SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Nyugtalan éjszakák

Kókai Kata [cikkei] - 2005-11-01
Éjszaka furcsa zajok törik meg a csendet. Fogcsikorgatás és halk neszek; az alvajárók társai már jól ismerik e furcsa zajokat.
Nyugtalan éjszakák

Rohanó életvitelünknek köszönhetően az alvászavarok egyre szélesebb skálája jelenik meg hétköznapi életünkben. A stressz, a helytelen táplálkozás, a mozgás hiánya könnyen tönkre tehetik azt a néhány órát is, melyet a nyugodt alvásnak szánnánk. A fokozott aluszékonyság, vagy az álmatlanság, az alvajárás, de az éjszakai fogcsikorgatás is tovább rontja rontja a helyzetet. Ha már éjszakáink is nyugtalanok, és ekkor sem tudjuk kipihenni a nap fáradalmait, előbb-utóbb a szervezet legyengül.

Narkolepszia

A narkolepszia a központi idegrendszer betegsége. Az alvás-ébrenlét közötti normális viszony szinte teljesen megszűnik. A beteg képtelen úrrá lenni álmosságán, bármikor, bármilyen helyzetben akár egy pillanat alatt is mély álomba zuhanhat. Legnagyobb veszélye, hogy a beteg képtelen ébren maradni, mely vezetés közben, vagy egy úton történő átkeléskor akár halálos kimenetelű balesetet is okozhat.
Már a tizenkilencedik században is ismert volt a narkolepszia, a kezelésére szolgáló terápia, s a betegség okainak kutatása csupán a hetvenes években kezdődött meg. Európában csupán a lakosság mintegy 3-6 ezrelékét érinti ez a különös alvásprobléma. Általában már 15-30 éves korban jelentkeznek a tünetek, leggyakrabban azonban a pubertás korban figyelhetők meg a narkolepszia kezdeti tünetei. Gyakran csak hosszú évek múltán sikerül felállítani a helyes diagnózist. Kivizsgálása és kezelése alváslaboratóriumban történik.

Éjszakai fogcsikorgatás

Meglazuló, romló fogak; a fogcsikorgatás első tünetei. Legtöbben soha nem vesszük észre, ha éjszaka csikorgatjuk fogainkat, csupán a fogak meglazulása, s a tönkrement fogzománc jelzi a problémát. A bruxizmus szinte minden felnőttnél és gyermeknél előfordul, azonban csak kis százalékban válik szokássá. Gyermekkorban a fogváltás miatt alakulhat ki a rossz szokás; az új, eltérő alakú fogakhoz való hozzászokást segíti elő.
A felnőttek mintegy 5-20 százalékánál rendszeresség válik az éjszakai fogcsikorgatás, mely nemcsak a partner éjszakáját rontja el, de a fogazatot is károsítja. Egy erős harapásnál ötször nagyobb erőt fejtünk a fogazatra, s az oldalirányú mozgatás az arcizomzatot is megterheli. Akár a fogíny is károsodhat, de tönkremehetnek a fogtömések, s a fog el is törhet. A fogcsikorgás okozta tüneteket hagyományos módszerekkel kezelik, melyek azonban nem szüntetik meg a kiváltó okot, mely leginkább a le nem vezetett stressz. Ameddig fennáll a probléma, a fogorvosok egy szilikonszerű anyagból készült fogvédő használatát javasolják, mely csökkenti a súrlódást, a fogakat ért károsodást.

Alvajárás

Egyik legrettegettebb problémánk az alvajárást. Az álmában önkéntelenül mozgó embert könnyen érhetik balesetek. Leginkább epilepsziásoknál, ideges típusú embereknél fordul elő. Egyik fajtája a lunatizmus, melynek során az alvajáró rendezett tevékenységet folytat (főz, mos, takarít stb.), közben továbbra is álmodik, így reggel nem emlékszik a történtekre. Egy európai kutatócsoport legújabb felfedezése szerint az alvajárás kialakulásában az immunrendszer egyik génje is szerepet játszik. Az immunrendszer sejtjeinek felszínén található egy fehérje, melyet a HLA gének kódolnak. Ezen gének egyik altípusa az alvászavarokkal küzdők szervezetében sokkal nagyobb számban van jelen.


Az alvászavarok leggyakoribb okai

Depresszió
Keringési zavarok
Munkahelyi stressz
Magánéleti problémák
Helytelen életmód

Az alvászavarokat legtöbb esetben a stressz, a helytelen életmód okozza. Megfelelő, kiegyensúlyozott táplálkozás, és a stressz sportolással történő levezetése segítséget nyújthat.

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

A szamárköhögés (pertussis) egy rendkívül fertőző, bakteriális eredetű betegség, amelyet a Bordetella pertussis nevű baktérium okoz. Legfőképpen a légutakat érinti, és minden korosztályt veszélyeztet, de különösen a csecsemőkre jelent nagy kockázatot. Az elmúlt évekhez képest Magyarországon drámaian nőtt az esetek száma, így fontos, hogy minden szülő tisztában legyen a tünetekkel, a megelőzéssel és a kezelési lehetőségekkel.
A szerkesztő ajánlja