SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Viszketsz és könnyezel? Kezeld a tavaszi allergiát!

Családinet [cikkei] - 2015-05-04
Végre itt az igazi tavasz, amely azonban az allergiásoknak tüsszögést, köhögést, és viszkető, könnyező szemeket is jelenthet. Dr. Tóth Eszter, az Oxygen Medical szemésze az okokról és a tünetek enyhítéséről beszélt.
Viszketsz és könnyezel? Kezeld a tavaszi allergiát!

Veszélyben a kontaktlencsések!

Az Amerikai Optometristák Szövetsége (ASA) szerint a szemet érintő allergia egy kültéri és beltéri allergénekre adott reakció, amely a belső szemhéj szöveteinek gyulladásához vezethet.  Ezek az allergének leggyakrabban pollenek, poratka, penész és állati szőr.  Az allergia bárkit érinthet, de  a különösen viselőknél különösen nehézséget jelent. Elképzelhető, hogy bár a kontaktlencse viselése egész évben nem jelent problémát, addig tavasszal kényelmetlenné válhat. Az allergia által okozott kellemetlenségeket csak fokozza a meghosszabbodó hordási idő és a ritkán cserélt lencsék.
Az ASA felmérése szerint az allergiások közel fel alkalmaz a tünetek ellen antihisztamint vagy más gyógyszert. Ugyanakkor kevesen tudják, hogy míg az antihisztamin segíthet az olyan problémákon, mint az orrfolyás és tüsszögés, felerősítheti a szemet érintő tüneteket, ugyanis csökkenti a könny mennyiségét és a minőségét is befolyásolja.   

Vedd komolyan!

A tüneteket érdemes komolyan venni, ugyanis a felmérések szerint ezek az allergiások 32 %-át zavarják a kültéri tevékenységben, 29 %-ot az alvásban, és 28 %-ot a koncentrálásban. A megfelelően hatékony tünetcsökkentés miatt feltétlenül ajánlott felkeresni a szakembert. A legtöbb esetben ugyanis a szemész vényköteles vagy vény nélküli szemcseppekkel enyhíteni tudja az allergiás gyulladást. Viszont a megfelelő készítmény megtalálásához szükség van vizsgálatra és ismerni kell a kórtörténetet is.  A megfelelő orvosi ellátás mellett érdemes bizonyos tanácsokat megfogadni.

Dr. Tóth Eszter, az Oxygen Medical szemészének tanácsai a tavaszi kellemetlenségek ellen:

  • Ne dörzsölgessük a szemünket, ne nyúljunk bele!
  • A lencse betétele előtt mindig szappannal mossunk kezet!
  • Az ágyneműt mindig forró vízben és jó minőségű mosószerrel mossuk, hogy csökkentsük az allergének számát.
  • A kontaktlencsére soha ne cseppentse rá az allergia ellenes szemcseppet!
  • Használjon gyakran, akár óránként műkönny cseppet, mert az segít kimosni a szemből az allergén anyagokat. Csakis olyan műkönny cseppet használjon a lencseviselő, melyet kontaktlencsére is rá lehet cseppenteni.
  • Ha lehet, minél kevesebb szemfestéket viseljünk, és csakis a sajátunkat!
  • Forduljunk szemészhez, kontaktológushoz és egyeztessük vele, hogyan tisztíthatnánk másképp a lencsét, illetve ajánlatos egynapos hordású lencsére váltani – legalább az allergiaszezonban.
  • Ha lehetséges, próbáljuk kevesebb ideig viselni a lencsét! Ha ez nem megoldható, alkalmazzunk olyan típusú műkönnyet, amelyet az orvos javasol.
  • Aki még nem érzékel szemtüneteket, de allergiás, a szokásos évi viziten felül is keresse fel tavasszal a szemészorvost, hogy megelőzhető legyen az esetleges kellemetlenség.  

Forrás: www.oxygenmedical.hu
Fotó: en.wikipedia.org

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.
A szerkesztő ajánlja