Mi várható az albérletpiacon a covid-válság után?
Albérletpiac a covid-válság után
A covid-válság erőteljesen és negatívan érintette a hazai albérletpiacot. A fővárosi bérleti díjak a két évvel ezelőtti mélypontra süllyedtek, mivel mind a rövid – jellemzően turisztikai célú –, mind a hosszú távú albérletek iránti kereslet visszaesett. A piacon rekordszámúra nőtt a kiadó ingatlanok száma, hiszen nagyon sok lakástulajdonos kénytelen volt a hosszú távú lakáskiadást választani a 2020-as turisztikai szezon elmaradása miatt. Másrészt a felsőoktatásban tanuló hallgatók zöme hazatért szülővárosába, hátrahagyva az addig bérelt lakásokat, csupán egy részük igyekezett az albérletet – kompromisszumok árán – fenntartani.
Emellett a munkaerőpiaci viszonyok sem kedveztek egyik félnek sem. A bérlők nagy részét érintő munkahelyi nehézségek miatt a lakástulajdonosok jelentős bevételtől estek el, mégis igyekeztek megtartani bérlőiket. A kereslet visszaesésének és a kínálat rekordszintű bővülésének hatására egy évvel ezelőtt már 100 ezer forint alatti bérleményt is lehetett találni a fővárosi albérletpiacon.
Akár kétszámjegyű is lehet az áremelkedés az egyetemi városokban
Az elmúlt fél évben jellemzően a bérlők voltak jobb pozícióban, hiszen az eddigi évekhez mérten jelentősen olcsóbban lehetett kiadó lakáshoz jutni. Azonban szakemberek szerint szeptemberben jelenléti oktatás veszi kezdetét. Ez a felsőoktatásra is vonatkozik, ám az őszi hónapok nagy bizonytalanságot tartogathatnak a bérlők számára.
A fővárosi bérleti díjak január óta 3,8%-kal nőttek, de még jelenleg is a 2018-as szinten vannak. Az átlagos négyzetméterár 3300 forint, aminek értelmében a kisebb lakások akár 100 ezer forint alatti bérleti díj ellenében költözhetők.
A szegedi kiadó lakások esetén az átlagos négyzetméterár 2300 forint. A napfény városában január óta csaknem 17%-kal drágult a bérelhető ingatlanok átlagos négyzetméter ára. Szegeden a kiadó lakások zöme 70 és 85 ezer forint ellenében kerülnek kiadásra.
A legnagyobb vidéki egyetemi városban, Debrecenben jelenleg 2470 forint az átlagos négyzetméterár. Az idén már 9,7%-os az áremelkedés a kiadó ingatlanok esetén, átlagosan 70 és 90 ezer forint között találhatunk már tágas albérletet.
Mi várható az ősszel?
A felsőoktatási intézményekben tanuló, lakáskereső diákok miatt augusztusban az egyetemi városokban megindulhat az áremelkedés, de ők még így is kedvezőbb pozícióban lesznek a bérbeadókkal szemben a hatalmas kínálat miatt. Azonban szakemberek szerint rövidtávon már nem jelentkezik jelentős drágulás az albérletpiacon, de nagy valószínűséggel emelkedő négyzetméter árak várhatók az év második felében a járvány alakulásától függően.
Nyitókép: Max Vakhtbovych fotója a Pexels oldaláról
Kérjük, támogasd munkánkat!
Ha szeretsz minket olvasni, ha csaltunk már mosolyt az arcodra, ha segített már neked valamelyik szakértõnk, vagy ha egyszerûen Te is fontosnak tartod, amit csinálunk, kérjük, támogasd munkánkat!
Banki átutalással:
Magnet Bank 16200106-11697987
Kedvezményezett: Családi Háló Közhasznú Alapítvány
Közlemény: Média támogatás
Vagy bankkártyás fizetés Simplepay-el az alábbi gombra kattintva:
Közösségi hozzászólások: