SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Miért olyan nehéz megtakarítani? - 2. rész

Himer Csilla [cikkei] - 2011-05-25
Az előző postban arról értekeztem, hogy milyen evolúciós pszichológiai magyarázata van annak, hogy olyan hihetetlenül mélyről jövő, zsigeri ellenállásunk van azzal szemben, hogy a megtakarításra rávegyük magunkat. Most ráteszek még egy lapáttal, amikor megmutatom, hogy ha mindez nem lenne elég akadályozó tényező, akkor még sokáig az időhorizontunk sem elég tágas ahhoz, hogy hajlamosak legyünk tervezni - ami nélkül pedig nem lesz motiváció a megtakarításhoz.
Miért olyan nehéz megtakarítani? - 2. rész

Nem tudom, hányan vannak olyanok az ismeretségi körödben, akik pl. akkor sem takarítanak meg, ha tehetnék. Hány ismerősödnek van pl. biztonsági tartaléka? Most a befektetésekről még ne is beszéljünk! Ugyanis a biztonsági tartalék lenne az a minimum, ami nélkül reggel felkelni sem lenne szabad az ágyból… Csak hát ahhoz is kellene egy bizonyos fokú előrelátás, és körültekintő előregondolkodás, hogy valaki ezt is fontosnak tartsa…

Az előző postban írtam arról, hogy mi az oka annak, hogy egyszerűen képtelenek vagyunk tovább látni a következő néhány hétnél: az ősember az agyunkban.
De van ennek egy másik vetülete is. Ha lehet hinni egy Jaques Eliot nevű úriembernek, akkor a mi időhorizontunk még messze nincs olyan kifejlett, hogy egy valamire való tervezéshez alkalmas időtávot át tudjon fogni. Ez ugyebár a mi döntési horizontunkat alapvetően rengeti meg. A fentebb már emlegetett úriember ugyanis sok éves terapeutaként szerzett tapasztalata alapján a következő idővonalat rakta össze:
 

Életkor 20 év 34 év 41 év 48 év 55 év 62 év
Időtáv 14 hét 8 hónap
  
1 év 2,5 év 8 év 25 év


Az már jól látszik, hogy minél idősebb az ember fia/lánya, annál meredekebben indul be a “távolba látó képessége”. Ezzel csak két dolog a gáz:

  • egyrészt elég későn, kb. 40 éves kor után leszünk képesek arra, hogy években mérjük azt az időtávot, amire ténylegesen tervezni tudunk;
     
  • másrészt mire tényleg akár egy fél életet átívelően lennénk képesek átlátni a dolgainkat, addigra elmúltunk 60, tehát már sokkal inkább alkalmasak lennénk arra, hogy más életét megtervezzük, semmint a sajátunkat, mert nekünk már nem biztos, hogy mindenképpen 25-30 évre kell terveznünk.

Tehát az lesz itt a nagy lényeg, hogy erőszakot kell majd tenned a saját természeteden. A másik nagy lényeg meg az, hogy no para, mert ez is tanulható. És még én is segíteni fogok egy kicsit…

Ha Magadtól nem vergődsz zöld ágra, akkor itt van néhány segédeszköz, ami gyakorlatilag rákényszerít arra, hogy egy kicsit körültekintőbb legyél, és előbbre is láss, bár ez még messze van a hosszabb távú tervezéstől (arról is lesz majd szó egy kicsit később):

 Szóval akár neki is lendülhetsz!

Miért olyan nehéz megtakarítani? - 1. rész

Himer Csilla


Himer Csilla
Kisvállalkozások kreatív kontrollingja

Elérhetőségem:
Honlap: http://www.zsebedremegyek.hu
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

A szamárköhögés (pertussis) egy rendkívül fertőző, bakteriális eredetű betegség, amelyet a Bordetella pertussis nevű baktérium okoz. Legfőképpen a légutakat érinti, és minden korosztályt veszélyeztet, de különösen a csecsemőkre jelent nagy kockázatot. Az elmúlt évekhez képest Magyarországon drámaian nőtt az esetek száma, így fontos, hogy minden szülő tisztában legyen a tünetekkel, a megelőzéssel és a kezelési lehetőségekkel.
A szerkesztő ajánlja