SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Álmatlan éjszakák helyett

Családinet [cikkei] - 2006-12-12
A nyugodt alvás nem csak külső megjelenésünkre van hatással, de döntően befolyásolja másnapi teljesítő képességünket, koncentrációnkat, és nem utolsó sorban idegállapotunkat.
Álmatlan éjszakák helyett

Altatók helyett vásároljunk inkább füldugót és a teljes sötétséget biztosító szem-maszkot. Igény szerint válasszunk a hálószoba sötétítésére alkalmas eszközt. Érdemes egy kisebb lámpát is felszerelnünk, így amennyiben mégis fel kell kelnünk az éjszaka folyamán, nem vakító fényben tesszük ezt.

Fontos, hogy kerüljük a lefekvés előtt két órával történő bőséges étkezést. Éhségünket ezekben az órákban legfeljebb egy pohár tejjel, vagy könnyű nassal csillapítsuk. A tej kifejezetten jótékony hatású ez esetben, mivel olyan aminosavat tartalmaz, melyről kísérletek bizonyítják, hogy segíti a nyugodt alvást.

Karikás szemek helyett válasszuk a rendszeres mozgást. Testedzés során ugyanis nem csak kellemesen elfáradunk, de a bennünk felgyülemlett stressztől is megszabadulhatunk, s így nyugodt alvásunk is biztosított. Fontos azonban, hogy intenzív mozgást lefekvés előtt három órával már ne végezzünk, ilyenkor válasszuk a kellemes relaxációt, a pihentető kikapcsolódást.

Törekedjünk rendszeres napi rutin kialakítására, melyben a lefekvés megközelítőleg azonos időpontban, s nem az éjszakai órákban történik. Délutáni alvás helyett eredményesebb, ha a felkelés után 8 órával iktatunk be egy 10-15 perces rövidke, frissítő hatású pihenőt.

Lefekvés előtt egy órával nem ajánlott szellemi munka végzése sem, hogy elménk is kikapcsolhasson, felkészüljön az alvásra, s az éjszakát ne gondolataink hálójában töltsük.

Háziállat tartása esetén fontoljuk meg, hogy kedvencünk az ágyban, mellettünk töltse-e az éjszakát. Előfordulhat ugyanis, hogy épp az ő mozgolódása kelt fel bennünket is. Amennyiben allergiásak lennénk rá, úgy pedig az ezzel járó tünetek okoznak kellemetlen éjszakákat számunkra.

Fontos, hogy a hálóhelységet rendszeresen szellőztessük, friss levegőben, kellemes hőfokon töltsük az éjszakát.

Amennyiben felébredünk, menjünk át egy másik helységbe, olvassunk könyvet, hallgassunk zenét, de a hálószobába alvásra szolgáljon.

Érdemes valamilyen relaxációs technikát elsajátítanunk, s azt az ágyban, lefekvés előtt gyakorolnunk.

Természetesen a nyugodt alvás érdekében az olyan élénkítő szerek, mint a nikotin, koffein és alkohol egyértelműen kerülendők a lefekvés előtti időszakban.

Végül, de nem utolsó sorban pedig ne feledjük, hogy a problémáink akkor sem oldódnak meg, ha álmatlanul rágódunk rajtuk. Sem anyigi, sem érzelmi életünket nem válthatjuk meg az éjszaka folyamán. A megoldásra inkább rátalálunk kipihenten, frissen, a nappal folyamán.

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

A szamárköhögés (pertussis) egy rendkívül fertőző, bakteriális eredetű betegség, amelyet a Bordetella pertussis nevű baktérium okoz. Legfőképpen a légutakat érinti, és minden korosztályt veszélyeztet, de különösen a csecsemőkre jelent nagy kockázatot. Az elmúlt évekhez képest Magyarországon drámaian nőtt az esetek száma, így fontos, hogy minden szülő tisztában legyen a tünetekkel, a megelőzéssel és a kezelési lehetőségekkel.
A szerkesztő ajánlja