SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Igaz, hogy borban az egészség

Szőke Judit [cikkei] - 2008-09-08
Jó bor, jó egészség... ezzel az állítással kezdődik egy népdal, márpedig a paraszti kultúra a jó megfigyelésen, tapasztalaton és bölcsességen alapult. A mai magyar ember kicsit másképp gondolkodik, és másféle kényszereknek is van kitéve.
Igaz, hogy borban az egészség
 Hogy miért jelentem ezt ki ilyen határozottan a lassan közeledő szüretszezon kezdetén? Mert a Gfk még 2006-ban 13 százalékkal növekedett otthoni fogyasztást mért, addig tavaly  12 százalékos csökkenést regisztrált. A felmérés szerint a háztartások továbbra is asztali bort vásárolnak, de a kereslet folyamatosan nő a minőségi kategóriák, ezzel együtt a magasabb árak felé. A vizsgálatok szerint hosszú idő után tavaly csökkent az otthoni fogyasztásra szánt borokból megvásárolt mennyiség.
Nem csökkent viszont a vásárlók száma: 2006-ban és 2007-ben is 100 háztartásból 52 vásárolt valamilyen bort, így a fogyasztás csökkenése mögött az húzódik, hogy a vevők alkalmanként kevesebb bort tettek a kosarukba, vagy pedig ritkábban vettek bort. Az árak különben 6%-al nőttek, miközben a reálbérek csökkentek.

A bor véd

Az árkategóriákra lebontva érdekes módon nem a legmagasabb árú, minőségi borok szegmensében történt a legnagyobb visszaesés, hanem a legalacsonyabb árkategóriába tartozó asztali boroknál. Vagyis a szegények vettek kevesebbet. Az is igaz, hogy a minőségi borok nemcsak értékesebbek, hanem  egészségvédő hatásuk is erőteljesebb. Ami egyébként csak mérsékelt fogyasztás esetén érvényesül.. Válasszunk tölgyfahordóban érlelt, száraz vörösbort, mivel a benne található fenolok és a különféle speciális anyagok a szervezetbe jutva az antioxidánsokhoz hasonlóan viselkednek, védik szervezetünket az érelmeszesedéstől és más megbetegedésektől egyaránt.
A bor egészségre kifejtett jótékony hatását már az ókorban ismerték, a rómaiak, görögök orvosságként is használták, persze csak a megfelelő mennyiségben. A mértékkel fogyasztott bor kedvező élettani hatása nem az alkoholtartalmából, hanem egyéb alkotórészeiből ered. A. szőlőben lévő magnézium segíti az izom- és szívműködést, a mangán a pajzsmirigy és az idegrendszer működésében, valamint a csontok anyagcseréjében játszik fontos szerepet.
A szőlőhéj ballasztanyag-tartalma segíti az emésztést, a bélműködést, magjának olaja csökkenti a koleszterinszintet. A savak segítik a gyomorban az emésztést.
Érdekes, hogy a bor és a multivitamin bioelem-tartalma közel megegyezik, ezért a tudósok a borban lévő anyagokat a kereskedelemben kapható multivitamin-készítményekhez hasonlítják. Az sem ok nélküli, hogy a Bibliában a bor és a szőlő 450-szer szerepel.
A borban bizonyítottan több, mint 15 vitamin található. Mennyiségük a B és P vitaminoktól eltekintve nem nagy, viszont igen kedvező az összhatás. Közismert a vörösbor fő erénye: B 12 vitamintartalma segít a vas megkötésében, a vörösvérsejtek képzésében.

Lazít, jókedvre derít

A bor mint antidepresszáns is hatékony, ugyanis az újabb vizsgálatok a szerotonin jelenlétét is valószínűsítik a borokban. Mivel hazánkban az alkoholfogyasztás mértéke és a májzsugoros halálozások száma az elmúlt 30 évben aggasztó mértékben emelkedett, mindenképpen fel kell hívni a figyelmet a túlzott fogyasztás káros hatásaira. Ezért ne feledjük: a legfontosabb a mértékletesség. Mit jelent ez? Férfiaknál napi 2-3 dl, nőknél napi 1-2 dl vörösborfogyasztás egészséges felnőttek esetében orvosilag és társadalmilag is elfogadható.


A mediterrán vidékek szülöttei el sem tudják képzelni az életüket bor nélkül. Rendszeresen borozgatnak. E mellett persze még egészségesen is táplálkoznak.
És még egy érv. Ha valaki, hát Louis Pasteur tudta… De mit is? Ő fedezte fel az alkoholos erjedés kiváltóit, a mikroorganizmusokat. Felismerte, hogy hevítéssel (pasztörizálással) azok elpusztíthatók. Ő mondta: a bor a legegészségesebb és a leghigiénikusabb valamennyi ital közül. Az is bizonyított tény, hogy az éltesebb szervezetre ugyanúgy jótékonyan hat, mint másokra. Az idősebbek kevesebb táplálékot fogyasztanak. A borban lévő fontos alkotórészek együttesen képesek arra, hogy a szervezet anyagcsere-funkcióit segítsék. Javítsák a légzést, az étvágyat, az emésztést, az agy és más szervek vérellátását, szabályozzák a szívműködést és a vérkeringést, stimulálják a pajzsmirigyet és mellékvesét. Az érlelt vörösbor az idősebb korban lévőknek ajánlható, de a fehérbor savtartalma is segíthet, ha kevés a gyomorsav.
A vörösbornak a konyhában is megvan a maga helye. Jót tesz a vadakból, a marhahúsból készült pörkölteknek. Illik a gombához, a rozmaringhoz, az szilvaleveshez. Nem rontja el a csirkemellet és aromásít bizonyos halételeket, gyümölcsmártásokat.
Meglepő, de még süteményhez is kiváló. Például a kuglófhoz

Kuglófhoz  vörösbor?

Hozzávalók
30 dkg margarin, 30 dkg cukor, 6 tojás, 40 dkg finomliszt, 1 kiskanál fahéj, 2 evőkanál kakaópor, 2.5 dl száraz vörösbor, 20 dkg csokoládés tortabevonó.
A margarint a cukorral habosra keverjük. A tojásokat szétválasztjuk, a sárgáját egyenként a cukros margarinba keverjük, majd a lisztet is beledolgozzuk. A fahéjjal meg a kakaóporral ízesítjük. A tojások fehérjét kemény habbá verjük, majd óvatosan a tésztába forgatjuk, végül a vörösbort is hozzáadjuk. Kivajazott, kilisztezett kuglóformába töltjük, majd előmelegített sütőben, 180°C-on kb. 50 percig sütjük. Tűpróbával ellenőrizzük, hogy megsült-e, majd rácsra borítjuk, így hagyjuk kihűlni. A tortabevvonót a szokott módon felolvasztjuk, majd a kihűlt kuglófot bevonjuk vele.
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.
A szerkesztő ajánlja