SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Így étkezz, ha babát tervezel!

Kercsó Dorottya [cikkei] - 2018-01-17
Már a fogantatás előtt sem árt ügyelni az egészséges táplálkozásra, mivel a megfelelő vitaminbevitel segítheti a megtermékenyülést is. Íme, a legfontosabb tudnivalók.
Így étkezz, ha babát tervezel!

Vitaminok

Még a legkiegyensúlyozottabb táplálkozást követő nőknek is erősen ajánlott a tervezett teherbeesés előtt néhány hónappal elkezdeni a folsavszedést. Ennek legfőbb célja a nyitott gerinc megelőzése, ugyanis mire a nő tudatába kerül a várandósságának, ez a rendellenesség már kialakult, így az ilyenkor elkezdett vitaminos pótlás nem tud már segíteni rajta.
 

Koffein

Nem tisztázott, hogy a koffein hatással van-e a termékenységre, ennek ellenére a túlzott (napi 500 mg-nál vagy három erős/négy gyenge csésze kávénál több) fogyasztása egészen biztosan nem használ. A szakértők azt javasolják, hogy akiknek problémájuk van a teherbeeséssel, azok mérsékeljék napi 300 mg-ra (egy-két csésze) a napi koffeinadagot.
A várandósság elején sok kismama eleve megundorodik a kávétól. Aki nem, annak is legfeljebb 200 mg (egy nagy csésze) ajánlott naponta.
 

Zöldségek és gyümölcsök

Alapvetőnek számít, mégsem mindenki fordít rá figyelmet. Pedig érdemes lenne. A spenót, a fejes saláta a spárga és a brokkoli gazdag B vitaminban, amelynek szintetikus formája a fentebb tárgyalt folsav. A C-vitamin tartalmú ételek – mint a citrusfélék, az eper, a brokkoli és a paradicsom – segítenek a szervezetnek a vas lekötésében. Válassz minél többféle színű zöldséget és gyümölcsöt, hogy a legváltozatosabb tápanyagokhoz juss!
 

Hal

A legjobb omega-3 zsírsav-forrás, amely egyes szakértők szerint a termékenységre is jótékony hatással van. Egyes tanulmányok szerint az omega-3 zsírsavba gazdag étrend segíti a rendszeres peteérést, javítja a petesejt minőségét, és késlelteti a petefészkek öregedését. Más eredmények azt mutatták, hogy ez a táplálkozás nagyban hozzájárul az agy és a szem fejlődéséhez, megakadályozza a koraszülést és a terhességi magas vérnyomást.
Oda kell azonban figyelni, milyen halfajtát fogyasztasz, némelyik ugyanis nem csupán jótékony anyagokban, hanem higanyban is gazdag, ami semmiképpen nem tesz jót. Általánosságban elmondható, hogy a következő tengeri ételekből érdemes hetente két-három alkalommal fogyasztani: konzerv tonhal, lazac, garnélarák, tőkehal, harcsa. Mérsékeld a fehér tonhal fogyasztását, a fagyasztott kardhalat, cserepeshalat és makrélát pedig kerüld. Ha esetleg eszedbe jutna cápát enni, azonnal felejtsd el.
 

Vas

Sam Tatcher, a Fogantatás: Minden, amit tudni akartál a terhességről című könyv szerzője szerint a havi vérzés rendszeresen megcsapolja a nők vastartalékait. Hazánkban a terhesgondozás során rutinszerűen szűrik a vas szintjét a szervezetben, és szükség esetén pótlást írnak fel.
A vastablettákkal azonban vigyázni kell, mivel sok embernek okoznak emésztési zavarokat, székrekedést. Ezért amíg megoldható, inkább táplálkozással próbáld ezt is a szervezetedbe vinni. Ennek legjobb módja, ha elegendő vörös húst fogyasztasz.
 

Teljes kiőrlésű gabona

Az ajánlások szerint a napi bevitt gabonamennyiség legalább felének teljes kiőrlésűnek kellene lennie. Noha a hagyományos pékáruk, a fehér kenyér, a tészta vagy a rizs sem csökkentik a teherbeesés esélyét, nem a legjobb tápanyagforrások. A PCOS-sel küszködő nőknek különösen oda kell figyelniük arra, hogy napi szénhidrátadagjukat milyen ételekkel fedezik. Mark Leondires termékenység-specialista elmondta: ha egy PCOS-es nő túl sok finomított szénhidrátot fogyaszt, inzulin kerül a véráramába, ez visszahat a petefészkekre, és rendszertelen ovulációt eredményez.
 

Alkohol

A mérsékelt alkoholfogyasztás nem valószínű, hogy hátrányosan befolyásolná a megtermékenyülést, a vetélés kockázatát azonban már ennyi is növeli. Napi két pohárnál több ital már a teherbeesést is megnehezíti. A legbiztonságosabb, ha már a fogamzásra való felkészülés időszakában teljesen kiiktatjuk az életünkből az alkoholt.


Liszteriózis

A liszteriózist okozó Lysteria monocytogenes baktérium a nyers húsban, a lágy sajtokban és a pasztörizálatlan tejtermékekben található. Egészséges emberek a fertőzést tünetmentesen átvészelik, várandósan azonban komoly szövődményekkel – agyhártyagyulladással, halvaszüléssel vagy akár halállal is – járhat. Babát várva ezért mindenképp kerüld az ilyen tejtermékeket, a tatár beafsteak-et, a löncshúst és a szusit.

Kapcsolódó cikkünk: Szabad-e sushit enni terhesen?


Fehérje

A fehérjefogyasztás kritikus pont az egészséges táplálkozás szempontjából. Míg a „klasszikusan” egészségtelenül étkezők jellemzően alig fogyasztanak belőle, a túlzásba vitele sem jó, főleg, ha a napi adagot jórészt hússal fedezzük. A Harvard Egyetem kutatása szerint azok a nők, akik sok fehérjében gazdag növényt – dióféléket, babot, borsót, szóját és tofut – fogyasztottak, az átlagosnál ritkábban szenvedtek termékenységi problémáktól. Ezek az ételek kalóriából is kevesebbet tartalmaznak, mint a hús.


A férfiak étrendje

A fentiek azt sugallják, mintha a sikeres megtermékenyítés kizárólag a nőn múlna, ez azonban a legkevésbé sincs így. Az ejakulációkor kilövellt spermium 74 nappal korábban kezdett kifejlődni. Ez azt jelenti, hogy a férfiaknak is érdemes már hónapokkal a megtermékenyítés előtt életmódot váltani. Főleg a szelénben és cinkben gazdag multivitamin szedése van jó hatással a hímivarsejtek fejlődésére.

Fotó: 089photoshootings / pixabay

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.
A szerkesztő ajánlja