SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Gyermekkori rendellenességek és terápiák - Az ergoterápia

Családinet [cikkei] - 2008-04-02
Gyermeke egészsége minden szülő számára a legfontosabb. Óvjuk őket a legkisebb megfázástól, sérüléstől is. Mégis megannyi szülőnek kell megbarátkoznia a gondolattal, hogy gyermeke problémákkal küszködik, esetleg fogyatékos.

Sorozatunkban olvashatnak az ismertebb gyermekkori problémákról és a gyógymódokból is összegyűjtöttünk néhányat, külföldi tapasztalatok alapján.
Gyermekkori rendellenességek és terápiák - Az ergoterápia

 A betegség és a fogyatékosság fogalma társadalmunkban már-már a mindennapokhoz tartozik. A hírekben is rengeteget hallunk a legújabb egészségügyi reformokról és az üres kasszákról. Mégis minden szülőt szíven talál a hír, újszülött gyermeke valószínűleg az xy-betegségben szenved, vagy fogyatékos lehet. Előfordul, hogy a baba egészségesen születik, később mégis áldozatul esik egy-egy betegségnek.

Vannak betegségek, melyek a gyermeket mozgásában korlátozzák, akadnak olyanok, melyek akár életét is veszélyeztethetik. Betegségek, melyek fennállásakor a szülő tanácstalan és tehetetlen. Olyanok, melyek azonnal észrevehetők és olyanok, melyeket nem lehet rögtön felismerni.

Az alábbi sorokban a teljesség igénye nélkül szemezgetünk a gyermekkorban kialakuló betegségek között, az egyszerű beszédhibáktól a súlyosabb betegségekig bezárólag.

 Sorra veszünk továbbá nyugaton nagy népszerűségnek örvendő, ám itthon kevésbé ismert terápiákat, gyógymódokat is. Mit tehet a szülő, és miben segít az orvos? Ezekre a kérdésekre próbálunk meg választ adni.

Bevezetésként ejtsünk néhány szót az ergoterápiáról!
Ez a gyógymód széles körben alkalmazható olyan gyermekeknél, akik testi, lelki, szellemi fejlődési rendellenességgel, finommotorikai, koordinációs és észlelési zavarokkal küszködnek, esetleg gondjuk van a beilleszkedéssel. Az ergoterápia egy játékos gyógymód, mely során a gyermek önállóságát és teljesítőképességét fejlesztik, különös hangsúlyt fektetve gyengeségeire. Célja, hogy a gyermek önállóságát és egyéni teljesítőképességét fejlessze.
 Ez azt jelenti tehát, hogy mindenki személyre szabott kezelésben részesül, valamint a terapeuta tanácsainak segítségével a szülők is bevonhatók a terápiába. Különösen fontos a szülő szerepe a házi feladatokat illetően, melyeket nagyon komolyan kell venni, hiszen heti 45 percnyi foglalkozás önmagában nem elég.
Maguk az órák a gyermek igényeihez igazodnak, finommotorikai, kitartásbeli és koncentrációs zavarok esetén például jó gyógymódnak bizonyulhat a barkácsolás, kislányoknál a kézimunka, kisfiúknál a fafaragás. A strukturált gondolkodást segítheti elő, ha a gyermeknek olykor szortíroznia kell az előszobában a cipőket, vagy a tányérokat, poharakat a konyhában. Koordinációs problémákkal küzdő gyermekünkkel sétáljunk, ugrándozzunk, vagy szaladjunk hátrafelé! A lényege ezeknek a feladatoknak, hogy játékosan kössük össze őket mindennapi életünkkel!
 Érdemes időben orvoshoz fordulni, ha rendellenességet veszünk észre a gyermeken. Első állomás mindig a háziorvos legyen, aki, ha szükséges, ajánlhat egy jó terapeutát, vagy eloszlathatja felesleges aggodalmainkat.
Az ergoterapeuta több órát is rászán arra, hogy tesztelje a gyermeket és a lehető legoptimálisabb ütemtervet állítsa fel a gyógyulás érdekében.

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

A szamárköhögés (pertussis) egy rendkívül fertőző, bakteriális eredetű betegség, amelyet a Bordetella pertussis nevű baktérium okoz. Legfőképpen a légutakat érinti, és minden korosztályt veszélyeztet, de különösen a csecsemőkre jelent nagy kockázatot. Az elmúlt évekhez képest Magyarországon drámaian nőtt az esetek száma, így fontos, hogy minden szülő tisztában legyen a tünetekkel, a megelőzéssel és a kezelési lehetőségekkel.
A szerkesztő ajánlja