SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Miért jó a gyermeknek, ha tanul egy hangszeren?

Juhász Balázs [cikkei] - 2021-02-24
A szülők többsége egyetért velünk abban, hogy a zenei ismeretek az általános műveltség része, a zenével való kapcsolat jelentősen hozzájárul a gyermek érzelemvilágának fejlődéséhez. Kodály Zoltán azt vallotta, hogy a zenei nevelés legkézenfekvőbb módja a gyermek saját testének hangszere, vagyis az énekhang, amit az iskolai énekórákon a maga szintjén megtanul használni. Mi is egyetértünk iránymutatásával, az iskolai énekórák korlátozott lehetőségei által biztosított zenei nevelésnél azonban többet tehetünk.
Miért jó a gyermeknek, ha tanul egy hangszeren?

A hangszertanulás sokkal többet adhat az órai éneklésnél, még mélyebb behatolást a zene magvához, még szorosabb kapcsolatot a zene érzelmi tartalmával. Bármilyen hangszert válasszon is a gyermek, bizonyára sokkal nagyobb hangterjedelemmel, dinamikai és hangszínbeli lehetőségekkel fog tudni bánni, mint a saját énekhangja, számos hangszeren pedig egyszerre több hang is megszólaltatható.

Egy sokrétű szaktudással rendelkező, türelmes és a gyermekek nyelvén is értő hangszeres tanár képes úgy megszerettetni a gyermekkel a hangszerjátékot, hogy az egy örömteli tevékenység legyen a számára. Az aktív zenélés képes kiegyensúlyozni a személyiséget. A zárkózott gyermekek könnyebben megnyílnak, hiszen egy alternatív kommunikációs csatorna áll rendelkezésükre, hogy kifejezzék érzéseiket. A pörgős gyermekek pedig képesek lenyugodni a hangszer mellett, hiszen ott sokkal inkább befelé figyelnek, mint ahogyan az általában tapasztalható az esetükben. A hangszerjáték a mozgáskoordinációt is jelentősen fejleszti, hiszen a hangszer megszólaltatásában számos testrész vesz részt, a szép hang létrehozásához ezek precíz összmunkájára van szükség.

A növendékhangversenyek segítik a gyermek magabiztos kiállását, mások előtt történő megmutatkozását. Olyan tevékenységgel lépnek színpadra, amit maguk is szeretnek, és megtanulnak befelé figyelni szereplés közben is, megtanulják megszelídíteni a lámpalázat. Ez a későbbiekben, munkahelyen, társaságban is előnyükre válik.

Ha a zene mélyére tudnak hatolni, képesek azonosulnak a játszott darabbal, és a színpadon is meg tudják élni ezeket az érzéseket, a közönségük számára is ezek az érzések jönnek át, és akkor megtörténik a varázslat, létrejön a katarzis. Ilyen élményekre minden gyermeknek szüksége van.

Juhász Balázs


Juhász Balázs
Zongoratanár, zenei nevelés, tehetséggondozás

A Hangrózsa Zongoraiskola kiváló alternatíva az intézményes művészetoktatás és a magántanárok mellett.

Elérhetőségeim:
Telefon: 06-20/553-86-46
E-mail: hangrozsa@zongoraiskola.info
Honlap: http://www.zongoraiskola.info
Skype: juhasz.balazs6
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.
A szerkesztő ajánlja