SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Szempillanövesztő szérumok, tényleg veszélyesek?

Dr. Ozsváth Mária [cikkei] - 2014-06-23
Manapság divat lett a szempilla hosszabbítás. Nők milliói álmodnak hosszú, fekete, vastag pillákról. Számos cég kínál tartós megoldást erre anélkül, hogy bármilyen festéket vagy műpillát használnának. Folyamatosan felmerül azonban a kérdés, hogy mennyire biztonságosak ezek a termékek?
Szempillanövesztő szérumok, tényleg veszélyesek?

A szempillanövesztők rövid története

A szempillanövesztő szérumok csak néhány éve léteznek. Az anyag – amely képes meghosszabbítani és megvastagítani a pillákat – eredetileg egy zöldhályog kezelésére szolgáló szemcsepp hatóanyaga volt. A készítményt használó páciensek, miután beszámoltak arról a jótékony mellékhatásról, hogy pilláik hosszabbak és erősebbek lettek, a szert forgalmazó cég úgy döntött, piacra dob egy szempillanövesztő szérumot ezzel az „áldásos” hatóanyaggal.

A szérum sikerén felbuzdulva több olyan készítmény is megjelent, amelyek szintén tartalmazták a bimatroproszt nevű „növesztő szert”, amely a prosztaglandinok (hormonszerű lipidek) csoportjába tartozik.

Mellékhatások

Noha az eredeti bimatroprosztot tartalmazó készítményeket csak vényre lehetett kapni, sorra dobták piacra az olyan, olcsóbb termékeket, amelyek nem voltak orvosilag szabályozva, viszont tartalmaztak prosztaglandion-analóg anyagokat.

Vizsgálatok rámutattak arra, hogy nemcsak a bimatroprosztnak, hanem más prosztaglandin-analóg anyagnak is számos mellékhatása létezik. Ezek közé tartozik például

  • az elsötétedő írisz jelensége, (amely nem visszafordítható)
  • szem környék elsötétedése
  • a homályos látás
  • szem irritáció, viszketés és fájdalom stb.

Hazai helyzet

Magyarországon a bimatroproszt tartalmazó szempillanövesztő szérumokat nem lehet kapni, viszont vannak olyan termékek a forgalomban, amelyekben megtalálható valamilyen prosztaglandin-analóg anyag.

Az más kérdés, hogy ma már bármit meg tudunk rendelni az internetről, így számos szempillanövesztő szérum közül is válogathatunk. Köztük akadhatnak olyan kétes összetételű készítmények is, amely akár eddig ismeretlen problémákat is okozhatnak.

Hogyan válasszunk hát?

Javasolt azoknak a termékeknek a használata, amelyek olyan természetes összetevőket vesznek alapul, melyek segítenek a szempillák hosszabbá tételében és erősítésében is. Ezek az anyagok lehetnek például:

  • glikoproteinek, (amelyek stimulálják a szőrtüszőket)
  • B5 pro-vitaminok, (amelyek erősebbé teszik a pillákat és védenek a károsodástól)
  • hialuronsav, (amely serkenti a vérkeringést és ez által a szempillák növekedését).

Ha nem vagyunk biztosak egy kiválasztott szérum biztonságosságában, akkor mielőtt alkalmazni kezdenénk azt, tájékozódjunk az összetétele felől! Ne sajnáljuk az időt arra, hogy egy-egy bonyolultnak tűnő elnevezésnek alaposabban is utánanézzünk, hiszen szemünk egészsége lehet a tét!


Kép: Wikimedia Commons

Dr. Ozsváth Mária


Dr. Ozsváth Mária
Szemész

Dr. Szem Egészségközpont


Elérhetőségeim:
Telefon: 06-20/545-79-40
               06-20/980-54-72
Honlap: http://www.alternativszemdr.hu
             http://www.gloriamentis.hu
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.
A szerkesztő ajánlja