SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Gyermekbalesetek - A fulladás 1. rész

Kandikó Éva [cikkei] - 2010-05-06
Sosem fogom elfelejteni azt az estét, amikor az akkor kétéves fiam fuldokolni kezdett, és úgy tűnt, lenyelt egy műanyag darabot. A legfontosabb ilyen helyzetekben, hogy ne essünk pánikba! Tudom, hogy mondani könnyű ezt, de higgyétek el, a józanság és a határozott, gyors cselekvés életet menthet.
Gyermekbalesetek - A fulladás 1. rész

A fulladás leggyakoribb okozója – mind a piciknél, mind az idősebbeknél – a félrenyelés. Ilyenkor egy kis játékdarabka vagy egy falat étel a nyelőcső helyett a légcsőbe csúszik, és beszűkíti azt. Ha egy egészséges gyermek játék közben hirtelen hevesen köhögni kezd, esetleg elkékül, furcsa hangot ad, amikor lélegzik, vagy ezeket a tüneteket kis szünet után újra produkálja,  mindig gondoljunk a félrenyelés lehetőségére! Ebből a szempontból fokozott kockázatot jelentenek a kis darabokból álló játékok, gyöngyök, drazsék, továbbá a következő ételféleségek: mogyoró, dió, müzli, bab, borsó.

Fulladás akkor következik be, ha valamilyen idegen test elzárja a tüdőhöz vezető légutat. Ez lehet részleges vagy teljes elzáródás. 

A részleges elzáródás tünetei: fulladás (a lélegzés, a köhögés és a beszéd képessége megmarad), légzési nehézségek.
Teendőnk:
Fény felé fordítva nyissuk ki a gyermek száját, és próbáljuk megtalálni és eltávolítani ujjunkkal az elzáródás okozóját. Ha látjuk az idegen testet, de ujjainkkal nem érjük el, használjunk valamilyen hosszú és keskeny eszközt (pl. csipeszt, fogót, kínai evőpálcát. Legyünk óvatosak, nehogy még mélyebbre lökjük az idegen testet!

Ha az idegen test nem található vagy nem érhető el, de a gyermek jó állapotban van, mondjuk meg neki, hogy maradjon nyugodtan, lélegezzen mélyen és lassan, így megnyugszanak a légutak.
Ha az elzáródás továbbra is fennáll, és a gyermek gyengévé válik, s a következő tüneteket észleljük: légzés-, köhögés-, és beszédképtelenség, az arc színe kékesszürkévé válik, akkor nagy valószínűséggel teljes elzáródás lépett fel.

Ez esetben azonnali beavatkozásra van szükség! Csak kb. 3 percünk van arra, hogy megszüntessük az elzáródást, mert azon túl az oxigénhiány már agykárosodást okoz.

A megválasztandó módszer attól függ, mekkora a gyerek.
 
Csecsemők (1 éves korig)
Fektessük a babát arcával lefelé alkarunkra, tenyerünkkel támasszuk meg mellkasát úgy, hogy feje kissé lefelé lógjon. Összezárt ujjainkkal mérjünk néhány határozott, de nem túl erős ütést a hátára, a lapockái között.

 



Kisgyerekek (1-9 évesek)
Üljünk le, és hasaltassuk a gyereket térdünkre. Tenyerünkkel mérjünk néhány határozott ütést a hátára, a lapockái között. Az ütések ne legyenek túl erősek. Ha szükséges, ismételjük.

Nagyobb gyermekek (9 év fölött)
Az álló gyereket hátulról átkarolva emeljük fel úgy, hogy egyik öklünket gyomorkapuja alá helyezzük, másik kezünkkel fel- és magunk felé húzzuk. Ha szükséges, ismételjük. (Elsősegélynyújtó tanfolyamokon a Heimlich-féle műfogás vagy manőver néven oktatják)

 



Ha az idegen tárgy eltávolítása után a légzés nem tér vissza, kezdjük el a szájból szájba lélegeztetést.
 
A következő részben a vízbefúlás és a betegségek okozta fulladás esetére adunk hasznos tanácsokat.
 
 
 
 

Kérjük, támogasd munkánkat!

Ha szeretsz minket olvasni, ha csaltunk már mosolyt az arcodra, ha segített már neked valamelyik szakértõnk, vagy ha egyszerûen Te is fontosnak tartod, amit csinálunk, kérjük, támogasd munkánkat!

Banki átutalással:
Magnet Bank 16200106-11697987
Kedvezményezett: Családi Háló Közhasznú Alapítvány
Közlemény: Média támogatás

Vagy bankkártyás fizetés Simplepay-el az alábbi gombra kattintva:

 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Magát okolta a kisfiú, amiért megrúgta az edző - nyilatkozott az édesanya, aki az internetről tudta meg, mi történt

Magát okolta a kisfiú, amiért megrúgta az edző - nyilatkozott az édesanya, aki az internetről tudta meg, mi történt

"Ő azt hitte, hogy annyira rosszat tett, hogy ezt megérdemelte. És még szégyellte is" - mondta el az anya.
A fiatalabb cukorbetegeknél magasabb a rák kialakulásának kockázata

A fiatalabb cukorbetegeknél magasabb a rák kialakulásának kockázata

A diabétesz jelentősen megnöveli a daganatok kockázatát, elsősorban a 40-54 évesek körében - derül ki a Semmelweis Egyetem Diabetes Research and Clinical Practice nevű szaklapban publikált friss kutatásából. A több mint hárommillió magyar páciens adatait feldolgozó elemzés szerint a rák előfordulásának kockázata már a cukorbetegség diagnosztizálása előtt emelkedni kezd, és a rákövetkező évben tetőzik. A szakemberek ezért a szűrővizsgálatok fontosságát hangsúlyozzák.
Plüss állatokat gyűjt a kis betegeknek a Szent János Kórház gyermeksebészete

Plüss állatokat gyűjt a kis betegeknek a Szent János Kórház gyermeksebészete

Töltsük fel együtt a kifogyott készletet: a plüss állatokkal a beteg gyerekek bátorságát szokták jutalmazni.
Életműdíjat kapott korábban Novák Katalintól a férfi, aki felrúgott egy gyereket a szolnoki kalandparkban

Életműdíjat kapott korábban Novák Katalintól a férfi, aki felrúgott egy gyereket a szolnoki kalandparkban

Az elkövető kilétére hamar fény derült - A. Tibor már reagált is az eseményekre.
Tudtad, hogy nyáron a szemed a vízben is veszélynek lehet kitéve?

Tudtad, hogy nyáron a szemed a vízben is veszélynek lehet kitéve?

Mielőtt belevetjük magunkat a nyárba, illetve a medencébe vagy épp a Balatonba, jó, ha tudjuk, hogy nem csupán a bőrünket kell felkészíteni a nap káros sugarai ellen, szemünk megfelelő UV védelme ugyanúgy fontos. Minden, optikában kapható napszemüveg megfelel ennek a célnak. Világos szeműek általában érzékenyebbek a nyári, intenzívebb fényre, nekik emiatt fokozottan ajánlott a napszemüveg viselése. A szemünk megfelelő védelméről azonban nem csak a parton, hanem a vízben is gondoskodni kell a vízben lévő baktériumok miatt. Ha betartunk néhány alapvető szabályt, felhőtlen nyár elé nézhetünk, már ami a szemünk egészségét illeti.
A szerkesztő ajánlja