SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Egy kis gyógynövénytan 8. - Fehér Árvacsalán

Családinet [cikkei] - 2010-06-16
Valószínűleg mindannyiunk találkozott már a csaláncsípés okozta égető, maró érzéssel kirándulások vagy kerti munka során. Mit szólnánk hozzá, ha valaki azt mondaná  nekünk, hogy ismer egy növényt, amely úgy néz ki, mint a csalán, széleskörű gyógyító erővel rendelkezik, de nem kell félnünk tőle, mert egyáltalán nem csíp?
Egy kis gyógynövénytan 8. - Fehér Árvacsalán

Egy félreismert hős a nők szolgálatában: a fehér árvacsalán.
 
Igen, a fenti leírás a fehér árvacsalánra vonatkozik (latinul: Lamium album), mely valójában egyáltalán nem csalán, hiszen az árvacsalánfélék (Lamiaceae) családjába tartozik, nem a csalánfélék Lamium album (Fehér árvacsalán)(Urticaceae) közé. Míg a nagy csalán (Urtica dioica) sok ezer apró csalán szőre hangyasavat (és mellette még acetilkolint, szerotonint és hisztamint) bocsát ki, valamint nem rendelkezik az árvacsalánfélékre jellemző fehér ajakosvirággal, addig a fehér árvacsalán teljesen ártalmatlan növény, akár a vele való érintkezést tekintjük, akár belső alkalmazását. Emiatt nemcsak Magyarországon, de angolszász nyelvterületen is elterjedt népi elnevezése ennek a növénynek a "holtcsalán" (angolul: dead nettle). Az egész Európában, Ázsia különböző régióiban elterjedt fehér árvacsalán gyógyhatásában is különbözik a hagyományos nagy csalántól. Ez utóbbinak friss hajtásaival régen és ma is reumás betegeket "ütögetnek", teáját pedig évszázadok óta fogyasztják ízületi betegségek ellen. A fehér árvacsalánt ilyen célokra egyáltalán nem használják, közös tulajdonságaik csupán vizelethajtó, vértisztító hatásukban merülnek ki.
 
Fontos tehát, hogy felismerjük, meg tudjuk különböztetni egymástól a két növényt. Ha nem boldogulunk a botanikai szakkönyvek adta leírások segítségével, nagy könnyítést jelenthet számunkra a Magyarország különböző tájait bejáró, egyre nagyobb népszerűségnek örvendő gyógynövénytúrák (www.gyogynovenyturak.hu) egyike, ahol részletesen megismerkedhetünk úgy a gyógynövények felismerésének apró trükkjeivel, mint a belőlük készült teák, krémek, fürdők helyes alkalmazásának fortélyaival.
 
Fehér árvacsalán a nők védelmében
 
Az erdők szélén és utak mentén gyakori, évelő növényt már évszázadok óta használják gyógyításra, bár a hivatalos orvostudomány csak bizonyos hatásmechanizmusait tudta tudományos kísérletekkel Lamium album (Fehér árvacsalán)is igazolni, a népi gyógyászat és homeopátia ma is széleskörűen alkalmazza. Az akár fél méteresre is megnövő szőrös szárú fehér árvacsalán virágait és leveleit áprilistól júliusig gyűjtik.
 
Tudományosan is alátámasztott e növény gyulladáscsökkentő  hatása, akár külsőleg, akár belsőleg alkalmazzák, s ezt őseink is tudták, így a népi gyógyászat eszköztárában a fehér  árvacsalán a korpa eltávolításának és a fejbőrviszketés enyhítésének biztos módjaként szerepel, de ajánlják húgyúti és emésztési problémákra (hasmenés, gyomorhurut, felfúvódás), valamint álmatlanság* esetén is.
 
Fő alkalmazási területe azonban mégiscsak a bőrbántalmak és gyulladásos betegségek enyhítése maradt a mai napig. A virágos hajtásokat
Lamium album (Fehér árvacsalán)például fürdők* formájában végbéltáji gyulladások kezelésében alkalmazzák, míg ekcémára borogatásként* ajánlott. Szintén fürdő, vagy tea* használatával menstruációs problémákon és a legkülönbözőbb női bajokon segít, például a hüvelygyulladáson vagy a leukorrhoea-n. A férfiak se vessék meg, hiszen a prosztatagyulladásra ajánlják* a népi gyógyítók. Ezentúl visszércsomók, aranyér, lábszárfekély kezelésére és a szájüreg, torok gyulladásainak mérséklésére is használják.
 
A híres német gyógyító asszony, Maria Treben gyógyíthatatlan vesezsugor, vagy vizelési ingerrel járó vesegyulladás és művesekezelés esetén ajánlja; szerinte nagyon jó eredményt ad a közönséges galaj, az aranyvessző és a sárga árvacsalán (vagy az erősebb hatású fehér árvacsalán) 1:1:1 arányú keveréke*.
 
A fehér árvacsalán állítólag hatásos a magas vérnyomás ellen, és elősegíti a kiválasztást is. Bár ez utóbbi hatások nem bizonyítottak, alkalmazhatjuk a növényt bátran, hiszen mai ismereteink szerint nincs káros mellékhatása, és nem is mérgező, sőt lúgosításra* vagy vértisztításra* is ajánlják a hat hetes fehér árvacsalántea-kúrát.
 
Lamium album (Fehér árvacsalán)*Álmatlanság ellen: 1-2 teáskanálnyi virágra tegyünk 1 csésze vizet, és forraljuk fel. 5 percnyi állás után leszűrve, mézzel ízesítve azonnal fogyasszuk.

*Fürdő: 1 liter forró vízbe tegyünk 2 marék fehér árvacsalán-virágzatot, majd 20-30 perc elteltével szűrjük le, és adjuk a fürdővízhez.

*Borogatás ekcémára: 2 kávéskanál szárított virágos hajtást 1 dl forrásban levő vízbe teszünk, 10 percig ázatjuk, és napi 2-3 alkalommal borogatunk vele.

*Tea női problémákra: 2,5 dl forró vízzel forrázzunk le 2 teáskanálnyi fehér árvacsalán-virágot, majd 10 perc elteltével szűrjük le. Naponta 2-3 csészény
it fogyasszunk belőle. Ha kúraként alkalmazzuk, ne tartson két hónapnál hosszabb ideig. Körömvirággal és apróbojtorjánnal keverve erősíthető a hatás. Prosztata gyulladásra cickafarkkal és füzikével keverve ajánlott.


*Treben keveréke: A keverékből 1 púpozott teáskanálnyit 2,5 dl vízhez forrásban levő vízhez adunk. 10 perc ázás után szűrve fogyasztjuk naponta kétszer.

*Lúgosításra: A 6 hetes kezelés után 6 hét pihenő és megint lehet kezdeni elölről. Közben 2 naponta meg kell inni 2 dl vízben feloldott 1 teáskanál szódabikarbónás vizet.

*Vértisztító: 1 teáskanál árvacsalánhoz kevés ürmöt, cukrot, és zsurlót adunk. Mindezt öt percig főzzük és 4-6 hétig  reggelente egy csészével fogyasztunk belőle.
 
Fehér árvacsalán, mint egzotikus konyhai alapanyag
 
Jótékony hatásait nem csak akkor tapasztalhatjuk meg, ha teaként vagy fürdőként alkalmazzuk e növényt. A konyhában is jó szolgálatot tehet, hiszen a gyakran használt nagy csalán mellett szintén főzeléknövényeink közé tartozik. Salátaként* is kiváló, de akadnak egészen pikáns receptek is, mint a chilis árvacsalán*, Lamium album (Fehér árvacsalán)vagy az egzotikus árvacsalán-sör, melyekkel biztosan elkápráztatjuk a legkitartóbb szkeptikusokat is, így lehet a "nemcsípős" fogatlan oroszlánból hős, aki a konyhában sürgölődő hölgyeket is dicsfényébe vonja.
 
Összesüthetjük szalonnával reggelinek, vagy omlettbe apríthatjuk a leveleket. Kísérletezzünk* bátran, hiszen ízre és illatra is finom növényről van szó. Az angolok szerint előnyösebb a nagy csalánnál például abból a szempontból, hogy kevésbé lesz "szőrös" tőle az étel, hiszen az árvacsalán jóval kevesebb csalánszőrt növeszt szúrós társánál.
 
*Fehér árvacsalán saláta feta sajttal és görögdinnyével:
Egy maroknyi finomra vágott árvacsalánlevelet egy tálba teszünk, hozzáadunk egy fél, cikkekre vágott vöröshagymát, két-három nagyobb szelet görögdinnyét
kimagozva, és kis kockákra vágva, majd hozzámorzsolunk 10 dkg fetasajtot. Egy maroknyi durvára vágott petrezselymet, 3-4 ek. olajat és néhány fekete olajbogyót hozzáadva gyengén átforgatjuk az egészet a kezünkkel, majd szórjuk meg feketeborssal és ha van, 1 ek. szumakival (szelíd szömörce - egy perzsa eredetű fűszer).
 
*Csilis fehér árvacsalán:
Fél kilogramm frissen szedett, megtisztított árvacsalán levelet, szárat és virágot összeaprítva főzzünk 10 percig egy nagyobb fazék enyhén sós vízben, amíg lággyá  nem válik. Közben 10 dkg finomra vágott vöröshagymát, egy gerezd összezúzott fokhagymát és egy darab szárított, összetört chili paprikát pirítsunk meg egy serpenyőben kb. fél dl olajon. A lággyá főtt árvacsalánt szűrjük le, és süssük össze a hagymás-chilis keverékkel. Sóval, borssal ízesítsük, tálaláskor reszelt parmezán sajttal körítsük, vagy borítsuk be. Friss kenyérrel kitűnő.
 
*Egy kísérlet eredménye, a Sült krumpli fehér  árvacsalánnal:
Megmaradt sütkrumplinkat (kb. 4 burgonya mennyiségűt) felkockázzuk, és a serpenyőben, forró olajon meglágyított aprított fehér árvacsalán levelekhez (kb. két maroknyi) adjuk. A meleg keverékhez hozzáütünk 4 tojást, és kb. 5-10 dkg reszelt sajtot. Közepesen kemény rántotta jellegűre készítjük. Ebédnek nagyszerű!
 
Tudtad, hogy...
 

  • ...Jóst Péter 1938-as könyve szerint ha az árvacsalánt hosszasabban főzzük, kocsonyaszerű pép lesz belőle, mely késsel nem vágható, mert a pengének kitér?
  • ...e növény virágaiban annyi a nektár, hogy mi magunk is kihörpinthetjük belőle?
  • ...a nagy csalán szúrását úgy kerülhetjük el, ha úgy fogjuk meg, hogy csak a levelek alja (azaz hátoldala) érjen hozzánk, mivel a csalánszőrök a levél tetején helyezkednek el?
  • ...a fehér árvacsalán termése apró, erős illatú makkocska?
  • ...azért "árva" csalán, mert a (kétlaki) nagy csalánnal ellentétben egylaki növény, azaz porzós és termős virágai egy növényen fejlődnek ki?
  • ...hasonlóan a nagy csalánhoz, a fehér  árvacsalán is nitrogént jelez a talajban?
  • ...a nagy csalánnal ellentétben a fehér  árvacsalán levelein nincs csalánszőr?

Forrás: Gyógynövénytúrák.hu

A cikksorozat további részei: Egy kis gyógynövénytan

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.
A szerkesztő ajánlja