légkondicionáló berendezést.



Nagy hidegben takarjuk el szánkat és orrunkat, hogy elkerüljük a hideg levegő közvetlen belélegzését, mely esetleg szintén tüneteink súlyosbodásához vezetne.

Nem ajánlott fűnyírást végeznünk, frissen nyírt fű közelében tartózkodnunk, vagy összetakarítanunk a lehullott leveleket, ezek a tevékenységek is okozhatnak rohamokat.

A ruhák szárítását inkább szárítógépben végezzük, mivel a kifüggesztett ruhaneműkön könnyen megtapadhat a penészgomba, vagy pollen.

Végezetül pedig minden esetben győzödjünk meg róla, hogy a rohamok kezelésére szolgáló gyógyszereink kéznél vannak. Gyermekünknél se mulasszuk el ellenőrizni ezt.


www.orvostkeresek.hu

 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.
A szerkesztő ajánlja