SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Ezért jobb a hangos mese, mint a rajzfilm - ilyen csoda történik a gyermekedben, miközben csak hallgatja a mesét

Németh Noémi [cikkei] - 2023-07-24
 [X]

A gyerekek imádják a rajzfilmeket, és ezzel nincs is baj - mi is azokon nőttünk fel. Azonban ha azt nézzük, milyen hatással van gyermekünkre, össze sem lehet hasonlítani a látott mesét a hallott mesével - az utóbbi közben ugyanis bámulatosan fejlődik gyermekünk. A szakértők régóta javasolják, hogy amilyen gyakran csak lehet, válasszuk inkább a hangos mesét a rajzfilmek helyett. Mutatjuk, miért!
Ezért jobb a hangos mese, mint a rajzfilm - ilyen csoda történik a gyermekedben, miközben csak hallgatja a mesét

 

Miért jobb a hallott mese, mint a rajzfilm?

A mese hatásai gyermekünkre

Régóta tudjuk, hogy a mesével csodákat érhetünk el - az ösztönös érzéseinken túl ezt számtalan kutatás és szakértő is bebizonyította már. Ha mesélünk a gyermekünknek:
 

  • Bővül a szókincse (főként akkor, ha újra és újra ugyanazt a mesét hallja)
  • Fejlődik a szövegértése
  • Javul a memóriája
  • Csökken a napközben felgyűlt feszültsége, szorongása
  • Lecsendesíti, megnyugtatja
  • Színesedik a képzelőereje
  • Erkölcsi formálódás is történik: a mesén keresztül tanul erényekről és rossz tulajdonságokról, gyakorolja az empátia érzését, példaképeket talál magának
  • Minőségi időt tölt el a mesélő személyével, ő és a gyermek közelebb kerülnek egymáshoz

Olvass a témáról bővebben: A mese hatása a gyermekek fejlődésére

Nem mindegy azonban, hogy csak hallja-e a mesét a kicsi, vagy látja is. Talán azt gondolhatjuk, hogy a hallott mese "unalmasabb" a rajzfilmekhez képest, hogy egy színes, látványos animáció sokkal jobban leköti a gyermekünket, mint amikor csak a mi hangunkat hallja - a valóságban azonban mindez pont fordítva van.

Amikor leültetjük a tévé elé a kicsit, akkor készen kapja a képeket, nem kell megdolgoznia értük és elképzelnie őket: csak passzívan nézi a képsorokat.

Ezzel szemben amikor csak hallja a mesét, minden egyes részletet, mozzanatot, karaktert neki kell elképzelnie. És itt kezdődik a csoda...


"A látott mese nem mese. Olyan, mintha mese lenne, de nem az" - mondta Vekerdy

“A látott mese nem mese. Amint a külső kép megjelenik, abban a pillanatban leáll a mese legfontosabb mozzanata: a belső képkészítés. Olyan, mintha mese lenne, de nem az. A gyermek nem tud elszabadulni, nagyon sok a belső feldolgoznivalója, de nem tud különbséget tenni a belső és külső kép között. A tévé előtt egyre feszültebb, egyre agresszívabb lesz. Nincs feldolgozás, nincs mozgás" - hívta fel a szülők figyelmét Vekerdy Tamás.

A rajzfilmek sokszor feldolgozhatatlan információkat ömlesztenek a gyermekre, olyan részleteket láthat meg bennük, amikre nincs felkészülve. Eközben a belső képkészítése teljesen blokkolva van, hisz külső képsorokat néz - a feszültség pedig csak nő a kicsiben, és az indulatok, érzések feldolgozatlanul maradnak.

A látott mese tehát megijesztheti a gyermeket - főleg a mai mesék, melyekben egyre többször találkozunk agresszióval, rémisztő karakterekkel.

Ezzel szemben ha csak hallgatja a mesét, még az sem fogja megijeszteni, ha durvább mozzanatokkal találkozik a történet során. Mesehallgatás közben ugyanis folyamatosan belső képeket készít a hallottakról, mindent elképzel, de csak annyira, hogy még ne legyen saját maga számára ijesztő.

Csak olyan részletességű belső képet készít a hallottakról, amit még el tud viselni. Nem látja maga előtt részletesen a véres jelenetet, ahogy felvágják a farkas hasát a nagymama után kutatva - csakis annyira képzeli el az eseményeket, ahogy még nem válik felkavaróvá számára. 

A rajzfilm feszültté, szorongóvá, agresszívvé teheti a kicsit - a hallott mese épp ezeket a szorongásokat oldja fel.

A csoda a gyermekben történik, és mindig megtörténik, ha a képzelőerejét kell használnia, ha belső képeket készíthet, ha a saját kis világába menekülhet, ha a saját ingerküszöbe szerint élheti át a hallottakat, ha ott vagyunk mellette és fogjuk a kezét.

Mindezeken felül a képességei is sokkal jobban fejlődnek mesehallgatás során. Kutatások igazolják, hogy azok a gyermekek, akik rendszeresen hallgatnak - nem néznek - mesét, azoknak

  • sokkal jobb a szövegértésük
  • gazdagabb a szókincsük
  • erősebb a nyelvi fejlettségük

mint azoknak a társaiknak, akiknek nem olvastak mesét.

Mesehallgatás közben hihetetlen intenzíven dolgozik a képzelőereje, gazdag és színes képeket készít magában, amiket aztán el is raktároz - és később ezeket vetíti ki a világba. Az egész életére hatással lehet, hogy mennyi mesét hallgatott kiskorában.


Új hangos mese sorozat: Kodi Maci kalandjai

Ha éppen nincs időd mesélni, de szeretnéd lekötni a gyermeked - és most, hogy már tudod, mennyi előnye van annak, ha csak hallgatja, de nem nézi -, válassz rajzfilm helyett egy hangos mesét! 

A Skoda vadiúj hangos mese sorozatot készített Kodi Kalandok címmel, folyamatosan frissülő részekkel várnak a Youtube-on. Hallgassátok meg együtt az első részt!
 

 

További információ: https://www.skoda.hu/a-skoda-vilaga/kodikalandok

Idézet forrása: Vekerdy Tamás Kisgyerekek, óvodások című könyve

Indexkép:  Depositphotos.com

Kérjük, támogasd munkánkat!

Ha szeretsz minket olvasni, ha csaltunk már mosolyt az arcodra, ha segített már neked valamelyik szakértõnk, vagy ha egyszerûen Te is fontosnak tartod, amit csinálunk, kérjük, támogasd munkánkat!

Banki átutalással:
Magnet Bank 16200106-11697987
Kedvezményezett: Családi Háló Közhasznú Alapítvány
Közlemény: Média támogatás

Vagy bankkártyás fizetés Simplepay-el az alábbi gombra kattintva:

 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Magát okolta a kisfiú, amiért megrúgta az edző - nyilatkozott az édesanya, aki az internetről tudta meg, mi történt

Magát okolta a kisfiú, amiért megrúgta az edző - nyilatkozott az édesanya, aki az internetről tudta meg, mi történt

"Ő azt hitte, hogy annyira rosszat tett, hogy ezt megérdemelte. És még szégyellte is" - mondta el az anya.
A fiatalabb cukorbetegeknél magasabb a rák kialakulásának kockázata

A fiatalabb cukorbetegeknél magasabb a rák kialakulásának kockázata

A diabétesz jelentősen megnöveli a daganatok kockázatát, elsősorban a 40-54 évesek körében - derül ki a Semmelweis Egyetem Diabetes Research and Clinical Practice nevű szaklapban publikált friss kutatásából. A több mint hárommillió magyar páciens adatait feldolgozó elemzés szerint a rák előfordulásának kockázata már a cukorbetegség diagnosztizálása előtt emelkedni kezd, és a rákövetkező évben tetőzik. A szakemberek ezért a szűrővizsgálatok fontosságát hangsúlyozzák.
Plüss állatokat gyűjt a kis betegeknek a Szent János Kórház gyermeksebészete

Plüss állatokat gyűjt a kis betegeknek a Szent János Kórház gyermeksebészete

Töltsük fel együtt a kifogyott készletet: a plüss állatokkal a beteg gyerekek bátorságát szokták jutalmazni.
Életműdíjat kapott korábban Novák Katalintól a férfi, aki felrúgott egy gyereket a szolnoki kalandparkban

Életműdíjat kapott korábban Novák Katalintól a férfi, aki felrúgott egy gyereket a szolnoki kalandparkban

Az elkövető kilétére hamar fény derült - A. Tibor már reagált is az eseményekre.
Tudtad, hogy nyáron a szemed a vízben is veszélynek lehet kitéve?

Tudtad, hogy nyáron a szemed a vízben is veszélynek lehet kitéve?

Mielőtt belevetjük magunkat a nyárba, illetve a medencébe vagy épp a Balatonba, jó, ha tudjuk, hogy nem csupán a bőrünket kell felkészíteni a nap káros sugarai ellen, szemünk megfelelő UV védelme ugyanúgy fontos. Minden, optikában kapható napszemüveg megfelel ennek a célnak. Világos szeműek általában érzékenyebbek a nyári, intenzívebb fényre, nekik emiatt fokozottan ajánlott a napszemüveg viselése. A szemünk megfelelő védelméről azonban nem csak a parton, hanem a vízben is gondoskodni kell a vízben lévő baktériumok miatt. Ha betartunk néhány alapvető szabályt, felhőtlen nyár elé nézhetünk, már ami a szemünk egészségét illeti.
A szerkesztő ajánlja