SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Gyermekkori rendellenességek és terápiák - Észlelési zavarok

Családinet [cikkei] - 2008-04-07
Gyermeke egészsége minden szülő számára a legfontosabb. Óvjuk őket a legkisebb megfázástól, sérüléstől is. Mégis megannyi szülőnek kell megbarátkoznia a gondolattal, hogy gyermeke problémákkal küszködik, esetleg fogyatékos.

Sorozatunkban olvashatnak az ismertebb gyermekkori problémákról és a gyógymódokból is összegyűjtöttünk néhányat, külföldi tapasztalatok alapján.
Gyermekkori rendellenességek és terápiák - Észlelési zavarok

 Észlelési zavarok

Sok gyermeknél akadozik a kommunikáció az érzékszervek és az agy között, bizonyos ingerek el sem jutnak az agyig. Ennek a hátterében a már sokat emlegetett észlelési zavarok állnak, az alábbi sorokban ezeket vizsgáljuk meg tüzetesebben.

Mi okozhatja őket? Ez nem mindig egyértelmű, hiszen kialakulhatnak veleszületett hiányosságok, fejlődési rendellenességek következtében is, de látás- és halláskárosodás is okozhatják.

Miben nyilvánulnak meg ezek?

-    Vizuális észlelési zavarok állhatnak fenn, ha a gyermeknek a legegyszerűbb tevékenységet egyben látnia is kell, hogy el tudja végezni, nehezen ismer fel és sorol be különböző formákat és figurákat.

-    Auditív (hallásbeli) észlelési zavarok esetén először is szögezzük le, hogy a gyermek nem nagyothalló, hanem a hallott dolgok megértésével van gondja. A két dolog nem ugyanaz, és míg az egyik halláskárosodásra utal, a másikat következők jellemzik: könnyen elterelhető a gyerek figyelme, hiszen a fonetikus ingereket nem tudja besorolni a „fontos” és a „nem fontos” kategóriákba. Hangosabban beszél, mint ahogyan azt a háttérzaj megkövetelné, a hangkazetták sem kötik le, hiszen a történet megértéséhez vizuális ingerre is szüksége lenne. A képeskönyvekre még kisiskolás korában is szüksége van, a hosszabb történeteket el sem kezdi elolvasni, hallgatni sem szereti. Továbbá felcseréli a betűket és a mondatalkotása is helytelen, általa ismert szavak esetén sem hallja ki a szó kezdőhangját. A megszokottnál agresszívabban reagálhat, ami a szűk verbális szókincsre vezethető vissza.

-    Testi jellegű észlelési zavarok állnak fenn, ha a gyermek nehezen adagolja saját erejét, könnyen túlértékeli azt, olykor esetlen, ügyetlen, bizonyos dolgok érintését kényelmetlennek ítéli meg, (például víz a zuhanyrózsából, fűbe ülni stb.), rosszul ítéli meg a hőmérsékleteket.

Ezen tünetek ismeretében felismerhetővé válnak azok a problémák, melyekkel már specialistához kell fordulni, persze érdemes előtte kizárni a halláskárosodás, látászavarok (rövid-, távollátás), idegrendszeri károsodások lehetőségét, hiszen ezeket másképp kell kezelni.

A terápia ez esetben is a szülők bevonásával valósul meg, a gyengeségek erősítését megcélozva. Minél előbb orvosoljuk a problémát, annál valószínűbb, hogy sikereket érünk el.

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

A szamárköhögés (pertussis) egy rendkívül fertőző, bakteriális eredetű betegség, amelyet a Bordetella pertussis nevű baktérium okoz. Legfőképpen a légutakat érinti, és minden korosztályt veszélyeztet, de különösen a csecsemőkre jelent nagy kockázatot. Az elmúlt évekhez képest Magyarországon drámaian nőtt az esetek száma, így fontos, hogy minden szülő tisztában legyen a tünetekkel, a megelőzéssel és a kezelési lehetőségekkel.
A szerkesztő ajánlja