SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

A plusz kilók növelik a rák kockázatát

Családinet [cikkei] - 2007-03-06
Az elhízás számos egészségügyi problémát eredményezhet. A magas vérnyomás, a cukorbetegség és más szövődményeken kívül a többletsúly által a daganatos betegségek kockázata is nő. Az igazi veszélyt nem a bevitt, hanem az el nem égetett kalóriák jelentik.
A plusz kilók növelik a rák kockázatát

Az egészséges táplálkozásnak fontos szerepe van a rák elkerülésében. A daganatos betegségek terápiája során a csökkentett kalória bevitel segíthet a kóros folyamatok lelassításában is. A kutatók az összefüggést éppen ezért a diéta jótékony hatásának vélték.

 

A Cancer Research folyóiratban közölt vizsgálat azonban nem az elfogyasztott, sokkal inkább a fel nem használt kalória mennyiség fontosságát hangsúlyozza a rákos betegségek kialakulása kapcsán.

 

A felesleges kalóriákat szervezetünk zsír formájában raktározza el. A kutatók feltételezése szerint valójában ezek a zsírsejtek növelik a daganatos betegségek kockázatát, s nem a többlet kalóriák.

 

Vizsgálatuk során a tenyésztett egereknél a prosztata rák kialakulására hajlamosító genetikai beavatkozásokat végeztek. A kísérleti alanyokat két csoportba osztották. Minden résztvevő azonos mennyiségű táplálékot fogyasztott el naponta. A különbség a kalóriák elégetése terén jelentkezett.

 

Az egyik csoport ugyanis melegebb, míg a másik hidegebb ketrecben élt. A hidegebb helyen élő egerek több kalóriát égettek el, hogy szervezetüket melegen tartsák. Három hét elteltével nem csak súlyuk, de a prosztata rák kialakulásának kockázata is csökkent esetükben.

 

A kísérlet második fázisában a kutatók nem szabták meg a napi bevitt kalória mennyiséget. Ezáltal a hidegebb helyen élő állatok 30 százalékkal több táplálékot fogyasztottak, melynek köszönhetően súlyuk is megegyezett a melegebb helyen élő társaikkal. Ez esetben viszont a daganat megjelenésének valószínűsége sem csökkent.

 

A zsírsejtek nem csak az extra energia tárolására szolgálnak. Sok egyéb vegyi jelzésért is felelősek, mely által nagy hatással vannak a szervezet működésére. Ezek egyike a leptin, mely elősegíti bizonyos daganatok kialakulását. A kísérleti egerek esetében a többletsúlyos állatok leptin szintje magasabb volt, mint vékonyabb társaiké.

 

Egy másik vegyi anyag az adiponectin, mely véd a daganatos betegségek ellen. Az elhízott egerek zsírsejtjei kevesebb adiponectint bocsátottak ki, mint vékonyabb társaiké.

 

A kutatók szerint azonos hatást érhetünk el rendszeres testmozgás által. A lényeg ugyanis a kalóriák elégetése, a zsírsejtek csökkentése.

 

A hír alapjául a “Stored Calories May Raise Cancer Risk” cikk szolgált.

www.orovstkeresek.hu

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

A szamárköhögés (pertussis) egy rendkívül fertőző, bakteriális eredetű betegség, amelyet a Bordetella pertussis nevű baktérium okoz. Legfőképpen a légutakat érinti, és minden korosztályt veszélyeztet, de különösen a csecsemőkre jelent nagy kockázatot. Az elmúlt évekhez képest Magyarországon drámaian nőtt az esetek száma, így fontos, hogy minden szülő tisztában legyen a tünetekkel, a megelőzéssel és a kezelési lehetőségekkel.
A szerkesztő ajánlja