SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Védőoltások: veszély vagy segítség?

Kókai Kata [cikkei] - 2005-06-26
Egyes amerikai felmérések szerint a szülők inkább nem kérnek védőoltást gyermekeik számára, mert attól tartanak, az oltás többet árt, mint használ.
Védőoltások: veszély vagy segítség?

Több botránynak is szem- és fültanúi lehettünk az utóbbi években. Előfordult, hogy a rubeola-mumpsz-kanyaró elleni kombinált védőoltás beadása után a kisgyermekeknél az autizmus jeleit fedezték fel. Nagy-Britanniában, Svédországban és Amerikában egyaránt végeztek vizsgálatokat, de egyértelműen egyik esetben sem tudták kimutatni a védőoltás, és a kialakult fejlődési rendellenességek közötti kapcsolatot.

A fejlődési rendellenességekért egy az oltóanyagban található, higanytartalmú tartósítószert hibáztattak, melyet több országban már nem használnak. Tökéletes megoldást azonban nem jelenthet a védőoltás mellőzése, hiszen az így meg nem előzött betegségek nagyobb eséllyel okoznak súlyos problémát a gyermeknek, mint maga a védőoltás.

1998-ban Wakefield angol kutató és társai tettek említést egy orvosi szaklapban a védőoltások és az autizmus közötti kapcsolatra. Elméletük szerint a rubeola-mumpsz-kanyaró elleni kombinált védőoltás elősegítheti az autizmus kialakulását. Bár ezt az állítást (feltételezést) több tudományos kutatás is megcáfolta, a média rémhírként, s szenzációként kezelte a felfedezést, így a szülők egyre kevésbé bíztak meg a kormány által kiadott közleményekben, s gyermeküket megóvandó elmulasztották a védőoltások beadását.

Lassan hazánkba is eljutottak a rémhírek, és ismételten a sajtó okozott álmatlan éjszakákat a gyermekükért aggódó szülőknek. Az ANTSZ közleménye szerint a hazánkban használt oltóanyagok meg felelnek a WHO (Ehészségügyi Világszervezet) követelményeinek. Emellett, ha valaki kellő figyelmet fordít a környező országok egészségügyi helyzetére, könnyen észreveheti, mennyivel több a nem egyszer halált okozó megbetegedések száma azon országokban, ahol a lakosság nem részesül a megfelelő védőoltásokban.

Szintén az ANTSZ oldalán olvashattunk a védőoltás okozta autizmus körüli vitákról, melyek mára ugyan már lezárultak, mégis rengeteg problémát okoztak. Angliában a botrány kirobbanása után egyre kevesebb szülő engedélyezte gyermeke védőoltását, s ezáltal súlyos kanyarójárvány alakult ki, mely több halálos áldozatot is követelt.

A hazánkban használt oltóanyagok a WHO által is elismertek, s emellett az Európai Uniós Gyógyszerkönyv előírásainak is megfelelnek. A védőoltások beadásának elmulasztása súlyos betegségek kialakulását segíti elő, melyek kialakulására jóval nagyobb az esély, mint egy védőoltás által okozott mellékhatás megjelenésére.

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

A szamárköhögés (pertussis) egy rendkívül fertőző, bakteriális eredetű betegség, amelyet a Bordetella pertussis nevű baktérium okoz. Legfőképpen a légutakat érinti, és minden korosztályt veszélyeztet, de különösen a csecsemőkre jelent nagy kockázatot. Az elmúlt évekhez képest Magyarországon drámaian nőtt az esetek száma, így fontos, hogy minden szülő tisztában legyen a tünetekkel, a megelőzéssel és a kezelési lehetőségekkel.
A szerkesztő ajánlja