SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

"Öröm és gond a gyermek"

[cikkei] - 2004-02-07
Ki nem ismeri, és ki nem ért egyet ezzel a mondással? Mindannyiunk szeme fénye, életének értelme a gyermek. Ismerjük mindannyian azt a torokszorító érzést, amikor várjuk Őt - "Mi lesz, ha valami baj lesz?" Szerencsére, az esetek többségében a félelem alaptalannak bizonyul. A többségében...
"Öröm és gond a gyermek"

Mert sajnos a gyerekek 4-6 %-a világszerte kisebb-nagyobb sérüléssel vagy fejlődési rendellenességgel születik, esetleg a szülés során szerzett trauma vagy egyéb okok folytán eltérő fejlődésű, mozgáskorlátozott, másfogyatékos, esetleg siket vagy vak lesz!

Iszonyúan nagy szám! S amikor kiderül, a szülő ott áll kétségbeesetten, s gyakran minden segítség, jó tanács, együttérzés hiányában... pedig pont ilyenkor kell a legnagyobb segítség! A szülőnek is, a babának is!

 Nagyon, nagyon fontos, hogy minél hamarabb kiderüljön, ha valami eltér a " normális" fejlődéstől! Hisz gyakran az élet első napjaiban, heteiben, akár hónapjaiban ki sem derül, hogy valami nincs rendjén - persze bizonyos részképességek hiánya vagy sérült volta gyakran csak óvodás, iskolás korban derülhet ki. Pedig a gyermek fejlődése szempontjából elengedhetetlen, hogy minél hamarabb kerüljön a megfelelő szakemberhez, aki vizsgálatok alapján meghatározza az eltérés jellegét, a fejleszthetőség lehetőségeit! A legtöbb esetben jelentős javulás érhető el a korai fejlesztés alkalmazásával!

Természetesen nem az a célom, hogy megrémítsem a szülőtársakat! De elengedhetetlennek tartom, hogy némi alapfogalma mindenkinek legyen arról, hogyan segítheti gyermeke fejlődését, s az együtt töltött időben, játék, vagy különböző feladatok végzése közben, a mindennapi élet során mire érdemes figyelni, mi jelezheti, ha valami mégsem egészen jól van. Az édesanyától jobban senki nem ismeri a gyermeket... a viselkedés sehol nem olyan oldott, mint a családban, a biztonságot nyújtó emberek és tárgyak között. Leginkább ebben a környezetben lehet jól nyomon követni a fejlődést! Tudom, a gyerekek többsége egészséges, jól fejlődik. De azt is tudom, soha nem lehet elég figyelmes a szülő.

Ebben a rovatban ehhez kívánunk segítséget nyújtani, Nyomon követjük a gyermekfejlődés minden szakaszát, a születéstől a kamaszkorig. Felsoroljuk az adott korszak jellemzőit, s azokat a tüneteket, amelyek esetleg figyelmeztető értékűek lehetnek. Persze, azt sohasem szabad elfelejteni, minden gyermek fejlődése egyedi, üteme roppant változó. Az itt közölt információk általános érvényűek, az eltérés még nem feltétlenül mutat problémára. De ha sok eltérést tapasztalunk... nos, akkor segítünk megfelelő szakembert keresni, aki majd kineveti Önöket, hogy túldramatizálják a dolgot - vagy a szemükbe néz, és azt mondja, nagyon jól tették, hogy felkeresték őt!

Folyamatosan töltjük fel a listát az intézményekről, melyek hazánkban a különböző szakterületekkel foglalkoznak. Ismertetjük a leggyakrabban előforduló rendellenességek, fogyatékosságok és sérülések típusait, tünetleírását, fejlesztési lehetőségeit. S remélem, a fórumon keresztül vagy e-mail kapcsolattal közvetlen tanácsokkal is segítségükre tudunk lenni!

Talán feleslegesnek tűnik ez az aggodalom! Én úgy gondolom, nem lehetünk soha eléggé felkészültek! Mégis azt kívánom, soha, senkinek NE legyen szüksége ezekre az információkra.

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

A szamárköhögés (pertussis) egy rendkívül fertőző, bakteriális eredetű betegség, amelyet a Bordetella pertussis nevű baktérium okoz. Legfőképpen a légutakat érinti, és minden korosztályt veszélyeztet, de különösen a csecsemőkre jelent nagy kockázatot. Az elmúlt évekhez képest Magyarországon drámaian nőtt az esetek száma, így fontos, hogy minden szülő tisztában legyen a tünetekkel, a megelőzéssel és a kezelési lehetőségekkel.
A szerkesztő ajánlja