SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Tavasszal ébrednek a rovarok is

Családinet [cikkei] - 2010-04-26
Ahogy a tél elmúltával ébred a természet, úgy nő körülöttünk a rovarok száma is. A kullancsok, hangyák, méhek és darazsak egyre gyakrabban okoznak kellemetlen perceket, akár mennyire is igyekszünk elkerülni a csípéseket. Az alábbiakban dr. Nagy Judit, a Budai Egészségközpont belgyógyász szakorvosa ad néhány hasznos tanácsot azzal kapcsolatban, hogy mi a teendőnk abban az esetben, ha rovarcsípés ér minket.
Tavasszal ébrednek a rovarok is

„Magyarországon a rovarok és a pókok mérge nem halálos, ám azok számára, akik allergiásak a rovarméregre mégis súlyos reakciókat, akár halált is okozhat egy-egy csípés. Elkerülni őket sajnos nagyon nehéz, de az allergiás reakciókat enyhíthetjük. Épp ezért, aki allergiás a rovarcsípésekre, mindig tartsunk magunknál gyógyszert vagy kalcium pezsgőtablettát. Ha ez nem áll rendelkezésre, azonnal hívjunk orvosi segítséget” - mondta a doktornő.

Nyáron az élénk ruhadarabok, a parfümök, az édes enni- és innivalók mind-mind előszeretettel vonzzák a rovarokat. Ha hessegetjük őket, az számukra támadásnak minősül és ez gyakran csípéssel végződik. A méreg összetevői mindenkinél okozhatnak viszkető vagy fájó érzést, duzzanatot vagy bőrpírt, de ezek még nem minősülnek allergiás reakciónak. Ezek a tünetek egy-két napon belül elmúlnak. A viszketés enyhítésére használhatunk kenőcsöt, a duzzanatra hagymát vagy ecetes borogatást is tehetünk, de ezen kívül nem igényelnek egyéb kezelést.

Ha a csípést követően az egész testen viszketés, duzzanat vagy kiütés jelentkezik, az már enyhe fokú allergiás reakciónak minősül. Komolyabb esetben a csípés helyén óriási duzzanat, gyulladás jelentkezhet. Mindenkép keressünk fel szakorvost, hiszen allergiavizsgálattal kideríthető, hogy mely rovarok csípésére vagyunk allergiásak, így annak fokozataihoz mérten a megfelelő kezelést is elő tudják írni. Fertőzött csípést követően hidegrázás jelentkezhet, a csípéstől pedig piros vonalat látunk terjedni. Ilyenkor mindenképp forduljunk orvoshoz, hiszen ebben az esetben antibiotikum kezelésre van szükség.


A jó idő beköszöntével egyre több időt töltünk a szabadban, sőt gyakran ott is étkezünk. Ám a finom falatokat a repkedő méhek és darazsak is gyakran megkívánják. Ez azért különösen veszélyes, mert ha figyelmetlenek vagyunk, az üdítőre vagy az ételre rászálló rovarok könnyen a szájüregbe kerülhetnek, és ott is okozhatnak csípéseket. Ez minden esetben nagyon veszélyes, hiszen a megduzzadt nyálkahártyák akár fulladást is okozhatnak. Az orvosi segítség ebben az esetben nélkülözhetetlen, és amíg megérkezik a segítség, szopogassunk jégkockát!

„Ha egzotikus országba utazunk, mindig tájékozódjunk a kötelező védőoltásokról, ugyanis az ott élő rovarok számtalan betegséget terjeszthetnek. Ha kirándulunk, vagy a fűben piknikezünk, mindig vizsgáljuk át magunkat, különösen a lágyrészeket valamint a hajlatokat, hogy nincs e bennünk kullancs. Az általuk terjesztett Lyme-kór, vagy vírusos agyvelőgyulladás ellen gyógyszerrel vagy védőoltással védekezetünk” - monda a doktornő.

Budai Egészségközpont
 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

A szamárköhögés (pertussis) egy rendkívül fertőző, bakteriális eredetű betegség, amelyet a Bordetella pertussis nevű baktérium okoz. Legfőképpen a légutakat érinti, és minden korosztályt veszélyeztet, de különösen a csecsemőkre jelent nagy kockázatot. Az elmúlt évekhez képest Magyarországon drámaian nőtt az esetek száma, így fontos, hogy minden szülő tisztában legyen a tünetekkel, a megelőzéssel és a kezelési lehetőségekkel.
A szerkesztő ajánlja