Tippek az időskori jó alváshoz
Hidegh Sándor [cikkei] - 2009-09-28
Minél idősebb az ember, annál többször fordul elő az éjszakai rossz alvás. Ha az ember nem alszik eleget, már el van rontva a következő napja...
-
Mindig ugyanakkor feküdjünk le és keljünk fel, még hétvégén is! Ha ragaszkodunk a rendszerességhez, szinkronban maradhatunk belső óránkkal, melyet a napfény szabályoz.
-
El kell hagyni a napközbeni szunyókálást - mert ilyenkor lehet, hogy estére nem leszünk elég fáradtak.
-
Próbáljunk mozogni egy- két órát erőnknek megfelelően, kint a természetes fényben! A legjobb (lustaságot leküzdő) segítőtárs egy kutya, mert - ha esik, ha fúj, a szükség nagy úr - menni kell! A rendszeres mozgás javítja az alvás minőségét, és segíti a mélyebb alvást. Lefekvés előtt legalább három órával már ne strapáljuk agyon magunkat!
-
Lefekvés előtt legalább két órával ne együnk! Este ne igyunk koffeintartalmú italokat! A koffein egy stimuláns, és ébren tart. Ha lefekvés előtt nem bírunk ellenállni a nassolásnak, megteszi egy meleg ital és néhány keksz. Figyeljünk oda, igyunk egész nap, pláne a nyári melegben 2-3 l buborékmentes ásványvizet, vagy cukormentes üdítőt, hideg teát (még ha nehezen is megy)!
- Lefekvés előtt ne igyunk alkoholt, ne dohányozzunk! Az alkohol kis mennyiségben is megzavarhatja az alvást, a nikotin szintén stimuláns szer.
-
Aludjunk biztonságos és kényelmes helyen! Zárjuk be az összes ajtót, legyen az ágy mellett könnyen elérhető helyen egy éjjeli lámpa, és a telefon - ez biztonságérzetet ad. A szoba legyen sötét, jól szellőző és lehetőleg csendes.
-
Ha a lámpa lekapcsolása után fél órával még nem alszunk, nem vagyunk elég álmosak. Keljünk fel és csináljunk valamit, míg újra elálmosodunk, és csak ezután feküdjünk vissza!
-
Alakítsunk ki egy szokásrendszert! Minden este ugyanazt tegyük, hogy lenyugvásra késztessük szervezetünket! Néhányan megnézik az esti híradót vagy filmet, olvasnak, vagy forró fürdőt vesznek...
Szép álmokat!
Családinet hozzászólások:
LEGOLVASOTTABB
Szamárköhögésem velőt rázó története
Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?
Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!
A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában
A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés
A szamárköhögés (pertussis) egy rendkívül fertőző, bakteriális eredetű betegség, amelyet a Bordetella pertussis nevű baktérium okoz. Legfőképpen a légutakat érinti, és minden korosztályt veszélyeztet, de különösen a csecsemőkre jelent nagy kockázatot. Az elmúlt évekhez képest Magyarországon drámaian nőtt az esetek száma, így fontos, hogy minden szülő tisztában legyen a tünetekkel, a megelőzéssel és a kezelési lehetőségekkel.
Közösségi hozzászólások: