SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Játsszunk egyensúlyt!

- 2017-11-15
Pedagógusként és szülőként is láthatjuk, hogy a kisgyermekek nagyon eltérő ütemben fejlődnek. Vannak, akik nagy léptekkel veszik az akadályokat, s a nagykönyv szerinti időben csúsznak, kúsznak, állnak, járnak, beszélnek. Ám akadnak apróságok, ahol egy-egy kis megtorpanás, visszaesés is tapasztalható. A mozgástevékenységek fejlődési lemaradásaiért, a bizonytalan, ügyetlen mozgásért, a gyakori elesésekért, sok esetben a megkésett beszédfejlődésért is a szenzoros integráció diszfunkciói a felelősek. Ám az egyensúlyozás, az egyensúly megtalálása nem csak a mindennapi tevékenységekhez nélkülözhetetlen, hanem az iskolai tanulási tevékenységek alapjául is szolgál.
Játsszunk egyensúlyt!

A régi, tradicionális játékok a vesztibuláris (egyensúlyi) rendszer fejlesztésének tárházával szolgálnak. A gyermeki szervezet képes az öngyógyításra. Az apróságok azokat az eszközöket, játékokat, mozgásformákat, ingereket fogják választani, melyre valamilyen okból kifolyólag szükségük van idegrendszerük fejlődéséhez.

Egyszerű, mindennapi egyensúlyjátékok közül válogattam, azok közül, melyeket talán mindannyian ismerünk. Játszunk hát tudatosan gyermekeitek egészségére és örömére!

Ölbeli játékok: ringatások, hintáztatások, lovagoltatások, lóbálások, levegőbe dobálások, mind az egyensúlyközpont ingerlését szolgálják.

Hinta: egyszemélyes, libikókás, fészek formájú, gyűrűhinta stb. a vesztibuláris rendszer fejlesztésének legfontosabb eszközei.

Egyensúlyozó járás: bárhol, bármilyen formában fejlesztő erejű. Lehet egyensúlyozni krétával rajzolt vonalon, szőnyeg szélén, padlóra ragasztott csíkokon, alakzatokon, földre dobott ugrókötélen, járdaszélen, homokozó szélén, padon. Remek egyensúlyozó játék a lefektetett létrán járás, dobozokon járás, lépegetőn, gólyalábon járás és az újságpapír leteregetésével a mocsárjárás is.

Forgások: Palacsinta játék: gyermek görgetése saját hossztengelye körül. Hempergetés plédbe fogva, gurulás lejtőn. Testtölcsér, testhordó, testhengerek használata.

Ugrálások, szökdelések: páros lábon, egy lábon ugrándozás. Kockák, játékeszközök átugrálása, forogva ugrálás, ugróiskola. Leugrás székről, ágyról, mászókáról, járdaszélről… Ugrálás trambulinon. Indiánszökdelés, lovacskázás, békaugrás, nyuszi ugrás, mind, mind remek játék. Az egyszerű ugrálós feladatokat akadályok kihelyezésével még izgalmasabbá tehetjük.

Lépcső: járás lépcsőn kapaszkodva, majd kapaszkodás nélkül, váltott lábbal, vagy adott lábat előre rakva. Ugrálás lépcsőn fel és le, egy lábon, páros lábon. Lépcsőn járás menetiránynak háttal.

Labda, léggömb: egyensúlyozása tenyéren, ujjon, vállon, fejen, orron, térden, lábon, stb. Szállításuk térd, boka között, két tenyér, két ujj között, rákjárásban, pókjárásban hasra helyezve.

Hordár játékok: babzsák, plüss állat hordása fejen, négykézláb állasban háton, először egyenes vonalban, majd akadályok kerülgetésével. Kislabda szállítása tálcán, tollaslabda szállítása ütőn. Félig telt vizespohár szállítása egy kézben majd mind a két kézben adott helyről a célig. Versenyjáték formájában az odaért tartalom is mérhető.

A tanulási zavarok megelőzése, korrekciója természetesen szakember feladata, ám mi pedagógusok, szülők egyszerű játékokkal, a szabad mozgás örömének biztosításával sokat tehetünk ellene.  Hát kalandra, játékra fel!

A „Keressük a legkreatívabb magyar gyermeknevelő szakembereket!” pályázatra beérkezett cikk.

 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.
A szerkesztő ajánlja