SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Egy cserépnyi bűbáj - Hogyan bánjunk muskátlink elszáradt virágaival?

Családinet [cikkei] - 2024-05-09
A muskátli maga a csoda! Ha kellő törődést kap, éjt nappallá téve azon fáradozik, hogy virágaival tavasztól őszig színt vigyen a mindennapokba. Ezért cserébe mindössze annyit kér, hogy bőségesen jusson neki napfény, legyen melegben, valamint kapjon elegendő vizet és tápanyagot. Ahhoz, hogy mindig a legjobb formáját mutassa, rendszeresen el kell távolítani róla a megfakult, elszáradt virágokat és hervadt leveleket. A Pelargonium for Europe (PfE) szakértői csokorba szedtek néhány tippet ahhoz, hogy a muskátli metszése minél hatékonyabb legyen.
Egy cserépnyi bűbáj - Hogyan bánjunk muskátlink elszáradt virágaival?

A növény tökéletes megjelenéséhez, optimális egészségéhez és virágai bőséges számához elengedhetetlen, hogy rendszeresen eltávolítsuk hervadt vagy sérült leveleit. Ennek három fő oka van. Az első egyszerűen az, hogy a muskátli így sokkal szemrevalóbb. A második, hogy ezzel megelőzhetjük a növényt támadó betegségeket. A nedvesség hatására ugyanis a hervadt virágok és levelek hajlamosak összetapadni, ezzel fogékonnyá téve a muskátlit a különböző gombabetegségekre. A harmadik ok a metszésre az, hogy az elhalt ágak eltávolítása serkenti a virágképződést, hiszen a muskátli így minden erejét ebbe fektetheti, ennélfogva a magképzéssel sem szükséges bajlódnia.

A különcködő- és az „ernyőt” alkotó virágok

A muskátli virágai fürtökben, úgynevezett ernyőben nőnek, amit sok-sok egyedi virág alkot. Furcsán hangzik, de az egy ernyőbe tartozó virágok többnyire nem egyszerre nyílnak, így előfordulhat, hogy egy fürt egyes virágai már elhervadtak, míg mások még el sem kezdtek virágozni. Metszés ide vagy oda, a muskátli szerelmesei fájó szívvel válnának meg egy egész fürttől pusztán azért, mert található benne néhány barna virág. Jó hír számukra, hogy erre semmi szüség! Ezeket egyesével is el lehet távolítani, azonban ha sok muskátlink van, ez elég időigényes folyamat lehet. Az egész fürt eltávolítása tehát járható út, sőt, ha a muskátlin sok elhervadt virág és fonnyadt levél található, még ajánlott is ez a művelet. Ez különösen fontos a félig-dupla és a dupla virágú muskátli esetében.

Muskátli

Vágás helyett törés

Nincs szükség késre vagy ollóra ahhoz, hogy eltávolítsuk az elszáradt virágokat, akár egyesével is könnyedén kihúzhatjuk őket. Amennyiben a virágszirmok kissé fonnyadtak, de még nem hervadtak el, a tövüknél kell őket eltörni. Ha az egész ernyőt szeretnénk eltávolítani, kövessük két ujjunkkal a szárat egészen a hajtás tövéig, majd növekedési irányával ellentétesen törjük le.

Muskátli

Minden az időzítésen áll vagy bukik

A muskátli megmetszése sokkal könnyebb akkor, ha szárai bővelkednek a folyadékban. Ez akkor lehetséges, ha bőségesen megöntözzük, vagy egy felhőszakadás megspórolja nekünk a munkát. Ilyenkor hagyjuk, hogy elteljen néhány óra, majd kezdjük el a metszést. Ha már az esőnél tartunk: a muskátli a növényvilág kemény legénye, hiszen végtelenül szívós és nem igényel sok törődést, azonban a viharos és esős időjárás még neki is feladja a leckét. A folyamatos esőzés és az erős szél leginkább a félig-dupla és a dupla virágú muskátli esetében jelent gondot. Ha nem tudjuk megvédeni a muskátlit ettől az időjárástól, ügyeljünk rá, hogy a lehető leggyorsabban eltávolítsuk a nedves és sérült virágokat, leveleket.

Muskátli

Öntisztító muskátli

Ha nem szeretnénk bajlódni a metszéssel, válasszunk olyan muskátlit, ami elvégzi helyettünk a piszkos munkát; magától elhullajtja megsárgult virágait, amiket kisvártatva újakkal pótol. A fonnyadt leveleket továbbra is kézzel kell eltávolítanunk, de pánikra semmi ok, nem szükséges hozzá vérbeli kertésznek lennünk! A legtöbb muskátli, ami képes magáról gondoskodni, a kocsányos fajták közül kerül ki.

Forrás: Pelargonium for Europe

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.
A szerkesztő ajánlja