SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Váljék egészségére! - a vacsora

Családinet [cikkei] - 2009-10-29
Legyen ez a nap legszebb étkezése!

A vacsora optimális időpontja kb. 17-19 óra közé esik, mert a gyomornak és a beleknek ekkor még elég idejük van a táplálék megemésztésére, mielőtt a szervezet az éjszakai "takarékos" majd "alvási" üzemmódra kapcsolna.
Váljék egészségére! - a vacsora

Tegye le a nap gondjait
Vége a stresszes napnak és a munkát is befejezte. Tehát: engedje el és kényeztesse magát. Lehetőleg ne a konyhapult mellett állva „falatozzon” és a TV-nézés is várathat magára. Esetleg megterítheti az asztalt kedvenc színeiben, vagy felteheti az ünnepi étkészletet is.

Kicsi, de ízletes adagok
Aki keveset eszik napközben, hajlamos rá, hogy esténként nagyobb mennyiségű ételt vegyen magához. Pedig ez nem egészséges, mert a szervezet az este felvett felesleges tápanyagokat nem képes időben feldolgozni. Napközben még mindig megvan az esély rá, hogy mozgással „ledolgozzuk” a felesleges kalóriát.

Estére is érvényes: sok vitamin, legyen ballasztanyag is; kevés szénhidrát, zsiradék. Optimális a párolt zöldség, fogyasztása mérsékelt mennyiségű hús, hal vagy tésztafélék kíséretében ajánlott. Aki nem szeret estére meleg ételt fogyasztani, az vacsorázhat teljes értékű kenyeret kolbásszal, sajttal. Ehhez passzol a friss zöldség és gyümölcs.

Én csak salátát vacsorázom!
Semmi kivetni való sincsen a salátában, ha tésztafélék, rizs, vagy krumpli mellé fogyasztjuk. Salátát vacsorázni önmagában nem érdemes, mert nincs megfelelő tápanyag-tartalma. A salátalevelek méretüknél fogva viszonylag hamar megtöltik a gyomrunkat. (Ugyanez mondható el a többi nyers zöldségről, mint répa, paradicsom, uborka) is. Amilyen gyorsan laktatnak, olyan hamar meg is emésztjük, és akkor megint visszatér az éhség. Hiába fogyasztunk hozzá csirke- vagy pulykamellet, nem eredményez sok változást. A zsiradékszegény, lájtos öntetekkel is ugyanez a helyzet.

Itt az a baj, hogy vagy éhesen fekszünk le, vagy röviddel a vacsorát követően chips, keksz, vagy csokoládé után nyúlunk. Ettől sem jóllakottak, sem elégedettek nem leszünk, mert nem hagy nyugodni minket a rossz lelkiismeretünk. És mindez jogos, mert sem kalóriát nem spóroltunk meg, sem a szervezetünk nem jut elegendő életfontosságú tápanyaghoz. Tudományos kutatások bizonyították, hogy ez az „életmód” hosszú távon koncentrációs nehézségekhez, túlsúlyhoz, anyagcserezavar kialakulásához fog vezetni.

Az a kis éhség elalvás előtt
Ahogy ez már lenni szokott – az édességtől nem fogunk jóllakni. Becsapós, mert átmenetileg megemeli a vércukor szintet, ám a jóllakottság érzése nem tart sokáig, mert hamarosan ismét visszatér az eredeti állapot. Aki jólesőérzéssel a pocakjában szeretne lefeküdni, az elrágcsálhat (pár szem) teljes értékű gabonából készült kekszet, (néhány) aszalt gyümölcsöt, vagy megehet egy pohár joghurtot zabpehellyel. Elűzheti az éhséget reggelig egy szelet vékonyan kent vajas kenyér sajttal is.
 

Vacsoraötletek
 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.
A szerkesztő ajánlja