SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Az ételek elkészítése és tárolása

Családinet [cikkei] - 2010-06-09
Ezek az elsőre talán meglepőnek tűnő konyhai ötletek hidd el, a már egyébként egészséges főzési szokásaidat is új szintre emelik!
Az ételek elkészítése és tárolása

Tanuld meg szeretni az öntöttvas serpenyődet!

Legközelebb, amikor felmelegíted a spagettiszószt, tedd azt az öntöttvas serpenyőben! A paradicsomból származó savak vasat szabadítanak fel a serpenyőből, ezáltal tartalmasabb lesz a szósz. A tojásokat is jobban teszed, ha serpenyőben sütöd, mert ez ötszörösére növeli a vastartalmukat.
Hogy elkerüld a serpenyő lepattogzását és sérülését, főzés után azonnal vedd ki a serpenyőből a savas ételeket (paradicsom, gyümölcsök és minden, amiben ecet van). Mielőtt kidobnád a teflont, figyelmeztetünk: a serpenyőből kioldódó vas fémes ízt kölcsönözhet az ételeknek, ezért először valami egyszerűt készíts benne (például rántottát), hogy megbizonyosodj róla, az ízlelőbimbóid hasonlóan vélekednek.

Ne fagyaszd le a görögdinnyét!

Egy hatalmas görögdinnye nem csak a helyet foglalja a hűtőben, de likopintartalmából is veszít, míg a hűvösön ül. Friss kutatások igazolták, hogy a görögdinnye likopintartalma 20%-al nő, béta-karotin tartalma pedig megduplázódik, ha szobahőmérsékleten tárolják.
A görögdinnye 4 hétig is eláll szobahőmérsékleten, ha nincs felvágva. (Legtöbbjüket már egy héttel azelőtt leszedik, hogy az üzletek polcaira kerülnek.) Ha nem tudsz megbarátkozni a gondolattal, hogy egy meleg nyári napon langyos görögdinnyét falatozz, akkor tedd be a hűtőbe egy órára vagy egy napra mielőtt megeszed. Ha egyszer azonban felvágod, utána muszáj hűtőbe tenni, különben elszaporodik benne a penész és a különböző baktériumok.

Főzz színes zöldségeket!

Semmi sem hangzik egészségesebben, mint egy falat ropogós friss répa. De sokkal többet tudsz enni ezekből a zöldségekből, ha főtt formában fogyasztod őket, kis olajon pirítva. A főzés során a répa kemény sejtfala lebomlik, felszabadul benne a béta-karotin, ezáltal könnyebben fel tud szívódni a szervezetben. Ha facsarjuk és répalevet készítünk belőle, akkor ugyanez történik.
A paradicsomokon is sokat segít a főzés. A likopin annál könnyebben fog felszívódni, minél tovább főzöd a paradicsomot, ezáltal minél jobban lebontod a sejtfalat, ami bezárva tartja a likopint.
 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.
A szerkesztő ajánlja