SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Az egészség az örömeinkben rejlik

Tóth Andrea [cikkei] - 2010-09-20
Mottó: "Ahogy meg tudod élni örömeidet, lemérheted egészségedet is."
Az egészség az örömeinkben rejlik

A mozgás testi szükségletünk, ugyanakkor öröm is. A mozgás intenzitása az egészségünk szempontjából is fontos. A test akkor működik jól, ha használjuk, éltetjük. Ma már az intim-egészség is fontos az egészségünk szempontjából, és a sporthoz, a sportos életformához az intim testterületeink védelme is hozzátartozik.


Miért is fontos ez?
Az intenzív sport során a női medence sérülékeny, illetve erősítésre szorul. A belső szervekre ható rázkódás akár futás közben is komoly mértékben terhelheti a gáti izmokat. A talajra érkezéskor minden esetben fizikai hatás éri a szerveket, az izmok tartása pillanatról pillanatra gyengülhet.
Mivel a női gát sérülékeny, ezért fokozottan vigyázzunk magunkra az altestünk területén! Minden fizikai terhelés kihat a medencei szerveinkre, így azt is mondhatjuk, hogy minden káros a gátnak. Káros a nagy súlyok emelése, a helytelen testtartás, a helytelen szexuális élet. Így vagyunk a sporttal is. A sport a testnek egyfajta teher is, tehát a hatásokon terheléskor könnyíteni szükséges.


Hogyan tudunk felkészülni a sport előtt?
Mindenképpen erősítenünk kell a medencei szerveinket tartó belső izmokat, mert ezek funkciójuk szerint sérülékenyek, nem merev, egyfajta megtartott állapotban léteznek testünkben. A belső szervek is mozognak, az egésztesti mozgások közben változik belső állapotuk.


Az eredeti anatómiai helyzettől való eltérés tünetekkel is járhat. A hólyag kórosnak mondható elmozdulása alhasi fájdalommal jár. Ha a köldök alatt érzünk nyomó hatást, tompa érzést, lehet szervi süllyedés is. Ahogy délutánra elfáradunk mindennapos tevékenységünk során, úgy izmaink is elfáradnak, testünk tónusa is megváltozik a nap vége felé. Estére akár fokozódhat az érzet, a kellemetlen, szokatlan feszülés, szúrós érzés, és egészen lágyék felé is sugározhat. Figyelemmel kell kísérnünk ezeket a jeleket, és ha már több egymás után következő napon jelentkezik, akkor segítséget kell kérnünk.
Ilyenkor az orvos megvizsgál bennünket, és sok esetben tréninget ajánl, mivel az altesti süllyedéseket remekül tudjuk kezelni a gáti izmok erősítésével. A belső szervek támasza a hüvely, erősítésével biztos támasztékot képezhetünk a medencei szerveknek, vagyis az egészség visszaállítása néhány hét alatt természetes módon is meg történhet, annak ellenére, hogy az orvossal már akár műtétről is szó esik.
Egészen súlyos tüneteket is egy-két hónap alatt rendbe tudunk hozni. Természetesen van olyan helyzet, amikor a műtét elkerülhetetlen. Sajnos a mozgás által, a helytelen időben és módon történő futás eredményeként is létrejöhet előre haladott állapotú süllyedés, testen kívül tapintható szerv.
Nőként egyszer érdemes anatómiai szempontból is megértenünk a medence szerkezetét, ennek tudatában már a terhelés is tudatossá válik. Ha ismerjük és elismerjük, hogy pl. a futáskor nem tudjuk testünket úgy használni, mint a férfiak, akkor könnyedén és természetes módon védjük. Bennünket a szülés is alakít, a rehabilitációt tanulnunk kell. Egyes országokban a nők szülés után még a kórházban rehabilitációs gyakorlatokat végezhetnek, ezáltal hozzájutnak ahhoz a lehetőséghez, hogy legalább a saját izmaikat feltérképezik. Ez ugyan sokszor egyfajta műszeres stimuláló mozgás, amelynek segítségével érzetek alakulnak ki az izmok állapotáról, de ha már az érzet megvan, akkor erősíthető az izom is.


Magyarországon tréning formájában tanuljuk a védelmet.
Egy huszonévesen szült
hosszútávfutó nő komoly altesti gyengeség miatt  kereste  fel orvosát, aki az elmozdult szervek miatt műtétet javasolt. Ma már gátizomtornával a problémát néhány hónap alatt kiküszöbölhetjük, ám egy-két évtizeddel ezelőtt egy ilyen vizsgálat után rögtön a műtét jöhetett csak szóba.
Pedig ismert volt a gáti torna már akkor is, hiszen a hetvenes évektől Amerikából átvettünk egy módszert, ami ma is ismert. De a köztudatban nem volt igazán benne a megfelelő hozzáállás saját testünkhöz, hogy mi magunk is tehetünk izmaink épségéért, nem is értettük igazán milyen módon és hogyan kezdjük el a tanulást, és ami sokkal fontosabb, a gyakorlást. Mi az összefüggés a belső szervek állapota, a szülés, és természetesen az izmaink állapota között? Nem volt népszerű az a szemlélet, amely szerint természetes, hogy testünk kéri a rehabilitációt.

Mára gyökeres szemléletváltáson mentünk át, és ennek folyamata tart napjainkban is a testtudat erősítése kapcsán. Erre a programra hívjuk a sportolókat, a mozgást kedvelőket egyébként nem csak a nőket, a férfiakat is.

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

A szamárköhögés (pertussis) egy rendkívül fertőző, bakteriális eredetű betegség, amelyet a Bordetella pertussis nevű baktérium okoz. Legfőképpen a légutakat érinti, és minden korosztályt veszélyeztet, de különösen a csecsemőkre jelent nagy kockázatot. Az elmúlt évekhez képest Magyarországon drámaian nőtt az esetek száma, így fontos, hogy minden szülő tisztában legyen a tünetekkel, a megelőzéssel és a kezelési lehetőségekkel.
A szerkesztő ajánlja