SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Hogyan szokjunk le a dohányzásról?

Németh Béla [cikkei] - 2007-10-04
Ami nagyon fontos egy fiatal dohányos számára is: a krónikus légzési nehézségek már nagyon korán, a dohányzás elkezdése után egy-két évvel kimutathatók! A káros folyamat hamar megindul, de szerencsére megállítható.
Hogyan szokjunk le a dohányzásról?

A leszokás folyamata:

Azok a dohányzók, akik eldöntötték, hogy leszoknak a dohányzásról, céljuk elérése érdekében eredményesen használhatnak elektronikus cigarettát, melynek cserélhető patronja négy erősségben kapható: magas, közepes, alacsony illetve nulla nikotin erősségben. A WHO által támogatott 4 lépéses nikotinelvonó terápia arra szolgál, hogy a dohányzó kvázi észrevétlenül csökkentse nikotinéhségét a nullára, azzal, hogy folyamatosan kevesebb nikotin kerüljön a szervezetébe, így kerülve el a belsőelválasztású mirigyrendszer megbetegedését és az elvonási tünetek jelentkezését, melyet a hirtelen nikotinelvonás eredményez. Így a leszokás nem jár szenvedéssel,és súlyos elhízással, mely eredmény a cigaretta egyetlen más helyettesítőjével sem érhető el.(pl.:nikotinos rágó,nikotin tapasz,nikotin orrspray,egyéb füstnélküli nikotin inhalátor)

Négy lépés:

1. lépés: Magas nikotin tartalmú patronnal kezdünk, melyet max.6 hétig használunk az átlagos dohányzási szokást követve

2. lépés: Ezután közepes nikotin tartalmú patronra váltunk, melyet max.12 hétig használunk, szintén a megszokott szokás szerint

3. lépés: Majd max.4 hétig felváltva használjuk a közepes és nulla nikotin tartalmú patront.

4. lépés: Végül még max.3 hétig alkalmazzuk a nulla nikotin tartalmú nikotin patront, mellyel teljesen leszokhatunk a dohányzásról.



Ami nagyon fontos egy fiatal dohányos számára is: a krónikus légzési nehézségek már nagyon korán, a dohányzás elkezdése után egy-két évvel kimutathatók! A káros folyamat hamar megindul, de szerencsére megállítható. Az igen gyakori szív- és érrendszeri betegségek, valamint a fekélybetegség gyakori haláloknak számít az idősek körében. A dohányosoknál a tüdőrák 10-15-ször, a gégerák 20-30-szor gyakrabban fordulnak elő, mint a nemdohányzóknál.

Egy cigarettában általában 1 gr. dohány van. Ez a mennyiség egyszázalékos nikotintartalom esetében 10 miligramm nikotint tartalmaz. Ha a dohányos a füstöt leszívja a tüdejére, akkor a nikotintartalomnak 80-90 százaléka, ha csak pöfékel, akkor körülbelül 10 százaléka szívódik fel a szervezetbe. Egy rendszeres dohányos egy óra alatt 20 mg nikotint visel el, míg a nem dohányosokra már néhány mg is mérgező hatással lehet.

Másik összetevője a kátrány, mely anyagból egy átlagos dohányos tüdejébe 10 év alatt 1 kg jut be.

Harmadik összetevő: a szénmonoxid. A cigarettát szívó ember vérének jelentős része nem oxigént, hanem szénmonoxidot juttat el a szervekhez. Az oxigén tartós hiánya megzavarhatja a növekedést és a sebgyógyulást, valamint a tápanyagok felvételét. A szénmonoxid befolyásolja a szívműködést, és a vér összetételében a dohányzás hatására bekövetkező egyéb változásokkal együtt elősegíti zsírszerű anyagok lerakódását az érfalakban. A folyamat a verőerek elzáródásához vezethet, és szívkárosodást vagy más jelentős keringési zavart okoz.

A LESZOKÁS FŐ ELŐNYEI

Amint letette az utolsó cigarettát, a szervezete szinte azonnal nekilát helyrehozni a nikotin okozta károkat.

20 perc múlva A vérnyomás és a pulzusszám visszaláll a normál értékre

8 óra múlva A vér nikotin- és szénmonoxid szintje a felére csökken

24 óra múlva A szervezetből kiürül a szénmonoxid, tisztul a tüdő



2 nap múlva A szervezetből kiürül a nikotin, javul a szagok, ízek érzékelése

3 nap múlva Könnyebbé válik a légzés, ellazulnak a tüdőhörgők

2-12 hét múlva Jelentősen javul a keringés

3-9 hónap múlva Enyhülnek a légzési gondok, akár 10%-kal is javulnak a légzésfunkciók

5 év múlva Az infarktus kialakulásának kockázata felére csökken

10 év múlva A tüdőrák kialakulásának kockázata felére csökken, az infarktus kockázata nem nagyobb, mint egy nemdohányos ember esetében.

A dohányzás több mint káros. Hazai legális (!) cigarettaforgalom: 1960- 15,3 milliárd szál 2002- 20,8 milliárd szál. Dohányzás miatt 20 percenként meghal egy ember Magyarországon. A dohányzás 25 halálos betegség forrása. A világ felnőtt lakosságának harmada dohányzik. A dohányzás az emberiség legkárosabb szokása, amelynek az elmúlt században 100 millió áldozata volt, ennyien haltak meg a cigarettával összefüggésbe hozható betegségekben - rákban, krónikus légzőszervi betegségekben, agyvérzésben, keringési betegségekben. A rendszeres dohányzók fele e szokásának lesz az áldozata, a dohányzók egynegyede korábban hal meg, mint a statisztikailag kiszámított, születéskor várható életkor.


Azokban az országokban, ahol a legtöbb a dohányos, a tüdőrákos esetek 90 százaléka írható a füstölés számlájára. A hólyagrákos esetek fele ugyancsak erre vezethető vissza. Kisebb arányban, de bizonyítottan rosszindulatú elváltozást okozhat a dohányzás a vesében, a májban, a szájüregben és a garatban. A passzív dohányzás 20 százalékkal növeli a tüdőrák kockázatát.

Különösen aggasztónak ítéli meg a helyzetet e tekintetben a WHO Közép- és Kelet-Európában és a fejlődő országok egy részében. Ezekben a térségekben rövid idő alatt nagyon gyorsan emelkedett a cigarettafogyasztás, különösen a fiatalok és a nők körében. A WHO jelentése részletesen foglalkozik a leszokás egészségügyi előnyeivel is. Természetesen az a legjobb, ha valaki el sem kezdi a cigarettázást, de ha legkésőbb a harmincas évei elején abbahagyja, akkor a statisztikai rákkockázat az élete további részére nézve még aránylag alacsony lesz. Akik az ötvenes éveik elején hagynak fel a dohányzással, azok még mindig jelentősen, 60 százalékkal mérsékelhetik a rákbetegség statisztikailag becsülhető kockázatát.

A fejlesztés(?)

A JP Morgan befektetési bank szerint 2015-re 20 milliárd dollárt kasszírozhatnak azok a dohánygyárak, amelyek egészségesebb(???) cigarettákat állítanak elő. Jelenleg az USA-ban 50 milliárd dollár értékben adnak el dohánytermékeket, és a dohányipar folyamatosan kutatásokat végez arról, hogyan lehetne kevésbé kártékony, úgynevezett Preps (potentially reduced exposure products) termékeket előállítani. Az elmúlt öt évben 3 milliárd dollárt fordítottak erre a célra a JP Morgan becslése szerint. A kutatásban a Marlboro gyártója, a Philip Morris (PM) és a British American Tobacco jár az élen. A fejlesztésekre mind az amerikai kormány nyomása, mind a lakossági igények miatt nagy szükség van. /Financial Times/

Az új lehetőség az egyik legkeresettebb szó az Interneten. Egy nagy dohánygyár weboldala szól a dohányfüst kiemelten káros hatásáról:"... betegséget okoz, felnőtteknél többek között a tüdőrák és szívbetegség kialakulásának veszélyét idéz elő. Az új elektromos cigaretta már az első nap érezteti hatását. Több oxigén jut a tüdőbe, szénmonoxid viszont egyáltalán nem. Az első héten javul a szaglás és az ízlelés. 1 hónap múlva elindul a csontok, a fogágy, a nyálkahártya és az immunrendszer regenerálódása. Az elektromos cigaretta tehát hamarosan betör a milliárdos dohánypiacra!

Mostantól következmények nélkül hódolhat szenvedélyének étteremben, tömegközlekedési járműveken, repülőn, vonaton, moziban, színházban, kórházban, bárhol, ahol eddig tiltva volt!

Megszűnik a passzív dohányzás!

Szeretnénk a folyamatot azok számára leegyszerűsíteni, akik vagy azonnali, egészséges megoldást keresnek (pl.: terhes kismamák, szoptató anyukák), vagy akiket komoly megbetegedésük miatt, drasztikus dohányzásmegvonásra "ítélt" orvosuk.
Nekik kínáljuk a Kati-Vital Egészségszalonban a biorezonanciás kezelés és a nikotinmentes elektronikus cigaretta együttes alkalmazását. Előnye, hogy semmilyen káros anyag nem kerül a szervezetükbe, mégis élvezhetik régi szenvedélyük minden élvezetét.


(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.
A szerkesztő ajánlja