SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Édesgyökér, egy ízletes gyógynövény

Kókai Kata [cikkei] - 2007-05-07
Az édesgyökér, más néven édesfa számtalan betegség gyógyításában fontos szerepet játszik.
Édesgyökér, egy ízletes gyógynövény

Napjainkban egyre inkább visszatérünk a természetes gyógymódokhoz, hiszen ezekkel mellékhatás nélkül is kezelhetjük a kisebb problémákat.
A gyógynövények legnagyobb része mindenki számára elérhető, ott van a boltok és drogériák polcain, a konyhakertben. Akár saját magunk is termelhetjük, s fogyasztjuk egész évben, hogy megvédjük az egészségünket.

Az édesgyökér

Az édesgyökér a pillangósvirágúak családjába tartozik, leginkább szántóföldek szélén, legelőkön találkozhatunk vele. A gyógyászatban föld alatti gumóját alkalmazzuk. Érdemes odafigyelni a gyűjtési helyre, szennyezett, vagy országút melletti helyekről ne gyűjtsük.

Gyökerét hámozás után szeletelve, vagy reszelve száríthatjuk ki, majd papírzacskóban, vagy száraz befőttes üvegben tárolhatjuk. Október és április között érdemes gyűjteni.

Érdekesség

Érdekességként említhetjük meg, hogy a medvecukor is édesgyökérből készül. A növényt besűrítik, s így készül el gyermekkorunk egyik kedvenc édessége. Az élelmiszeriparban előszeretettel alkalmazzak különböző italok színezőanyagaként, de ízjavítóként is fontos szerephez jutott.

Az édesgyökér hatása
 

  • Köptető hatású
  • Oldja a lerakódott váladékot
  • Enyhén hashajtó hatású
  • Gyomorfekély, köhögés esetén hatékony gyógymód
  • Támogatja az immunrendszert
  • Gyulladáscsökkentő hatású
  • Alkalmas a gyomorsavtúltengés miatt sérült nyálkahártya helyreállítására


Felhasználása teaként

1 tesáskanál gyógynövényt öntsünk le egy csészényi forralt vízzel. Negyed órán át állni hagyjuk, majd leszűrve fogyasztjuk.

Alkalmazása

Fontos, hogy ne alkalmazzuk az előírtnál nagyobb dózisban. Hosszabb időn át alkalmazva a vérnyomás emelkedését okozhatja, így magas vérnyomásban szenvedők, kismamák és májproblémákkal küzdők számára használata nem javasolt.

Indexkép: Depositphotos.com

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.
A szerkesztő ajánlja