SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

A légszennyezettség rontja a tüdő működését

Családinet [cikkei] - 2006-08-31
A légszennyezettség, a közlekedési járművek által kibocsájtott apró szénrészecskék a gyermekek légutaiba jutva csökkentik a tüdő működését, állítják angol kutatóorvosok.
A légszennyezettség rontja a tüdő működését

A New England Journal of Medicine folyóiratban közölt kutatásban 114, 8 és 15 év közötti egészséges gyermeket vizsgáltak. A kísérlet részeként a résztvevőktől köpet mintákat gyűjtöttek, majd spirometria vizsgálat során azt vizsgálták, milyen gyorsan és mennyi levegő képes átáramlani a tüdő légútjain.

Ennek során a kutatók a gyermekeknél mért erőltetett vitálkapacitás (Forced Vital Capacity) mértékében 13 százalékos visszaesést tapasztaltak.

 

A vizsgálatot végző orvosok felfedezték, hogy minél több szén volt jelen az adott gyermektől vett köpet mintában, annál nagyobb mértékben csökkent a tüdő működése. A legvalószínűbb magyarázat a jelenségre az lehet, hogy a légszennyezettség által a tüdőbe jutó anyagok visszafogták, korlátozták annak megfelelő növekedését.

 

Az állítás a passzív dohányzás, a nem és a testtömeg index tényezők vizsgálata után is helyesnek bizonyult, vagyis a tüdő működésének gyengülését egyértelműen a légszennyezettség, s az autók kipufogógázainak apró szénrészecskéi okozták.

 

Annak vizsgálatára, hogy a csökkent tüdőfunkció nem vezet-e szénlerakódáshoz a kutatók kilenc asztmás gyermek tüdejét vizsgálták meg. Náluk ugyanis a tüdő működése eleve gyengébb, mint egészséges társaiknál. Azonban az asztmás gyermekek tüdejében meglepően kevesebb lerakódást találtak.

 

Mindez valószínűleg a légutak megnyugtatására szolgáló gyógyszerek hatásának köszönhető, melyek által képesek jobban kilélegezni a káros részecskéket. Lehetséges azonban, hogy az asztmás betegségben már eleve beszűkült légutakon kevesebb szennyeződés halad át.

 

Látható tehát, hogy a légszennyeződés milyen módon és mértékben képes károsítani a gyermekek légzőrendszerét. A káros hatás az évek múlásával pedig egyre csak fokozódik.

 

Természetesen nem mindenki teheti meg, hogy költözéssel biztosítsa lakhelye jó levegőjét. Annyit azonban mindenképpen érdemes megszívlelniük a nagyforgalmú utak mellett, a belvárosban élőknek egyaránt, hogy lehetőség szerint minimalizálják a magas ózonszintet, vagy magas légszennyezettséget mutató napokon a kint töltött időt.

 

A hír alapjául az „Air Pollution Harms Healthy Kids' Lung Function” cikk szolgált.

 

www.orvostkeresek.hu  

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

A szamárköhögés (pertussis) egy rendkívül fertőző, bakteriális eredetű betegség, amelyet a Bordetella pertussis nevű baktérium okoz. Legfőképpen a légutakat érinti, és minden korosztályt veszélyeztet, de különösen a csecsemőkre jelent nagy kockázatot. Az elmúlt évekhez képest Magyarországon drámaian nőtt az esetek száma, így fontos, hogy minden szülő tisztában legyen a tünetekkel, a megelőzéssel és a kezelési lehetőségekkel.
A szerkesztő ajánlja