SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Ellenálló baktériumok, gyenge gyógyszerek

Családinet [cikkei] - 2007-03-12
Az antibiotikumok szükségtelen és túlzott mértékű felhasználásának következtében a baktériumok egyre ellenállóbbá válnak a gyógykezelésekkel szemben. A világméretű probléma lelassításában lehet óriási jelentősége az influenza gyors tesztnek, mely segítségével a betegség mindössze 30 perc alatt megállapítható, így a felesleges gyógyszerszedés elkerülhető.
Ellenálló baktériumok, gyenge gyógyszerek

Az Archives of Internal Medicine folyóiratban megjelent kutatás eredményeinek különösen nagy jelentősége van a napjainkban egyre terjedő influenza és megfázásos megbetegedések megfelelő kezelése során.

Az influenza erősen fertőző, évente a népesség igen nagy százalékát érintő betegség. A diagnózis mégis nehéz, mivel a tünetek gyakran hasonlóak a megfázás, vagy más légúti betegségek, allergiák kórképéhez.

 Az influenza megállapításához a hagyományos eljárás szerint a páciens torkából, vagy orrából vett mintát laborba küldik, majd az eredmény pár napon belül megérkezik. A kezelőorvosok többsége azonban nem várja meg a teszt értékeléséhez szükséges időt, s még a pontos diagnózis előtt felírja az antibiotikumot. Mivel azonban az influenza kórokozója vírus, a bakteriális fertőzések kezelésére szolgáló antibiotikum ez esetben nem megfelelő.

Az antibiotikumok szükségtelen felhasználásának következménye képpen a betegek egyre kevésbé reagálnak a gyógyszerekre. Ezzel egyidejűleg a bakteriális rezisztencia során a baktériumpopulációban folyamatosan jelennek meg új egyedek, ezzel együtt elpusztítva a gyengébbeket.



A folyamat egyrészről egyre újabb és újabb antibiotukumok kifejlesztését követeli meg, másrészt pedig a szerek szükségtelen esetekben történő felhasználásának csökkentését, megszüntetését.

Az influenza gyorstesztek mindössze 30 perc alatt biztosan kimutatják a fertőzést. Azonban hibalehetőség itt is adott, erre a U.S. Centers for Disease Control and Prevention (CDC) szervezet hívja fel a figyelmet. Előfordulhat ugyanis téves pozitív és negatív eredmény egyaránt. Kétes esetekben a laboratóriumi vizsgálat hozhat biztos eredményt.

Forrás: www.orvostkeresek.hu
 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.
A szerkesztő ajánlja