SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

A nélkülözhetetlen vas 1.

Családinet [cikkei] - 2007-04-12
A vas szervezetünk megfelelő működéséhez nélkülözhetetlen ásványi anyag. Utánpótlásának fedezéséről számos tápanyagforrásból gondoskodhatunk. Mindezek ellenére sokan szenvednek vashiánytól, s annak kellemetlen tüneteitől.
A nélkülözhetetlen vas 1.
  A vas fő szerepe az oxigén, haemoglobinon keresztül való szállítása a vérben. A szervezet vaskészletének mintegy kétharmada a vörösvérsejteket alkotó haemoglobinokban található. A test sejtjeihez szállított oxigén által képes szervezetünk energiát előállítani. A vörösvérsejtekben található vas szintén nélkülözhetetlen az energiafelhasználás során keletkező szén-dioxid elszállításához.

 A vörösvérsejtek átlagos élettartama 4 hónap. A sejt elhalásával a benne található vas új sejtek építéséhez kerül felhasználásra, vagy elraktározódik. Ez a folyamat biztosítja a vashiányos állapot kialakulásának megelőzését.

 A vas a szervezet egyéb fontos folyamataiban is részt vesz, így például segíti a béta-karotin A-vitaminná történő átalakítását, segít a fertőzések elkerülésében, fehérjék előállításában. A vas utánpótlás fokozott jelentőséggel bír gyermekkorban, az intenzív növekedés időszakában, serdülőkörban és várandósság, szoptatás alatt. Az állati eredetű termékeket nem fogyasztó egyének számára szinén különösen fontos a vas utánpótlásról való gondoskodás.

 Vashiányos állapot nem megfelelő utánpótlás –vasszegény étrend- esetén fordulhat elő, illetve, ha a szervezet nem képes felszívni és feldolgozni kellő mennyiségben az ásványi anyagot. Bizonyos állapotok, Crohn-betegség, vagy lisztérzékenység szintén csökkenthetik a vas felszívódását.

 Jelentős vérveszteség szintén a vaskészletek csökkenését eredményezheti, úgy, mint menstruáció idején, műtétek után, vagy épp fekélyek, daganatok, vastagbélrák esetén. Bizonyos gyógyszerek – aszpirin, gyulladáscsökkentők – szintén csökkentik mennyiségét. A vesebetegségben szenvedők, a dialízis kezelésben részesülő betegek esetében szintén gyakran alakul ki vashiányos állapot.

 Az Egészségügyi Világszervezet adatai alapján a vashiány a leggyakoribb tápanyaghiány világszerte. A főként nők és a 6 hónap és 3 év közötti gyermekek csoportjában megfigyelhető jelenség a lakosság mintegy 80 százalékát érinti.

 A fejlődő országokban a jelenség az említett csoportok mintegy egy-negyedét érinti, vashiányos anémia formájában. A betegség velejárója a normálisnál alacsonyabb vörösvérsejt szám, vagy haemoglobin szint.

 Vashiány esetén az egyén fizikális és mentális teljesítőképességének és az immunrenszer működésének csökkenése figyelhető meg. A tünetek közé tartozik még a fáradtság, gyengeség érzet, fejfájás, fázékonyság. A haemoglobin szint csökkenésével fokozott sápadtság jelentkezhet, előfordulhat hajhullás, fizikai terhelés hatására kialakuló légszomj, mellkasi fájdalom, mely szívproblémákra utalhat.

 A következőkben megtudhatjuk, hogy a túlzott vasbevitel épp úgy káros, mint a vashiány, illetve megismerhetjük a táplálékokat, melyekből szükségleteink fedezhetők.

 A hír alapjául az „Iron” cikk szolgált.

www.orvostkeresek.hu

 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.
A szerkesztő ajánlja