SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

A nélkülözhetetlen vas 2.

Családinet [cikkei] - 2007-04-12
A vashiányos állapot épp úgy veszélyes lehet, mint az, ha a szervezet a kelleténél többet raktároz el az ásványi anyagból. Normális esetben a szükséges mennyiséget helyes étrenddel biztosítani tudjuk, most azt is megtudhatjuk, miként.
A nélkülözhetetlen vas 2.
  A vaskészletek túlzott mértékű felhalmozódása többnyire nem a fokozott vasbevitel következménye, mivel normális esetben a szervezet csak annyit raktároz el, amennyire valóban szüksége van.

 Létezik azonban egy genetikai rendellenesség, a hemokromatózis, a vasanyagcsere zavara, mely során a vékonybél hámsejtjeinek vasfelvevő képessége a normálisnak kettő-négyszerese, és ez független a szervezet tényleges vasszükségletétől, tehát a vasfelszívódás szabályozatlanul történik. A folyamat férfiak körében gyakoribb, s hosszútávon a máj kóros elváltozásához és szívelégtelenséghez vezet.

 A vas utánpótlásáról helyes étrend összeállításával gondoskodhatunk. Különösen magas a belsőségek, azon belül is a marhamáj vastartalma. Az osztriga, a vörös húsok, a pulyka, a halfélék, különösen a lazac és a búzacsíra szintén kiváló vasforrások. A vassal dúsított gabonapelyhek, a cékla, diófélék, magvak, az aszalt szilva, mazsola, a spenót, babfélék és lencse rendszeres fogyasztása szintén hozzájárul vaskészletünk feltöltéséhez.

 Az utánpótlás másik módja kiegészítő készítmények szedése. Ezt különösen várandósság időszakában, illetve kisgyermekek esetében javasolhatja kezelőorvos. Fontos megjegyeznünk, hogy vaskészítmények szedését kizárólag orvosi utasításra kezdjük meg, az orvos által felírt mennyiségben. A túlzott vasbevitel szorulást, hányingert, hányást, hasmenést okozhat. Gyermekek esetében nagyobb mennyiség akár végzetes is lehet.

 Nem elég azonban elegendő mennyiségű vas beviteléről gondoskodunk, a megfelelő hasznosuláshoz a felszívódást is segítenünk kell. A felszívódás szempontjából fontos, hogy milyen mennyiségben, és milyen ételekkel, tápanyagokkal fogyasztjuk egyidejűleg a vasat. Függ a szervezetben található vas mennyiségétől. Alacsony mértéknél fokozódik a bevitt vas felszívódása, bizonyos betegségek – Crohn, lisztérzékenység - esetében pedig csökken.

 A jobb hasznosulás érdekében a vastartalmú ételeket fogyasszuk együtt C-vitamin tartalmú ételekkel. Vas sepenyőben történő főzés során az étel elkészítéséhez használt paradicsomlé, ecet, vagy citromlé képes kis mennyiségű vasat kioldani az edényből, ami ezután táplálékunk részévé válik. Az ily módon párolással készült ételekből különösen sok extra vasat nyerhetünk. A vacsorához fogyasszunk el bátran egy pohár bort is, a benne található cukor ugyanis szintén segíti a vas felszívódását.

 A hír alapjául az „Iron” cikk szolgált.

www.orvostkeresek.hu

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.
A szerkesztő ajánlja